Sparta šokovala Eden. Přes ztrátu dvou gólů postoupila přes Slavii do semifinále

28. 2. 2024 20:50
Fotbalisté Sparty zvítězili ve čtvrtfinále domácího poháru v pražském derby na stadionu obhájce trofeje Slavie 3:2 po prodloužení, přestože prohrávali o dvě branky.
Radost sparťanů po rozhodujícím gólu Adama Karabce v prodloužení.
Radost sparťanů po rozhodujícím gólu Adama Karabce v prodloužení. | Foto: ČTK

Domácí poslali v souboji loňských finalistů MOL Cupu do dvougólového vedení Ivan Schranz a El Hadji Malick Diouf, ale mezi 55. až 70. minutou srovnal Victor Olatunji. V prodloužení pak ve 114. minutě dokonal z penalty obrat Adam Karabec. V nastavení prodloužení byl vyloučen jiný střídající sparťan Jaroslav Zelený.

Pražská "S" se znovu utkají už v neděli v lize, kde bude úřadující mistr Sparta doma před Slavií hájit čtyřbodový náskok v čele tabulky. Letenští si zahrají semifinále poháru pošesté za sebou, soupeře jim určí páteční los.

Derby nabídlo reprízu finále z minulé sezony, v němž Slavia na stadionu Sparty zvítězila 2:0. Týmy se utkaly v domácím poháru ve čtvrtém ročníku po sobě. Obě mužstva nastoupila téměř v nejsilnějších možných sestavách. Také třetí utkání Sparty v této sezoně MOL Cupu odchytal místo jedničky Vindahla Vorel, její nejlepší střelec v sezoně Haraslín vůbec nebyl v zápasové nominaci.

Úvodnímu výkopu předcházela česká hymna, kterou zazpívala manželka slávistického záložníka Masopusta Hana. V sedmé minutě mohli jít hosté do vedení. Laci vystihl Ogbuovu zpětnou přihrávku na gólmana Mandouse a přihrál Tucimu, který však v krkolomné pozici zamířil vedle. Po necelé půlhodině Tuci sebral míč Zimovi a hosté šli do brejku dva na jednoho, albánský hráč ho však vyřešil nepovedenou nahrávkou.

Ve 39. minutě Slavia udeřila. Chytil předčil v souboji Sörensena, dostal se do přečíslení a nahrál Schranzovi, jemuž dobíhající dánský stoper nezabránil v úspěšném zakončení do Vorlova protipohybu. Slovenský reprezentant dal šestý soutěžní gól v sezoně. V nastavení úvodního dějství Mandous vytáhl Birmačevičovu střelu z přímého kopu.

Červenobílí vstoupili do druhé půli aktivně a po necelých dvou minutách Spartě odskočili. Masopustovu přízemní střelu zpoza vápna ještě Vorel vytáhl, na pohotovou dorážku Dioufa ale neměl nárok. Devatenáctiletý Senegalec zaznamenal ve třetím soutěžním duelu za Slavii druhý gól.

V 55. minutě hosté snížili. Ogbu nezachytil nákop jednoho ze sparťanů a Olatunji zakončil únik střelou na zadní tyč. O čtvrt hodiny později nigerijský útočník vyrovnal. Preciado si naběhl za obranu, Krejčí na jeho přihrávku nedosáhl, ale míč doputoval k Olatunjimu, který se pohotovou ranou opět na zadní tyč nemýlil. V soutěžním ročníku se trefil pošesté, poprvé se mu však v letenském dresu povedlo dát dvě branky v jednom zápase.

V 78. minutě Wallemovu skákavou střelu před šestnáctkou vyrazil Vorel. Zápas musel do prodloužení. V jeho úvodu Ševčík vystihl Rynešovu rozehrávku a hostující stoper Panák tečoval Tijaniho střelu na tyč. V 99. minutě střídající domácí obránce Vlček v pokutovém území zasáhl loktem do obličeje Olatunjiho, ale rozhodčí penaltu nenařídil.

Ve 110. minutě Vlček proti Karabcovi zahrál ve vápně rukou, hlavní sudí Rouček ale pokutový kop neodpískal. Až po přerušení vstoupil do hry videorozhodčí a Rouček svůj původní verdikt změnil. Odpovědnost vzal na sebe Karabec, jenž penaltu bez zaváhání proměnil. V soutěžní sezoně skóroval popáté.

Slavia ještě mohla srovnat v nastavení, jenže další příchozí hráč z lavičky Tijani z přímého kopu z hranice vápna zamířil nad. V sedmé minutě nastavení byl po druhé žluté kartě vyloučen střídající Zelený, ale hosté už postup uhájili.

Zlín v prodloužení vyhrál nad Libercem

Fotbalisté Zlína zvítězili ve čtvrtfinále domácího poháru nad Libercem 2:1 po prodloužení a po šesti letech postoupili mezi čtyři nejlepší celky MOL Cupu. "Ševce" poslal do vedení v 11. minutě Tomáš Schánělec.

Slovan hrál od 45. minuty bez vyloučeného Mohameda Doumbii, přesto v 83. minutě srovnal po hlavičce Maria Purzitidise. O výhře domácích rozhodl hned v úvodu prodloužení Jakub Janetzký. Jeho tým postup uhájil, i když také dohrával v deseti bez vyloučeného Dominika Simerského.

Liberec se stejně jako vloni rozloučil s pohárem ve čtvrtfinále.

Zlínští se dozvědí svého semifinálového soupeře při pátečním losu. Už v neděli se mezi čtyři nejlepší probojovala druholigová Opava po výhře nad Duklou. Úterní zápas mezi Jabloncem a Plzní byl kvůli mlze odložen a hrát se bude až 2. dubna.

Čtvrtfinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Slavia Praha - Sparta Praha 2:3 po prodl. (2:2, 1:0)

Branky: 39. Schranz, 47. Diouf - 55. a 70. Olatunji, 114. Karabec z pen. Rozhodčí: Rouček - Paták, Caletka - Starý (video). ŽK: Holeš, Masopust, Bořil - Preciado, Kuchta, Karabec, Vitík, Zelený, Vorel. ČK: 120.+7 Zelený. Diváci: 19.223.

Slavia: Mandous - Holeš (89. Vlček), Ogbu, Zima - Douděra (106. Tomič), Masopust (70. Ševčík), Oscar, Diouf - Schranz (70. Provod), Wallem (78. Tijani) - Chytil. Trenér: Trpišovský.

Sparta: Vorel - Sörensen (112. Vitík), Panák, Krejčí (103. Karabec) - Preciado (71. Sadílek), Laci (71. Solbakken), Kairinen, Ryneš - Tuci (58. Zelený), Birmančevič (58. Kuchta) - Olatunji. Trenér: Priske.

FC Zlín - Slovan Liberec 2:1 po prodl. (1:1, 1:0)

Branky: 11. Schánělec, 91. Janetzký - 83. Purzitidis. Rozhodčí: Zaoral - Nádvorník, Antoníček - Volek (video). ŽK: Nombil, Schánělec, Simerský, Vukadinovič, Pidro - Žambůrek, Chaluš, Kozel (trenér). ČK: 95. Simerský - 45. Doumbia. Diváci: 2466.

Zlín: Dostál - Fantiš (88. Simerský), Černín, Didiba, Bartošák - Nombil, Janetzký (113. Pidro) - Holík (68. Vukadinovič), Slončík (75. Bužek), Načkebija (75. Cedidla) - Schánělec (68. Ikugar). Trenér: Červenka.

Liberec: Vliegen - Mikula, Prebsl (61. Varfolomejev), Purzitidis - Ghali (71. Penner), Doumbia, Žambůrek, Preisler (105. Fukala) - Horský (46. Chaluš), Višinský (76. Rabušic) - Kulenovič (61. Tupta). Trenér: Kozel.