Hradec Králové po výhře nad Litvínovem s předstihem získal Prezidentský pohár

4. 3. 2022 20:09
Už dvě kola před koncem poznala základní část hokejové extraligy svého vítěze. Hradec Králové vrátil Litvínovu úterní porážku, před 5536 diváky vyhrál 3:0 a s předstihem si zajistil Prezidentský pohár, protože má dvě kola před koncem náskok šesti bodů před druhým Třincem a lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Pro Hradec Králové to znamená největší úspěch v hokejové historii města.
Ahti Oksanen, Jérémie Blain a Christoph Lalancette oslavují gól Hradce Králové.
Ahti Oksanen, Jérémie Blain a Christoph Lalancette oslavují gól Hradce Králové. | Foto: ČTK

Nebýt hradecké cesty za pohárem, stejně by se utkání neslo ve slavnostním duchu. Domácí útočník Jakub Lev totiž nastoupil k 594. extraligovému zápasu v řadě, čímž v čele historických tabulek překonal dosavadní rekord Petra Lešky. Pamětní dres dostal už před úvodním buly.

Obrovská chuť hokejistů Mountfieldu byla znát hned od úvodních minut, kdy hrozili dokonce ve vlastním oslabení. Těsně po jeho skončení otevřel skóre z přečíslení Kevin Klíma, jemuž nechal gólman Godla zcela odkrytou branku. Druhý útok domácích se před přestávkou postaral o další radost. Kevin Klíma rychle doplnil útok, prostrčil puk Perretovi, ten si stáhl kotouč na bekhend a opět zakončil do prázdné brány.

Půl zápasu trvala absolutní hradecká dominance. Po chybě při litvínovském střídání ji mohl podtrhnout Lalancette, ale Godla ukázal, proč si ho Verva pojistila na další dvě sezony. Až když za domácím brankářem Novotným zazvonila horní tyč po odvážném pokusu mladíka Svobody, hosté se začali osmělovat. Jako by ale zapomněli střílet. Za dvě třetiny vyslali na bránu ostudné tři rány.

Ani domácí hráči ale nemířili přesně, anebo naopak až příliš přesně: Kevin Klíma v přečíslení minul a McCormacka zastavila tyčka. Největší potlesk si tak vysloužil litvínovský útočník Zdráhal za gesto fair play, kterým odvolal vyloučení Nedomlela.

Agresivitu a přímočarost vystřídala v poslední části na hradecké straně rozvaha, v útočných akcích někdy až zbytečná. Verva naproti tomu zaměstnala Novotného dostatečně na to, aby neohrozila nedávný antirekord Zlína se sedmi střelami na branku za zápas, ale třetí čisté konto v novém dresu mu už nesebrala. V power play ukončil její naděje Kelly Klíma.

Sparta jede

Hokejisté třetí Sparty vyhráli v 58. kole extraligy v Karlových Varech 4:1 a natáhli vítěznou sérii na pět zápasů. Shodně gólem a asistencí se na tom podíleli obránce Michal Moravčík a útočník Miroslav Forman, nejproduktivnější hráč soutěže Filip Chlapík zaznamenal dvě asistence. Třináctá Energie naopak potřetí za sebou nebodovala a neodvrátila hrozbu baráže.

Na vítězství Sparty se shodně gólem a asistencí podíleli obránce Michal Moravčík a útočník Miroslav Forman, nejproduktivnější hráč soutěže Filip Chlapík zaznamenal dvě asistence. Třináctá Energie naopak potřetí za sebou nebodovala a neodvrátila hrozbu baráže.

V úvodním dějství se hrál ofenzivní hokej z obou stran. Hned v úvodní minutě se nebezpečnou střelou prezentoval hostující Dvořák. V 6. minutě jen díky výbornému přesunu gólmana Lukeše nedokázal Šmerha trefit odkrytou část domácí branky. Karlovy Vary se dostaly ke slovu díky první přesilovce, ale Kohout ani Flek z bezprostřední blízkosti nedokázali překonat rovněž pozorného Machovského. Když ani Vitouch po chybě karlovarské obrany nepřekonal ze samostatného úniku domácího gólmana, šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

Ve 23. minutě byl blízko vedoucí brance Koblasa, ale proti byl levý beton Machovského a ani tutovka Rachůnka o minutu později se neujala. Postupně ale aktivitu opět přebírali hosté a výsledkem byla ve 26. minutě vedoucí branka, poté co Horák v předbrankovém prostoru tečoval Moravčíkovo nahození. Po obdržené brance byl o chvíli později za držení vyloučen Dlapa a Sparta svoji první přesilovku díky Formanově důslednosti ve 27. minutě zužitkovala.

Poslední dvacetiminutovka byla zcela v režii hostů. Ve 41. minutě dostali po vyloučení Kulicha a Plutnara možnost hrát 28 sekund přesilovku pět na tři, sice ji nevyužili, ale ve 43. minutě se v klasické přesilovce přesně z prostoru mezi kruhy potřetí trefil Moravčík. Navíc ve 47. minutě se po chybě karlovarských obránců na útočné modré čáře dostal k puku Dvořáček a samostatný nájezd proměnil nekompromisní střelou ve čtvrtou branku.

Nakonec se gólu dočkali i Západočeši, radost Machovskému z čistého konta pokazil v 55. minutě po přesné nahrávce Fleka Rachůnek.

58. kolo hokejové extraligy:

Karlovy Vary - Sparta Praha 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 55. T. Rachůnek (Flek, T. Mikúš) - 26. R. Horák (Moravčík, T. Pavelka), 27. M. Forman (Z. Doležal, Chlapík), 43. Moravčík (Chlapík, M. Forman), 47. Dvořáček. Rozhodčí: R. Svoboda, Šindel - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 3237.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - Plutnar, M. Rohan, Parkkonen, Dlapa, Pulpán, D. Mikyska, Weinhold - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - Vondráček, Hladonik, Kulich - Kohout, Černoch, Koblasa - Osmík, Jiskra, Průžek. Trenér: Pešout.

Sparta: Machovský - Tomáš Dvořák, Matuškin, T. Pavelka, Polášek, Němeček, Moravčík, M. Jandus - Tomášek, Chlapík, Buchtele - Řepík, Sobotka, M. Forman - Z. Doležal, R. Horák, Šmerha - Dvořáček, D. Vitouch, J. Strnad. Trenéři: M. Hořava a Jandač.

Vítkovice - České Budějovice 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Fridrich (Marosz, Illéš), 35. Lakatoš (Plášil, Illéš), 39. Marosz (Flick, Solovjov), 62. L. Krenželok (Marosz) - 20. Vráblík (Štencel, M. Beránek), 23. Valský (J. Novotný), 49. Gulaš (M. Hanzl, Valský). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Klouček, Lederer. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 4109.

Vítkovice: Dolejš - Pedan, Solovjov, J. Stehlík, Plášil, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Fridrich, Marosz, Illéš - Dostálek, Flick, R. Bondra - Bernovský, Chlán, Dej. Trenér: Holaň.

České Budějovice: Hrachovina - Percy, Piskáček, Bučko, Šenkeřík, Vráblík, Štencel, Bindulis - Gulaš, Pech, J. Ondráček - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Holec, Koláček, Vondrka - Valský, J. Novotný, D. Voženílek. Trenér: Modrý.

Olomouc - Pardubice 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 26. Kunc (Krejčí, Řezníček), 44. Lichanec (V. Burian, Bambula), 60. Škůrek (J. Káňa II, Krejčí) - 14. Cienciala (Poulíček, J. Mikuš), 57. J. Kolář (Říčka, Cienciala). Rozhodčí: Mrkva, Kubičík - Ondráček, Malý. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 4376.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček, Rašner - Nahodil, Krejčí, J. Káňa II - Bambula, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Kolouch, Klimek - Kunc, Lichanec, V. Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Pardubice: Frodl - J. Zdráhal, J. Mikuš, Košťálek, Vála, Hrádek, J. Kolář, Petgrave - A. Musil, Poulíček, Paulovič - Camara, R. Kousal, Matýs - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Hlava (Kubík, Plekanec), 35. Melka (Hlava). Rozhodčí: Horák, Obadal - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 1965.

Kladno: Bow - Dotchin, Arzamascev, Wood, Ticháček, Baránek, Kehar, J. Suchánek - Hlava, Plekanec, Kubík - Pytlík, Zikmund, Melka - Jágr, M. Indrák, M. Beran - Babka, Kuťák, Donaghey. Trenér: D. Čermák.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Jánošík, Pláněk, Pýcha, Fillman Lintuniemi, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, Eberle - D. Šťastný, Kotala, Lunter - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, A. Raška. Trenér: R. Rulík.

Hradec Králové - Litvínov 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Kevin Klíma (Jergl), 18. Perret (Kevin Klíma), 59. Kelly Klíma (Ščerbak). Rozhodčí: Pražák, Pilný - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5536.

Hradec Králové: F. Novotný - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Miškář - Orsava, Cingel, Pilař - Ščerbak. Trenér: T. Martinec.

Litvínov: Godla - Stříteský, D. Kolář, Strejček, Hrbas, D. Zeman, Demel - P. Zdráhal, Estephan, M. Sukeľ - Jarůšek, Fronk, P. Straka - P. Svoboda, Gerhát, A. Kudrna - M. Havelka, V. Hübl, Zygmunt - F. Lukeš. Trenér: V. Růžička.

Liberec - Brno 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. A. Najman (P. Jelínek), 48. Filippi (Šmíd) - 9. P. Holík (Mueller, Ďaloga), 26. Mueller (Zaťovič, P. Holík), 29. P. Holík (Ďaloga). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Hlavatý, Zíka. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 4435.

Liberec: Kváča - Štibingr, Šmíd, Melancon, Rosandič, M. Ivan, Derner, Aubrecht - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Zachar, Klepiš, Ordoš - A. Najman, P. Jelínek, Rychlovský - Klapka, J. Šír, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Brno: Čiliak - Doudera, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Fajmon, Tansey, Jan Sedláček - Mueller, P. Holík, Zaťovič - L. Horký, A. Zbořil, Vincour - T. Šoustal, Kollár, R. Pavlík - Šik, Rákos, Dočekal. Trenér: Kalous.

Zlín - Plzeň 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 46. P. Sedláček (Makarenko, Matyáš Hamrlík), 47. Kubiš (M. Novotný, R. Veselý), rozhodující sam. nájezd Okál - 4. Budík (Kodýtek, Dufek), 42. Bulíř (Čerešňák). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Ganger, Rampír. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 2147.

Zlín: Huf - Riedl, M. Novotný, O. Němec, Talafa, Matyáš Hamrlík, Suhrada, S. Kunst - Zabusovs, R. Veselý, Honejsek - Köhler, Hejcman, Luža - Okál, Makarenko, P. Sedláček - Fryšara, Chludil, Kubiš. Trenér: L. Jenáček.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Kvasnička, Graňák, Hamšík, Budík - Schleiss, Kodýtek, F. Suchý - Dzierkals, Bulíř, M. Lang - R. Přikryl, G. Thorell, Blomstrand - A. Dvořák, Malát, Dufek. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

1. Hradec Králové 54 31 8 5 10 179:111 114
2. Třinec 54 31 4 7 12 168:114 108
3. Sparta Praha 54 25 6 6 17 195:151 93
4. Plzeň 55 24 5 9 17 166:151 91
5. Pardubice 54 21 11 4 18 168:149 89
6. České Budějovice 54 25 5 4 20 160:146 89