Světový pohár začala vítězně Brignoneová, Shiffrinová vedení neudržela

před 2 hodinami
První závod nové sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování ovládla Italka Federica Brignoneová. Americká hvězda Mikaela Shiffrinová vedla po úvodním kole obřího slalomu v Söldenu, ale po nepodařené druhé jízdě skončila na pátém místě a svůj rekord 98 vítězství v pohárových závodech tak nenavýšila. Adriana Jelínková obsadila 46. místo a do druhého kola se neprobojovala.
Federica Brignoneová
Federica Brignoneová | Foto: Reuters

Shiffrinová, která v SP může vyrovnat rekordních šest celkových triumfů Rakušanky Annemarie Moserové-Pröllové, se v úvodním kole jako jediná dostala pod minutu a šest sekund. Před Alicí Robinsonovou z Nového Zélandu, jež v Söldenu vyhrála před pěti lety, vedla o 22 setin.

Vítězka finálového obřího slalomu uplynulé sezony Brignoneová byla třetí, ale v druhém kole ztrátu smazala a před Robinsonovou vyhrála o 17 setin. Čtyřiatřicetiletá Italka ovládla 28. pohárový závod, z toho potřinácté obří slalom.

Poprvé v SP vystoupila na stupně vítězů třetí Rakušanka Julia Scheibová, nejlepší čas druhého kola katapultoval premiérově do elitní desítky Američanku Katie Hensienovou. Svoji slavnou krajanku Shiffrinovou předčila o desetinu sekundy.

Na startu nakonec chyběla obhájkyně velkého glóbu za celkový triumf ve Světovém poháru Lara Gutová-Behramiová, jež byla v minulém ročníku nejlepší i v hodnocení obřího slalomu.

Švýcarská lyžařka krátce před závodem vysvětlila, že se ještě necítí zdravotně stoprocentně v pořádku, neuvedla však, zda to souvisí s problematickým kolenem, nebo s nedávnou chřipkou.

Jelínková na postupující třicítku ztratila 69 setin sekundy. V minulé sezoně SP česká lyžařka v obřím slalomu, který je její hlavní disciplínou, třikrát bodovala. V Söldenu se jí to nicméně před rokem rovněž nepovedlo, tehdy skončila na 38. místě.

V neděli se v rakouském zimním středisku pojede obří slalom mužů.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Ženy - obří slalom: 1. Brignoneová (It.) 2:16,05 (1:06,22+1:09,83), 2. Robinsonová (N. Zél.) -0,17 (1:06,04+1:10,18), 3. Scheibová (Rak.) -1,08 (1:08,23+1:08,90), 4. Hensienová -1,11 (1:08,32+1:08,84), 5. Shiffrinová (obě USA) -1,21 (1:05,82+1:11,44), 6. Stjernesundová (Nor.) -1,38 (1:06,51+1:10,92), …v 1. kole 46. Jelínková (ČR) 1:10,31