Archiv: sjezdové lyžování

Předposlední sjezd SP vyhrál Kriechmayr, Feuz má na dosah glóbus

Předposlední sjezd sezony Světového poháru v rakouském Saalbachu vyhrál domácí lyžař Vincent Kriechmayr. Druhé místo obsadil Švýcar Beat Feuz a před finále seriálu v Lenzerheide se přiblížil zisku čtvrtého malého křišťálového glóbu za sjezd za sebou. Jediný český zástupce na startu Jan Zabystřan obsadil poslední 52. místo.

Kriechmayr navázal na úspěšné vystoupení z nedávného mistrovství světa, kde získal zlato v super-G a ve sjezdu. Feuze porazil o 17 setin sekundy a ve Světovém poháru si připsal deváté vítězství. Ve sjezdu se radoval teprve potřetí a poprvé od předloňského ledna.

"Nikdo sice netvrdil, že jsem se mistrem světa stal omylem, ale chtěl jsem titul tady potvrdit," řekl Kriechmayr. "Ve Světovém poháru mi sjezdy dlouho nevycházely, ale poslední dva jsem odjel výborně. Dnes jsem jel od začátku dobře takticky a celou dobu jsem držel dobrou rychlost," dodal.

SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Kriechmayer (Rak.) -1:53,07, 2. Feuz (Švýc.) -0,17, 3. Mayer (Rak.) -0,27, 4. Paris (It.) -0,42, 5. Odermatt (Švýc.) a Franz oba -0,79, 7. Striedinger (oba Rak.) -0,85, 8. Arvidsson (USA) -1,30, 9. Clarey (Fr.) -1,31, 10. Bennett (USA) -1,39, …52. Zabystřan (ČR) -5,47.

Zdroj: ČTK

Sjezd ve Val di Fassa vyhrála Gutová a předstihla ve vedení SP Vlhovou

Sjezdařka Lara Gutová-Behramiová vyhrála v prvním závodu po mistrovství světa sjezd ve Val di Fassa. Švýcarka díky tomu v čele celkového pořadí Světového poháru vystřídala Slovenku Petru Vlhovou.

Závody ve Val di Fassa vynechává česká hvězda Ester Ledecká, protože se připravuje na mistrovství světa v paralelních disciplínách na snowboardu, které se uskuteční v pondělí a úterý ve slovinském středisku Rogla.

Dvojnásobná šampionka z Cortiny Gutová-Behramiová, vítězka super-G a obřího slalomu, zvítězila o dvě setiny před Rakušankou Ramonou Siebenhoferovou. Třetí skončila úřadující mistryně světa ve sjezdu Švýcarka Corinne Suterová.

Gutová-Behramiová načala svoji čtvrtou desítku výher v SP. V průběžném pořadí má 1047 bodů a před Vlhovou, jež ve sjezdu obsadila deváté místo, vede o 29 bodů.

V čele hodnocení disciplíny se drží zraněná Sofia Goggiaová, vítězka čtyř sjezdů v sezoně, která má na kontě 480 bodů. O druhé místo se dělí Suterová s Breezy Johnsonovou z USA a obě za Italkou zaostávají o 150 bodů. Ledecká je pátá a neúčastí ve Val di Fassa přišla o možnost obhájit druhé místo z minulé sezony.

Do konce ročníku mají ženy před sebou ještě dva sjezdy. Jeden v sobotu znovu ve Val di Fassa a poslední ve finále sezony ve švýcarském Lenzerheide.

Prvními mistry světa v paralelním závodě jsou Faivre a Bassinová

Premiérovými lyžařskými mistry světa v paralelním závodě jsou Mathieu Faivre z Francie a ve shodném čase Italka Marta Bassinová s Rakušankou Katharinou Liensbergerovou. Bassinová zajistila domácí reprezentaci na šampionátu v Cortině d'Ampezzo první medaili.

Původně byla vyhlášena mistryní světa jen čtyřiadvacetiletá Bassinová, jež měla ve finále stejný čas jako Liensbergerová. Zhruba o půl hodiny později ale jury oznámila, že zlato dostane i třiadvacetiletá Rakušanka. Třetí skončila Francouzka Tessa Worleyová.

Devětadvacetiletý Faivre porazil ve finále Chorvata Filipa Zubčiče, bronz získal Švýcar Loic Meillard.

Čeští reprezentanti skončili při premiéře paralelního závodu na MS v dopolední kvalifikaci. Mezi šestnáctku postupujících do dvoukolových vyřazovacích jízd se nedostaly Gabriela Capová, Zazie Huml, které byly klasifikovány na 43. a 46. místě. Devátý muž z pondělní kombinace Jan Zabystřan, Kryštof Krýzl ani Ondřej Berndt svou jízdu nedokončili.

Faivre, Bassinová i Liensbergerová se dnes dočkali první individuální zlaté medaile z MS. Faivre už měl ve sbírce zlato ze Svatého Mořice 2017 z týmového závodu, jenž se v Cortině pojede ve středu.

Do dnešního závodu nenastoupily některé hvězdy točivých disciplín jako Američanka Mikaela Shiffrinová, Francouz Alexis Pinturault či Nor Henrik Kristoffersen. Už v kvalifikaci vypadly spolufavoritky Petra Vlhová ze Slovenska či Švýcarka Lara Gutová-Behramiová.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo - paralelní závod:

Muži: 1. Faivre (Fr.), 2. Zubčič (Chorv.), 3. Meillard (Švýc.), 4. Schmid (Něm.), 5. De Aliprandini (It.), 6. Gstrein (Rak.), 7. Strasser (Něm.), 8. Radamus (USA), 9. Luitz (Něm.), 10. Kranjec (Slovin.), …v kvalifikaci Zabystřan, Krýzl, Berndt (všichni ČR) všichni nedokončili.

Ženy: 1. Bassinová (It.) a Liensbergerová (Rak.), 3. Worleyová (Fr.), 4. Moltzanová (USA), 5. Robniková (Slovin.), 6. Brignoneová (It.), 7. Holdenerová (Švýc.), 8. Gasienicová-Danielová (Pol.), 9. Frasseová Sombetová (Fr.), 10. O'Brienová (USA), …v kvalifikaci 43. Capová, 46. Huml (obě ČR).

Zdroj: ČTK