Mlha Ledeckou nevyděsila. V Kvitfjellu si dojela pro skvělé třetí místo v super-G

3. 3. 2024 13:50
Lyžařka Ester Ledecká skončila třetí v superobřím slalomu na Světovém poháru v Kvitfjellu a vybojovala první stupně vítězů od návratu po zranění klíční kosti.
Ester Ledecká v super-G v Kvitfjellu
Ester Ledecká v super-G v Kvitfjellu | Foto: ČTK

Olympijská vítězka v této disciplíně z Pchjongčchangu 2018 vylepšila v závodě  kvůli husté mlze několikrát přerušeném a nakonec předčasně ukončeném sobotní čtvrtou příčku. Zvítězila Italka Federica Brignoneová, na niž Ledecká ztratila 79 setin sekundy. Druhá byla Švýcarka Lara Gutová-Behramiová.

Osmadvacetiletá Ledecká se vrátila na stupně vítězů po více než dvou letech. Naposledy skončila druhá ve sjezdu v Crans Montaně v únoru 2022. V norském středisku se dnes vypořádala s opakovaným přerušením kvůli mlze a před čtvrtou Norkou Kajsou Vickhoffovou Lieovou dojela s náskokem šesti setin sekundy.

Ledecká vybojovala pódiové umístění v lyžařském seriálu SP podeváté v kariéře a podruhé v superobřím slalomu, který dokázala vyhrát před čtyřmi lety ve Val d'Isére. Na snowboardu má na kontě dalších 37 medailových výsledků v paralelních disciplínách.

Program druhého superobřího slalomu v Kvitfjellu se natáhl na více než dvě a půl hodiny. Kvůli mlze pořadatelé závod několikrát přerušili.

Po jedné z pauz se ujala vedení Brignoneová, vítězka sobotního závodu Gutová-Behramiová se za ni zařadila s mankem 61 setin.

Ledecká čekala s číslem 19 na start ještě déle. Přestávkami se ale nenechala rozhodit. Stejně jako v sobotu se jí vydařil závěrečný úsek tratě, v cíli se objevila na třetí pozici se ztrátou 18 setin na Gutovou-Behramiovou a na tom už se nic nezměnilo. Do závodu nakonec nastoupilo 41 lyžařek, zbylých sedm už pořadatelé na sjezdovku nepustili.

Třiatřicetiletá Brignoneová zaznamenala v SP čtvrté vítězství v sezoně a 25. v kariéře, díky němuž se osamostatnila od krajanky Sofie Goggiaové na pozici nejúspěšnější italské závodnice.

Udržela se také ve hře o malý křišťálový glóbus za disciplínu. V čele zůstala Gutová-Behramiová, která má náskok 69 bodů na druhou Rakušanku Cornelii Hütterovou, Brignoneová ztrácí dalších pět.

V celkovém pořadí SP se italská lyžařka posunula na druhé místo před zraněnou Mikaelu Shiffrinovou, za Gutovou-Behramiovou zaostává o 326 bodů.

Světový pohár bude pokračovat příští týden ve švédském Aare. Na programu bude obří a klasický slalom.

SP ve sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Ženy - super-G: 1. Brignoneová (It.) 1:37,30, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,61, 3. Ledecká (ČR) -0,79, 4. Lieová (Nor.) -0,85, 5. Macugaová (USA) -0,90, 6. Venierová (Rak.) -1,26.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 8 z 9 závodů): 1. Gutová-Behramiová 540, 2. Hütterová (Rak.) 471, 3. Brignoneová 466, 4. Venierová 330, 5. Lieová 277, 6. Puchnerová (Rak.) 262, …11. Ledecká 187.

Průběžné pořadí SP (po 33 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1594, 2. Brignoneová 1268, 3. Shiffrinová (USA) 1209, 4. Vlhová (SR) 802, 5. Goggiaová (It.) 792, 6. Hectorová (Švéd.) 780, …28. Ledecká 250, 72. Dubovská 73, 115. Jelínková (obě ČR) 9.