Moskva - Jako fiasko hodnotí ruský tisk bilanci své olympijské výpravy na Vancouveru a předvídá změny v ruském sportu, aby sborná nepohořela i za čtyři roky na olympiádě v Soči.
V Kanadě prý Rusové zaujali hlavně hlučnou zábavou v Ruském domě, kde tekl alkohol zdarma.
Čtěte také: Kanada je rekordní v počtu zlatých, USA v počtu medailí
"Naši sportovci v Kanadě vybojovali nejmenší množství zlatých medailí za celou historii olympiád," konstatoval list Izvestija, který ještě před hrami zveřejnil "tajný medailový plán" na 27 až 31 umístění na stupních vítězů, včetně sedmi až jedenácti prvenství.
Rusko se ale se třemi zlaty, pěti stříbry a sedmi bronzy nedostalo ani do první desítky v pořadí zemí.
"Pořád je to lepší, než dodatečné odebírání medailí"
"Neposuzujme zápornou bilanci jako národní ponížení," nabádá v listu Vremja novostěj ministr sportu Vitalij Mutko.
Olympiádu prý Rusko "prohrálo" už v roce 2002, kdy do programu byly zařazeny nové sporty, ale země je s to soupeřit jen v 30 z 86 disciplín. A k tomu se v 90. letech rozpadl systém přípravy sportovců.
Podle ministra je však lepší vancouverský výsledek, než se bát dodatečných diskvalifikací kvůli dopingovým skandálům jako v minulosti.
"Můžeme si oddychnout - dva týdny ostudy konečně skončily," zdůraznily Novyje izvestija.
S koncem "vancouverské noční můry" však podle deníku začíná práce na nápravě chyb, na níž závisí, zda Rusové budou u sebe doma v Soči vítězi jako nyní Kanaďané, anebo ostudný pád bude pokračovat.
Po zkušenostech z předchozích olympiád však "není důvod k optimismu" a ministr Mutko a šéf olympijského výboru Leonid Ťagačov se prý sotva odhodlají k přiznání viny a demisi.
Je to jako rozdrcení flotily u Cušimy
Sport-Express přirovnal olympijské výsledky k rozdrcení ruské flotily u Cušimy japonským námořnictvem v roce 1905.
I Vancouver byl "naprostá, nebývalá prohra" v důsledku "lajdáctví, nedbalosti, spoléhání na nebesa, chybějící kázně a plánu, diletantství a nedodělků", jak psaly ruské noviny už po prvním vystoupení svých sportovců na olympiádě 1912 ve Stockholmu.
"Naše olympijská reprezentace předvedla svou úroveň - nízkou," připouští Rossijskaja gazeta.
Ještě nikdy v historii mladého státu se o sbornou tak dobře nepečovalo - na přípravu padlo 3,2 miliardy rublů (zhruba dvě miliardy Kč), ale přesto za světovou špičkou zaostala. Výsledek z Vancouveru však odpovídá světovým šampionátům.
"Soči je už za čtyři roky. Rozhodně nelze tak neslavně prohrát. To by byla hanba," zdůraznil vládní deník a vybízí k věcné analýze a změnám, bez nichž se Rusko znovu nestane zimní velmocí.
"Po fiasku ve Vancouveru začnou v ruském sportu reformy a represe. Ale nejspíše se do Soči situace nezmění," předvídá Russkij Newsweek.
Úspěch v Soči? Vyslat opět někam vojska
Příčinu vidí i ve snaze sportovních svazů získat od státu co nejvíce peněz, z nichž se neskládají žádné účty, a současně co nejvíce ušetřit, a to i na přípravě sportovců.
Příkladem byla podle týdeníku smrt ruské šampionky ve střelbě Natalije Romanovové, protože během posledního soustředění v nejlacinějším hotelu u Lipecka ji nakazily hotelové myši.
Naopak, hlavní ruský hrdina olympiády rychlobruslař Ivan Skobrev prý uspěl, protože trénoval v Itálii.
"Hromy a blesky jistě povedou k radikálním reformám: jednoho či dva (anebo dokonce tři) náčelníky sesadí," ironicky píší Vedomosti.
Prohra však může být podle listu užitečná lekce, protože předvedla, že ruský sport je na tom podobně jako ruská věda či školství.
A že činovníci nemohou donekonečna imitovat řízení sportu, obstarávat teplá místa příbuzným a kupit peníze na zahraničních účtech, protože tak úspěchy nepřijdou.
V dalším komentáři deník nabízí premiérovi Vladimiru Putinovi recept na triumf v Soči: "Což takhle někam zimou 2013 vyslat vojska?
Politicky angažovaní cizinci pak do Soči nepřijedou, podobně jako v roce 1980 do Moskvy, a ruská reprezentace bude bojovat o 75 medailí."