Kanada je rekordní v počtu zlatých, USA v počtu medailí

jar
1. 3. 2010 7:00
Kanada získala 14 zlatých, USA 37 medailí
Perry se raduje z vedoucího gólu Corey Kanady.
Perry se raduje z vedoucího gólu Corey Kanady. | Foto: Reuters

Praha - Kanadští sportovci vytvořili ziskem 14 zlatých medailí historický rekord v počtu nejcennějších kovů z jedněch zimních olympijských her.

Absolutní rekord v počtu všech medailí na jedněch hrách pak překonali sportovci Spojených států amerických, kteří získali dohromady 37 cenných kovů.

Česko obsadilo se šesti medailemi (dvě zlaté a čtyři bronzové) 14. místo v hodnocení národů a 13. místo v počtu získaných medailí. 

Pořádající země překonala ve Vancouveru dosavadní rekord sportovců SSSR, resp. Ruska, kteří získali 13 zlatých medailí v roce 1976 v Innsbrucku i před 16 lety na hrách v Lillehammeru.

Kanada za sebou v hodnocení národů nechala Německo s 10 zlatými, třetí Spojené státy jich získaly devět stejně jako čtvrté Norsko. Alespoň jednu zlatou medaili získalo na hrách 19 zemí.

Američané za sebou s 37 medailemi nechali v počtu cenných kovů Německo (30), Kanadu (26) a Norsko (23). Alespoň jednu medaili získalo 26 zemí.

Oproti předchozím hrám v Turíně se naopak nedařilo Rakušanům a Rusům, kteří v Itálii obsadili za Německem a USA v hodnocení národů třetí a čtvrté místo.

Rakušané ve Vancouveru získali pouze 4 zlaté a celkově skončili desátí, pořadatelé příštích ZOH získali ještě o jednu zlatou méně a skončili až jedenáctí. Další "zimní velmoc" Finsko dokonce nezískalo ani jednu zlatou.

Češi si oproti Turínu v hodnocení národů o jedno místo polepšili. Tehdy získali jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy