Peking - Olympijské soutěže jsou v čínském Pekingu již několik dní v plném proudu, teprve v pátek ale vstoupí do hry také "královna sportu" - atletika.
V nejsilněji obsazeném olympijském odvětví se rozdělí celkem 47 sad medailí. Hned první atletický den nabídne finále v kouli mužů a také na desetikilometrové trati žen.
Pozornost celého světa bude ale poutat až sobotní večer (v Evropě odpoledne). V souboji o nejrychlejšího muže planety si to totiž rozdají Jamajčané Bolt a Powell a Američan Gay.
Čtěte také:
- Čeští atleti nepatří k favoritům. Výjimkou je Špotáková
- Souboj o atletického krále: Pro Číňany je to Liu Xiang
Sprint na sto metrů bude jedním z vrcholů letošních Her. I v dalších atletických soutěžích se ale představí osobnosti světového sportu.
Ne vše je ale růžové. Ještě dříve, než olympiáda vůbec začala, pošpinil její jméno doping několika atletů. Rozruch vzbudila zejména aféra v ruském týmu, který vyřadil hned pět závodnic.
Bolt může být králem
Dlouhých 24 let, od dob vrcholné slávy legendárního Carla Lewise, se žádnému atletovi nepodařilo ne jedněch Hrách triumfovat ve sprintu na 100 i 200 metrů.
Letos se Lewisův výkon z olympiády v Los Angeles pokusí napodobit světový rekordman Usain Bolt z Jamajky. Právě on má nejlepší předpoklady zapsat se v Pekingu do historie.
Doménou brzy dvaadvacetiletého závodníka byla až donedávna dvousetmetrová trať, pak si však zkusil i poloviční vzdálenost a šokoval novým světovým rekordem - 9,72.
Zatímco běh na 200 metrů by se měl stát Boltovou jasnou kořistí, na titul nejrychlejšího muže planety myslí minimálně další dva muži.
Bývalý světový rekordman Asafa Powell s osobním rekordem 9,74 i Američan Tyson Gay, jehož nejlepší výkon je jen o dvě setiny horší. Chystá se tak "nejlepší závod století", ve kterém by mohlo padnout i nové světové maximum.
Šance všech tří favoritů vidí experti i sázkové kanceláře jako vyrovnané, mírně však favorizují Bolta. Maxi-Tip nabízí na jeho triumf kurz 2,3:1, na Gaye se dá vsadit v kurzu 2,6:1, na Powella 3,0:1.
Světový rekordman ovšem nemusí zůstat jen u dvou zlatých. Jamajčané si na první místo dělají zálusk také ve štafetě. I zde se dá očekávat vyrovnaný boj s Američany.
Číňané vyhlíží překážky
Pro domácí fanoušky ale bude hlavní atletickou disciplínou běh mužů na 110 metrů překážek. Zde spoléhají na svého favorita Liu Xianga, který touží obhájit své zlato z předchozí olympiády v Aténách.
Pětadvacetiletý Číňan této disciplíně kraloval až do letošního června a mítinku Zlatá tretra v Ostravě. Tam našli překážkáři novou hvězdu.
Kubánec Dayron Nobles zaběhl v Česku fantastický čas 12,87, sebral Xiangovi světový rekord a rázem se stal největším kandidátem na zisk zlaté olympijské medaile.
Hlavním favoritem je i podle Maxi-Tipu. Na to, že skončí lépe než domácí hvězda byl vypsán kurz 1,6:1. Kdo naopak věří více Xiangovi, může vsadit v kurzu 2,05:1.
Přidá Isinbajevová další světový rekord?
Velmi sledované bude také finále tyče žen. Pokud se v nějaké disciplíně očekává překonání světového rekordu, je to právě souboj Jeleny Isinbajevové a "zbytku světa".
Čtěte také: Isinbajevová znovu rekordní. Čechům se v Římě nedařilo
Ruska krátce před olympiádou přepisovala historické maximum hned dvakrát. V Římě nejdříve skočila 503 cm a hned o dva týdny později přidala na mítinku v Monte Carlu další centimetr.
Kdyby Isinbajevová v Pekingu nezvítězila, bylo by to obrovským překvapením. Jasné jsou také kurzy. Na prvenství světové rekordmanky je nízký kurz 1,05:1, na výhru kterékoliv z jejích soupeřek hned 6,3:1.
Velkým favoritem je v mužském desetiboji také Američan Clay s kurzem 1,25. Že by své zlato z Atén obhájil Roman Šebrle, tomu příliš nevěří experti ani sázkaři.
Čeští fanoušci si naopak budou hodně slibovat od oštěpařské mistryně světa Barbory Špotákové.
Dopingový stín ještě před startem
Na startu ale také několik známých tváří chybí. Může za to jejich provinění proti dopingovým pravidlům.
Do Pekingu vůbec neodcestovalo pět ruských závodnic, které vedení jejich olympijského výboru vyloučilo poté, co se prokázalo, že manipulovaly se svými dopingovými vzorky.
Čtěte také:
Olympiáda ještě nezačala, doping už ji přesto ovládl
Thanouová na olympiádě nepoběží. Kvůli dopingu z Atén
A nešlo o ledajaká jména. Jelena Sobolevová je halovou světovou rekordmankou v běhu na 1 500 metrů, mistryní světa je mílařka Taťjana Tomašovová, mistryní Evropy v hodu diskem zase Darja Piščalnikovová.
Pod pěti kruhy se letos nepředstaví ani Řekyně Ekaterini Thanouová, která si sice svůj dvouletý trest z posledních Her v Aténách už odpykala, mezinárodní olympijský výbor jí ale start v Pekingu i tak zakázal.