Vláda v pondělí s platností od středy omezila shromažďování na maximálně šest lidí. To platí prakticky plošně, přičemž sportovci výjimku nemají ani s ohledem na to, že je tato činnost jejich zaměstnáním. "Platí to, že i profesionálové stejně jako normální lidi mohou trénovat v maximálním počtu šesti osob venku. Tohle je výklad, který nyní máme," řekl dnes ČTK mluvčí NSA Jakub Večerka.
Předseda agentury Milan Hnilička jedná o výjimkách pro mezinárodní akce, které se mají v Česku uskutečnit tento a příští týden. Týká se to ženského tenisového turnaje WTA Tour v Ostravě, který by měl začít 19. října, sobotního galavečeru MMA Oktagon 17 v Brně a duelů prvního kola fotbalové Evropské ligy, v němž mají hrát 22. října doma Sparta a Liberec. O těch by měla hlavní hygienička Jarmila Rážová rozhodnout ve středu.
Rovněž ve středu by vláda mohla projednávat program kompenzací pro profesionální sportovní kluby a pořadatele sportovních akcí, na jehož přípravě spolupracuje agentura s ministerstvem průmyslu a obchodu. Mělo by v něm být k dispozici půl miliardy korun.
Úplně zmraženy zůstávají tréninky uvnitř, což se týká ledního hokeje, halových míčových sportů a řady individuálních sportovních odvětví. Vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena i pro profesionály, v hektické době posledních dní zatím výjimku nedostali.
Někteří se přesunuli na kempy do zahraničí, jako to udělali například plavci nebo judisté. Do Polska se vydal i nejlepší český squashista Daniel Mekbib. "Na jak dlouho, ještě nevím, ale minimálně na dva týdny," uvedl v tiskové zprávě. Na jarní uzávěru v Česku nechce ani vzpomínat. "Místo toho, abych útočil na turnajích na svá osobní maxima, tak jsem seděl doma a díval se na Netflix. To už opravdu nechci opakovat," prohlásil.
Mezinárodní squashové turnaje se už rozeběhly a i čeští reprezentanti na nich chtějí hrát. Třeba za tři týdny má řada z nich naplánovaný podnik do Salcburku, takže byť jen avizovaný dvoutýdenní tréninkový výpadek je pro jejich formu devastující.
V kritické situaci jsou i badmintonisté, kteří svůj sport venku provozovat nemohou. Adam Mendrek se chystá na olympijskou kvalifikaci a také na německou bundesligu. S tou má problémy, protože mu Němci nechtějí uznávat české testy. "Nedůvěřují jim. Musel bych pokaždé do karantény před zápasem, minimálně na tři dny, plus se nechat otestovat v Německu. Nabízeli mi také možnost, že bych se do Německa vrátil a zůstal tam trénovat dlouhodobě, ale mám již v Česku závazky a chci zůstat tady," posteskl si.
Od pondělka jsou v Česku zastaveny veškeré amatérské i profesionální sportovní soutěže. Toto opatření zatím platí do 25. října. Ministr zdravodnictví Roman Prymula v minulém týdnu prohlásil, že pak se minimálně profesionální soutěže uvolní, ale vzhledem k pondělnímu přijetí ještě přísnějších restrikcí se to může změnit.