Brno opět hostilo mistrovství ČR v plavání handicapovaných. Nejúspěšnější byl Tadeáš Strašík

Veronika Skalecká
13. 6. 2018 8:23
Na 135 plavců z České republiky, Slovenska, Rakouska, Bosny a Hercegoviny a Chorvatska se zúčastnilo mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených, které se konalo tradičně v Brně. Nejúspěšnějším plavcem šampionátu byl Tadeáš Strašík, který získal celkem osm medailí, z toho tři zlaté. Z žen si stejně jako loni vedla nejlépe slovenská plavkyně Tatiana Blattnerová se ziskem pěti medailí, z toho dvou zlatých.
Nejlepší plavci 23. ročníku MČR v para plavání: zleva Jonáš Kešnar, Arnošt Petráček a Tadeáš Strašík. | Foto: Vít Franta

Brno - Areál bazénu Za Lužánkami hostil již 23. ročník mistrovství České republiky v plavání handicapovaných. Domácí šampionát, kterého se účastnili i zahraniční závodníci, je zařazen do kalendáře Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání a pro plavce představoval jednu z možností zaplavat limit pro mistrovství Evropy. To se bude konat v srpnu v Dublinu.

Mistrovství se zúčastnilo celkem 135 plavců z pěti evropských zemí.
Mistrovství se zúčastnilo celkem 135 plavců z pěti evropských zemí. | Foto: Vít Franta

Z pořádajícího sportovního klubu SK KONTAKT BRNO se šampionátu účastnilo celkem 37 plavců, kteří si z celkových 142 startů "vyplavali" 56 osobních rekordů. Rovněž další kluby Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB měly na mistrovství tradičně největší početní zastoupení. To bylo znát i při rozdělování medailí.

Nejvíc trofejí, celkem osm (z toho tři zlaté), získal Tadeáš Strašík z klubu SK KONTAKT PRAHA, pět medailí (z toho tři zlaté) vybojoval Jonáš Kešnar ze stejného plaveckého klubu. Třetím nejúspěšnějším plavcem byl Arnošt Petráček z klubu Plavání České Budějovice, který získal tři zlaté medaile ze všech svých tří startů.

"Mým hlavním cílem na MČR bylo pokusit se ještě splnit některé limity na mistrovství Evropy, což se podařilo u disciplíny na 200PZ, čili na trati, ve které jsem si věřil asi ze všeho nejméně, a proto tyto závody hodnotím pozitivně, i když u většiny disciplín jsem zaostal za svými osobními rekordy. Získané medaile jsou příjemným bonusem a motivací do další práce," hodnotil svou účast na domácím mistrovství Tadeáš Strašík.

Početný tým, celkem 18 plavců, přijel rovněž ze Slovenska. Právě slovenské národnosti je nejúspěšnější plavkyně šampionátu - Tatiana Blattnerová s pěti medailemi (z toho dvě zlaté). Čtyři zlaté medaile pak získala Vendula Dušková (SK KONTAKT KARLOVY VARY).

Závodníky čekalo 24 disciplín a navíc štafety týmů.
Závodníky čekalo 24 disciplín a navíc štafety týmů. | Foto: Vít Franta

V kategorii žáků uspěla také domácí plavkyně z klubu SK KONTAKT BRNO Anna Poláková. "Zlepšila jsem si celkem čtyři osobní rekordy a v dvojboji v kategorii žáků jsem obsadila druhé místo. Se svým výkonem jsem spokojená, ale chtěla bych se dál zlepšovat," okomentovala svůj výkon čtrnáctiletá závodnice.

"Diváci viděli starty mladé "Kontaktní" generace, kterou reprezentují především devatenáctiletá Vendula Dušková a patnáctiletá Anežka Floriánková, ale i zkušených paralympijských matadorů, kterým je například Arnošt Petráček. Kromě zkušených závodníků jsme ale přivítali i nejmladší závodníky, kteří byli zastoupeni zejména v "motivační štafetě" pražského týmu. Ta byla složená z nejmladších žáků a žáků, kteří předvedli odhodlání, ale i skvělé výkony," doplňuje ředitelka závodů Zuzana Lehotská.

Někteří z účastníků zamíří v srpnu na mistrovství Evropy do Dublinu.
Někteří z účastníků zamíří v srpnu na mistrovství Evropy do Dublinu. | Foto: Vít Franta