Vozíčkáři sestrojili první handbike trenažér. Minimálně čtyři stroje poputují do nemocnic

Sport Sport
20. 6. 2018 10:17
Organizaci Cesta za snem, která se snaží sportem a aktivitami propojovat handicapované a nehandicapované, založil vozíčkář Heřman Volf. Před dvanácti lety utrpěl bývalý atlet těžký pád na lyžích, po kterém ochrnul. Přesto si splnil sen. Na kole s ručním pohonem objel Evropu. Nyní přišel s unikátním handbike trenažérem, neboli cvičebním stojem, který simuluje cyklistiku vozíčkářů. Cesta za snem před týdnem spustila kampaň „Složíme se na handbiky pro spinálky.“ Během několika dnů vybrali čtyři sta tisíc korun.
Do projektu se zapojili přední čeští paralympionici. Atleti, plavci, lyžaři, sledge hokejisté. Kampaň poběží až do začátku července.
Do projektu se zapojili přední čeští paralympionici. Atleti, plavci, lyžaři, sledge hokejisté. Kampaň poběží až do začátku července. | Foto: Cesta za snem

Praha - "Jsme parta lidí, která plná sny sobě i druhým. Říkáme si Cesta za snem. Většina členů naší party má nějaký druh postižení. Velké množství lidí z naší party si taky prošlo pobytem na spinální jednotce a potom v rehabilitačním ústavu. Zachránili nám životy, naučili nás zase žít. Teď nastal čas jim to vrátit," vysvětluje Heřman Volf, co vedlo neziskovou organizaci ke crowdfundingové kampani. "Vyvinuli jsme první handbike trenažér vůbec. Společně je můžeme dostat tam, kde jsou nejvíce potřeba. Na místa, kde se lidé znovu učí žít," dodává.

Lyžařka Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou se při natáčení videa na podporu projektu střídaly. Trasu zvládly, ale sport měnit nechtějí.
Lyžařka Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou se při natáčení videa na podporu projektu střídaly. Trasu zvládly, ale sport měnit nechtějí. | Foto: Cesta za snem

Co je to vlastně handbike a handbike trenažér? Handbike je tříkolka s ručním pohonem. Jedná se o kolo pro vozíčkáře. Trenažér tento pohyb simuluje. "Chtěli jsme něco, co nestojí jako auto," říká Volf a pokračuje: "Něco variabilního, připravené k použití všem, jednoduché na provoz i údržbu. Něco, na čem se dá opravdu jezdit a simulovat pocit z cyklistiky přesto, že jste za zdmi nemocnice nebo rehabilitačního centra."

Problém byl v tom, že nic takového neexistovalo. "Tak jsme si to vymysleli sami," usmívá se Volf.

Stroj má elektromagnetický brzdný systém, který je bezdrátově přes BlueTooth spojen s řídící jednotkou. Ta nejenže zobrazuje reálnou trasu přes video, ale také díky aplikaci dokáže přizpůsobovat odpor kola podle sklonu terénu. Když tedy jedete do kopce, pořádně to bolí, zatímco z kopce si odpočinete.

Handbikový trenažér může být skvělou pomůckou pro Patrika Jahodu. Český reprezentant v cyklistice tráví na handbiku hodně času a nyní by mohl trénovat i z domova.
Handbikový trenažér může být skvělou pomůckou pro Patrika Jahodu. Český reprezentant v cyklistice tráví na handbiku hodně času a nyní by mohl trénovat i z domova. | Foto: Cesta za snem

Hned po oficiálním představení trenažéru na mezinárodní výstavě v italské Boloni bylo na zakázku vyrobeno a prodáno dvacet testovacích kusů. Cílem  Volfa a Cesty za snem bylo ale od začátku dostat tyto stroje na místa, kterými si sami prošli. Tedy spinální jednotky a rehabilitační ústavy.

"Tam jsou lidé na křižovatce nového života. Buď najdou sílu a začnou znovu naplno žít, nebo to zabalí," říká paralympionik Zdeněk Šafránek, kapitán sledge sledge hokejového týmu. "Sport je něco, co nás vrátilo zpátky. Dodá vám sebedůvěru, motivaci, kamarády a pocit, že život nekončí, že nejste na odpis. Sport je pro lidi po úraze nebo nemoci neskutečně důležitý. Proto tuto kampaň podporuju, jak jen to jde," doplňuje.

Zdeněk Šafránek je kapitánem české sledge hokejové reprezentace a projekt s handikovými trenažery podporuje a sám si vše vyzkoušel.
Zdeněk Šafránek je kapitánem české sledge hokejové reprezentace a projekt s handikovými trenažery podporuje a sám si vše vyzkoušel. | Foto: Cesta za snem

Dvacet osm dní trvající kampaň už za první týden vybrala čtyři sta tisíc korun. Podpořit projekt můžete dle vlastního uvážení a možností. V sobotu 23. června se kampaň přesune z internetu do reálného světa, konkrétně na pražskou plovárnu Žluté lázně. Cesta za snem zde organizuje celodenní festival sportu pro všechny bez rozdílů. Součástí nabitého programu bude také 24hodinový závod 24 osobností na trenažérech.

Každý dostane hodinu na to, aby najel co největší počet kilometrů. Projekt podpořili čeští olympionici a paralympionici, herci, zpěváci, moderátoři nebo novináři.

Přispět a zapojit se do kampaně můžete na adrese www.hithit.cz/cestazasnem

Jan Povýšil je pětinásobným paralympijským medailistou v plavání. Po několika měsících od operace ramena sedl na handbikový trenažér.
Jan Povýšil je pětinásobným paralympijským medailistou v plavání. Po několika měsících od operace ramena sedl na handbikový trenažér. | Foto: Cesta za snem

 

Právě se děje

Další zprávy