Slováci ukázali, že v boccie patří do světové špičky. V Plzni se ale blýskli i Češi

Lukáš Kuřík
21. 11. 2019 21:29
Po turnajích v Havířově a v Praze završilo třetí ročník Czech Boccia Tour klání v Plzni. Západočeské město přivítalo sedmdesát sportovců, kromě české výpravy se představili také hráči ze Slovenska, Polska, Maďarska, Ruska, Ukrajiny a Velké Británie. A Češi v tvrdé konkurenci obstáli.
Slovensko patří k velmocím v tomto sportu.
Slovensko patří k velmocím v tomto sportu. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

Boccia byla v České republice v posledních letech spíše na ústupu, na turnaji ovšem měla domácí výprava jako hostitelská země pochopitelně nejhojnější zastoupení. A to se promítlo i do výsledků.

Pár Vašíček - Svojanovský ovládl kategorii BC3. "Hrálo se mi výborně, určitě to byl velmi povedený turnaj," pochvaloval si úspěch Kamil Vašíček, který navíc v soutěži jednotlivců přidal v kategorii BC3 stříbro. Z nejcennějšího kovu se ve svých kategoriích radovali také například Barbora Skopalová nebo Adam Peška.  

V Plzni se dařilo rovněž Slovákům, kteří ovládli soutěž párů v kategorii BC4. Andrejčík s Balcovou jsou ve své kategorii světovými jedničkami. I na turnaji jasně dominovali. "Slováci jsou jako země v první desítce světového řebříčku, tento pár má zlato například z Ria," připomněl kvalitu Slováků pořadatel a trenér Roman Suda, jenž účast elitních soupeřů hodnotil jako obrovskou školu pro všechny české sportovce.

Radost z výsledků byla vidět v plzeňské hale po celou dobu turnaje.
Radost z výsledků byla vidět v plzeňské hale po celou dobu turnaje. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

O tom, že Slováci jsou na jiné úrovni, svědčí i pravděpodobná účast na paralympiádě v příštím roce. "Pokud se to podaří, tak budeme možná mít v Tokiu jednoho hráče. Slováci tak pošlou sedm až devět reprezentantů," vypočítal Suda.

I když podle něho zažilo Česko v boccie za posledních sedm let ústup ze slávy, mohly by zase přijít lepší časy. K optimismu dává důvod především výsledek Ondřeje Kaase. Teprve osmnáctiletý hráč slavil v Plzni stříbrnou medaili, celkově v letošním ročníku Czech Boccia Tour skončil na třetím místě.

"Se sezonou jsem velice spokojený. Podařilo se mi vyhrát několik medailí a získal jsem cenné zkušenosti, které se mi budou hodit do budoucna," liboval si Kaas, který získal medaili s Jaroslavem Chloubou i v soutěži dvojic, obsadili třetí příčku. "Nejhůř se hraje proti Slovákům, protože ti jsou nejlepší na světě," obdivoval mladý sportovec sílu soupeře, na kterého nestačili.

Roman Suda - hlavní organizátor turnaje v roli asistenta.
Roman Suda - hlavní organizátor turnaje v roli asistenta. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

V Plzni byla k vidění i jedna novinka. Průběžné výsledky ze všech kurtů bylo možné sledovat on-line na stránkách české boccii. "Tohle byl takový testovací turnaj. Každý mohl sledovat skóre odkudkoli," potvrdil Suda.

Letošní ročník Czech Boccia Tour se vydařil, což dokládá i velmi hojná účast. Podle organizátorů by na více sportovců už nebyla kapacita a zápasy by se nevešly do tří hracích dnů.

"Letos se našeho seriálu zúčastnilo 119 hráčů. Někdo z nich hrál třikrát, někdo se třeba objevil jen na jednom z turnajů," vysvětlil Suda, který přidal i další důvody, které lákají hráče na české kurty. "V Plzni máme velmi dobrý kontrakt s hotelem, měli jsme dokonce od dopravních podniků autobusy na převoz sportovců. Máme to nastaveno, aby turnaj byl pro všechny výpravy nízkonákladový," pochvaloval si.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy