Srazil ho vlak a přišel o nohu. Teď se Hečko hlásí parahokejové reprezentaci

Roman Vosecký
5. 11. 2019 13:02
Reprezentační výběr trenéra Jiřího Břízy čítá o jedno jméno na soupisce navíc. Je jím Václav Hečko, který je v parahokejové branži úplným nováčkem, nicméně s ohledem na svoji hokejovou minulost má pro para hokej vhodné předpoklady. "Má správnou sportovní mentalitu. Zatím se sice teprve učí základy, ale pro nás je především důležitá jeho snaha a zájem para hokej hrát," popisuje trenér Jiří Bříza.
Václav Hečko na tréninku reprezentace.
Václav Hečko na tréninku reprezentace. | Foto: Archiv: Václav Hečko

Nebýt oné tři roky staré nešťastné události, bůhví kam by osud Václava Hečka zavedl. Poté, co se jedné noci nad ránem vracel z klubu v Havířově, nedal si pozor na nádraží v Albrechticích a srazil ho vlak, musel bojovat o život, následovala amputace nohy a zhruba dva týdny v umělém spánku.

Hečko (vlevo), na svém prvním kempu reprezentace s dalším nováčkem Danielem Votrubou.
Hečko (vlevo), na svém prvním kempu reprezentace s dalším nováčkem Danielem Votrubou. | Foto: Archiv: Václav Hečko

Toto období Hečko popisuje jako nejhorší část života: "Prožil jsem dva měsíce v obrovských bolestech, ale naštěstí jsem to přežil." Teď ho ovšem čeká nová výzva. Parahokejová.

Jak jste se k para hokeji dostal?

Před úrazem jsem asi deset let hokej závodně hrál, takže mi bylo hned jasné, že k němu budu mít ze všech sportů nejblíže. Zhruba před měsícem jsem tedy kontaktoval trenéra reprezentace, Jiřího Břízu, dali jsme si schůzku, kde mi vysvětlil, co a jak. Od té doby trénuji v Havířově se Studénkou a celkově jsem absolvoval asi patnáct tréninků.

Pociťujete, že vám vaše zkušenosti a návyky z hokeje pomáhají?

Samozřejmě základy, co se týče například systému hry a ovládání hokejky, v sobě mám. Někteří úplní začátečníci, kteří předtím hokej nehráli, s tím mohou mít problémy, v tom mám výhodu. Nejvíce bojuji se saněmi, na těch se pořád učím a ještě dlouho se učit budu. Je to úplně jiné než na bruslích, ale cítím, že mi to pomalu začíná jít, a doufám, že se co nejdřív dostanu na úroveň reprezentace.

Který hokej je podle vás náročnější? Para hokej, nebo ten klasický?

Fyzicky je určitě náročnější para hokej, protože celé tělo ovládáte rukama, navíc s nimi samozřejmě musíte kromě bruslení ovládat hokejku, střílet, nahrávat… V normálním hokeji ta bruslařská část závisí vyloženě na síle vašich nohou.

Jak jste zapadl do reprezentace?

Mám za sebou už jeden kemp, za týden mě v Nymburce čeká další. Zatím jsme si s kluky stihli popovídat jen tak zlehka po trénincích. Časem se spolu určitě lépe seznámíme, sedneme si a popovídáme.

Dlouhé dva měsíce bojoval Václav Hečko o život, svůj boj nakonec vyhrál.
Dlouhé dva měsíce bojoval Václav Hečko o život, svůj boj nakonec vyhrál. | Foto: Archiv: Václav Hečko

Co očekáváte od soustředění v Nymburce?

Zatím jsem trénoval jen dva měsíce ve Studénce a lehce posiloval doma, takže očekávám, že to bude určitě náročné se do toho koloběhu tréninků po úrazu zase dostat. Musím zapracovat zejména na práci s hokejkou, v tom v porovnání s kluky, kteří to hrají deset let, zaostávám. Tohle všechno se odvíjí od počtu hodin strávených na ledě, takže se těším a myslím, že si po nějaké době určitě zvyknu.

Jak to vypadá s vaší reprezentační premiérou?

Kluci za chvíli letí na turnaj do Kanady, ten se mě ale ještě nejspíš týkat nebude, jelikož nebudu na takové úrovni. Takže budu muset makat a počkat si na nějaký další turnaj.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy