Češi na mistrovství světa ve střelbě překvapili. Pešek bral zlato

Zuzana Jarolímková
26. 10. 2019 22:01
Australské Sydney se proměnilo v dějiště mistrovství světa ve sportovní para střelbě. V soutěži se se světovou špičkou měřili i Češií. Tomáš Pešek překvapil své soupeře v kategorii P1 (10 m, vzduchová pistole) a vybojoval senzační zlatou medaili. Reprezentanti v para trapu v prvním spojeném mistrovství pistolí a pušek zaznamenali umístění v první světové desítce v kategoriích PT2 a PT3.
Tomáš Pešek uspěl už na mistrovství Evropy a světových pohárech, díky tomu vybojoval pro ČR místo na paralympijských hrách. Druhé místo vystřílel Jakub Kosek.
Tomáš Pešek uspěl už na mistrovství Evropy a světových pohárech, díky tomu vybojoval pro ČR místo na paralympijských hrách. Druhé místo vystřílel Jakub Kosek. | Foto: Archiv Tomáše Peška

České reprezentanty potrápila náročná cesta a časový posun. Především střelcům z pistole úvod soutěže nesedl a v kategorii P3 skončilï Tomáš Pešek a Jakub Kosek za první dvacítkou. Zlepšení nastalo v dalším závodě P5, kdy se Pešek posunul na 14. místo. Jeho forma gradovala v následujícím klání světové špičky v kategorii P1, v němž nakonec získal zlatou medaili.

"Střílelo se mi docela dobře. Dokázal jsem udržet hlavu v rozumných mezích a nenechal jsem se nějak znervóznit," komentoval průběh závodu Pešek. Jakub Kosek ve stejné kategorii obsadil 14. místo, které mu zajistilo kvalifikaci na paralympijské hry v Tokiu 2020 a po Peškovi získal druhou nominaci pro Českou republiku.

Video: IPC

"Konkurence byla asi největší, co jsem zatím zažil na závodech špičky," poukázal Pešek na kvalitu soutěžících. Podobný dojem měl i Miroslav Lidinský, který v para trapu kategorie PT2 o dva terče minul finále. Přesto konečné 8. místo bere jako úspěch.

"Přijeli jsme jako naprostí outsideři. Naše konečné výsledky byly spíše milým překvapením," hodnotil výkon českých střelců v para trapu. Martin Tomek na premiérovém startu na mistrovství světa v PT3 obsadil konečné 7. místo, do první desítky se dostal i Tomáš Damánek.

Letošní mistrovství světa v Sydney mělo několik prvenství. Spojily se soutěže pistolí a pušek do jednoho šampionátu, hlavně ale svou premiéru zažila střelba pro zrakově handicapované. Díky technologii, která místo očí zaměstnává sluch, se tak portfolio soutěže rozšířilo o novou disciplínu. Historicky první zlato na mistrovství světa ve střelbě "vyposlouchal" Tim Nystrom a svým vítězstvím vytvořil nový světové rekord.

Tomáš Pešek, handicapovaný sportovec roku 2018
Tomáš Pešek, handicapovaný sportovec roku 2018 | Foto: Premier Sports
 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy