Češi na mistrovství světa ve střelbě překvapili. Pešek bral zlato

Zuzana Jarolímková
26. 10. 2019 22:01
Australské Sydney se proměnilo v dějiště mistrovství světa ve sportovní para střelbě. V soutěži se se světovou špičkou měřili i Češií. Tomáš Pešek překvapil své soupeře v kategorii P1 (10 m, vzduchová pistole) a vybojoval senzační zlatou medaili. Reprezentanti v para trapu v prvním spojeném mistrovství pistolí a pušek zaznamenali umístění v první světové desítce v kategoriích PT2 a PT3.
Tomáš Pešek uspěl už na mistrovství Evropy a světových pohárech, díky tomu vybojoval pro ČR místo na paralympijských hrách. Druhé místo vystřílel Jakub Kosek. | Foto: Archiv Tomáše Peška

České reprezentanty potrápila náročná cesta a časový posun. Především střelcům z pistole úvod soutěže nesedl a v kategorii P3 skončilï Tomáš Pešek a Jakub Kosek za první dvacítkou. Zlepšení nastalo v dalším závodě P5, kdy se Pešek posunul na 14. místo. Jeho forma gradovala v následujícím klání světové špičky v kategorii P1, v němž nakonec získal zlatou medaili.

"Střílelo se mi docela dobře. Dokázal jsem udržet hlavu v rozumných mezích a nenechal jsem se nějak znervóznit," komentoval průběh závodu Pešek. Jakub Kosek ve stejné kategorii obsadil 14. místo, které mu zajistilo kvalifikaci na paralympijské hry v Tokiu 2020 a po Peškovi získal druhou nominaci pro Českou republiku.

"Konkurence byla asi největší, co jsem zatím zažil na závodech špičky," poukázal Pešek na kvalitu soutěžících. Podobný dojem měl i Miroslav Lidinský, který v para trapu kategorie PT2 o dva terče minul finále. Přesto konečné 8. místo bere jako úspěch.

"Přijeli jsme jako naprostí outsideři. Naše konečné výsledky byly spíše milým překvapením," hodnotil výkon českých střelců v para trapu. Martin Tomek na premiérovém startu na mistrovství světa v PT3 obsadil konečné 7. místo, do první desítky se dostal i Tomáš Damánek.

Letošní mistrovství světa v Sydney mělo několik prvenství. Spojily se soutěže pistolí a pušek do jednoho šampionátu, hlavně ale svou premiéru zažila střelba pro zrakově handicapované. Díky technologii, která místo očí zaměstnává sluch, se tak portfolio soutěže rozšířilo o novou disciplínu. Historicky první zlato na mistrovství světa ve střelbě "vyposlouchal" Tim Nystrom a svým vítězstvím vytvořil nový světové rekord.

Tomáš Pešek, handicapovaný sportovec roku 2018
Tomáš Pešek, handicapovaný sportovec roku 2018 | Foto: Premier Sports

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.