Česko dalo světu nový sport: parapaddleboarding. První závody uvidí Hluboká

Sport Sport
5. 9. 2019 10:42
Paddleboarding je vodním sportem, který pochází z Havaje. Verze pro handicapované ale vznikla v České republice. „Dnes existuje pět parapaddleboardů na světě a všechny jsou v České republice, protože je to český vynález. První myšlenka vznikla v Hluboké nad Vltavou a sedačky vyrábí jihočeská společnost, která se specializuje na výrobu sportovních a civilních vozíků,“ prozradil Ivan Nestával. Premiérové závody se uskuteční 21. září právě pod slavným zámkem.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované. | Foto: ČFSUP

Parapaddleboarding je úplně novým sportem, který vznikl teprve v loňském roce a svůj název získal až letos.

"Je to sport, který přináší handicapovaným velice podobné pocity jako paddleboarding nehandicapovaným sportovcům včetně toho těžko popsatelného a skvělého pocitu, který v mnoha lidech vyvolává prkno jako sportovní nástroj. Věříme, že uspěje a své příznivce si najde," popsal Ivan Nestával z organizace Aktivně s vozíkem, který je spoluorganizátorem prvních závodů v této disciplíně.

ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml.
ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml. | Foto: Aktivně s vozíkem

"Vozíčkáři nemají příliš možností sportovat na vodě a Parapaddleboarding je sport, který může dělat velké procento lidí s handicapem. V rekreačním pojetí není příliš fyzicky náročný. Může být i výborným kondičním a relaxačním doplňkem pro všechny další sporty a jeho vozíčkářská varianta není výjimkou," prozradil Nestával .

Historicky první závody se budou konat pod názvem "Pohár města Hluboké nad Vltavou" 21. září.  "Budeme závodit ve dvou kategoriích. Do první skupiny patří vozíčkáři a ve druhé se utkají lidé po amputaci a sportovci s vrozenými vadami. Plánujeme dvě rychlé tratě 150 a 300 metrů a jednu vytrvalostní, která bude měřit jeden kilometr," objasnil Nestával.

Foto: ČFSUP

Cílem závodů je především propagace nového sportu, ale také získání zkušeností jako základ metodiky a kategorizace nového sportu. "Nejdůležitější bude získat co možná nejvíc informací, protože teprve vytváříme pravidla. Se sportovní organizací závodů nám pomůže Lucka Fialová a David Raab z České federace Stand Up Paddl, pod kterou bude Parapaddleboarding také patřit. Specifika ze strany handicapu budeme posuzovat v širší skupině s aktivními vozíčkáři," doplnil Nestával.

 

Právě se děje

Další zprávy