Boj o místenky je otevřený až do posledních týdnů před paralympiádou, říká Metelka

Tomáš Čorej
4. 9. 2019 10:16
Letní paralympijské hry se blíží, sportovní svátek v Tokiu vypukne za méně než rok. Jednou z největších nadějí východních sousedů ze Slovenska na zisk cenných kovů je paracyklista Jozef Metelka, který si z Ria 2016 odvezl hned dvě zlaté medaile.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her. | Foto: Archiv: Jozef Metelka

Jste dvojnásobným paralympijským vítězem a osminásobným mistrem světa. Jak se nejúspěšnější parasportovec slovenské historie připravuje na Tokio 2020?

Musíme si uvědomit, že ještě před Tokiem na nás čekají tři světové šampionáty, první z nich začne již brzy v Nizozemsku. S ohledem na paralympijské hry se připravuji na dráze, neboť rovinaté podmínky v Nizozemsku jdou ruku v ruce s tím, co na nás čeká v Japonsku. Po mistrovství světa se přesunu do Španělska a následně plánuji vysokohorskou přípravu. Je to důležité kvůli červeným krvinkám, budu pracovat na své kondici, ale vedle toho se chci věnovat i dalším sportům. Chci se udržovat v kondici a rozvíjet se celkově, ať umím využívat i svaly, které nejsou při cyklistice zcela běžně zapojované, ale v konečném důsledku mohou znamenat rozdíl.

Foto: Archiv: Josef Metelka

Poslední paralympijské hry vám vyšly na výbornou. Jaké cíle si kladete tentokrát?

Vždycky říkám, že každý závod je jiný a nemůžete očekávat vůbec nic. Čtyři roky přípravy vyústí do méně než čtyř minut závodění. Velmi rád bych vybojoval lepší umístění ve sprintu na jeden kilometr na mistrovství světa a rád bych opět uspěl ve stíhačce na čtyři kilometry, a také v časovce.

Do Tokia mají zatím jistou místenku dva reprezentanti ze Slovenska. Jak bude pokračovat kvalifikace? Kolik slovenských paracyklistů uvidíme v Japonsku?

Máme před sebou ještě dvě mistrovství světa, ale já se budu samozřejmě velmi snažit získat co nejvíce bodů. Do přípravy ostatních nevidím, ale boj o místenky bude otevřený až do posledních týdnů před paralympiádou.

Prohlédl jste si už konkrétní stadiony v Tokiu?

Přiznám se, že jsem je zatím nesledoval, protože před Tokiem ještě máme plný program. Čekají na nás minimálně tři důležité závody a opakuji - vše je stále mimořádně otevřené.

JIří Ježek se stal legendou. Se šesti zlatými medailemi z paralympijských her je zatím nejúspěšnějším cyklistou v historii. Vysoké ambice má i Josef Metelka.
JIří Ježek se stal legendou. Se šesti zlatými medailemi z paralympijských her je zatím nejúspěšnějším cyklistou v historii. Vysoké ambice má i Josef Metelka. | Foto: Archiv: Josef Metelka

O Japoncích se říká, že jsou disciplinovaní a mají obrovský smysl pro detaily. Co očekáváte od organizace celých her?

Představení programu, které proběhlo na konci paralympijských her v Riu, bylo opravdu úžasné. Čekají na nás špičkové technologie a sofistikované zabezpečení. Hodně se těším. V porovnání s Riem, které bylo rozvolněné a spontánní, tohle bude úplně jiné. Myslím, že to bude pro všechny velmi příjemné překvapení a organizátorům držím palce.

Když srovnáte paracyklistiku před čtyřmi roky a nyní, je o tento sport větší zájem?

Doufám, že ano! Bylo by hezké, kdyby se k celosvětovému trendu přibližovalo i Slovensko. Věřím, že to lidi baví, protože podáváme výkony do velké míry srovnatelné s elitou mezi zdravými sportovci.

Stále tedy platí váš cíl závodit i s nehandicapovanými sportovci?

To bych ponechal otevřené. Posouvám se však vpřed a dnes už mám i jiné cíle, které se netýkají jen cyklistiky. Po Tokiu chci rozjet určitě několik projektů i mimo ni.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy