Boj o místenky je otevřený až do posledních týdnů před paralympiádou, říká Metelka

Tomáš Čorej
4. 9. 2019 10:16
Letní paralympijské hry se blíží, sportovní svátek v Tokiu vypukne za méně než rok. Jednou z největších nadějí východních sousedů ze Slovenska na zisk cenných kovů je paracyklista Jozef Metelka, který si z Ria 2016 odvezl hned dvě zlaté medaile.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her. | Foto: Archiv: Jozef Metelka

Jste dvojnásobným paralympijským vítězem a osminásobným mistrem světa. Jak se nejúspěšnější parasportovec slovenské historie připravuje na Tokio 2020?

Musíme si uvědomit, že ještě před Tokiem na nás čekají tři světové šampionáty, první z nich začne již brzy v Nizozemsku. S ohledem na paralympijské hry se připravuji na dráze, neboť rovinaté podmínky v Nizozemsku jdou ruku v ruce s tím, co na nás čeká v Japonsku. Po mistrovství světa se přesunu do Španělska a následně plánuji vysokohorskou přípravu. Je to důležité kvůli červeným krvinkám, budu pracovat na své kondici, ale vedle toho se chci věnovat i dalším sportům. Chci se udržovat v kondici a rozvíjet se celkově, ať umím využívat i svaly, které nejsou při cyklistice zcela běžně zapojované, ale v konečném důsledku mohou znamenat rozdíl.

Foto: Archiv: Josef Metelka

Poslední paralympijské hry vám vyšly na výbornou. Jaké cíle si kladete tentokrát?

Vždycky říkám, že každý závod je jiný a nemůžete očekávat vůbec nic. Čtyři roky přípravy vyústí do méně než čtyř minut závodění. Velmi rád bych vybojoval lepší umístění ve sprintu na jeden kilometr na mistrovství světa a rád bych opět uspěl ve stíhačce na čtyři kilometry, a také v časovce.

Do Tokia mají zatím jistou místenku dva reprezentanti ze Slovenska. Jak bude pokračovat kvalifikace? Kolik slovenských paracyklistů uvidíme v Japonsku?

Máme před sebou ještě dvě mistrovství světa, ale já se budu samozřejmě velmi snažit získat co nejvíce bodů. Do přípravy ostatních nevidím, ale boj o místenky bude otevřený až do posledních týdnů před paralympiádou.

Prohlédl jste si už konkrétní stadiony v Tokiu?

Přiznám se, že jsem je zatím nesledoval, protože před Tokiem ještě máme plný program. Čekají na nás minimálně tři důležité závody a opakuji - vše je stále mimořádně otevřené.

JIří Ježek se stal legendou. Se šesti zlatými medailemi z paralympijských her je zatím nejúspěšnějším cyklistou v historii. Vysoké ambice má i Josef Metelka.
JIří Ježek se stal legendou. Se šesti zlatými medailemi z paralympijských her je zatím nejúspěšnějším cyklistou v historii. Vysoké ambice má i Josef Metelka. | Foto: Archiv: Josef Metelka

O Japoncích se říká, že jsou disciplinovaní a mají obrovský smysl pro detaily. Co očekáváte od organizace celých her?

Představení programu, které proběhlo na konci paralympijských her v Riu, bylo opravdu úžasné. Čekají na nás špičkové technologie a sofistikované zabezpečení. Hodně se těším. V porovnání s Riem, které bylo rozvolněné a spontánní, tohle bude úplně jiné. Myslím, že to bude pro všechny velmi příjemné překvapení a organizátorům držím palce.

Když srovnáte paracyklistiku před čtyřmi roky a nyní, je o tento sport větší zájem?

Doufám, že ano! Bylo by hezké, kdyby se k celosvětovému trendu přibližovalo i Slovensko. Věřím, že to lidi baví, protože podáváme výkony do velké míry srovnatelné s elitou mezi zdravými sportovci.

Stále tedy platí váš cíl závodit i s nehandicapovanými sportovci?

To bych ponechal otevřené. Posouvám se však vpřed a dnes už mám i jiné cíle, které se netýkají jen cyklistiky. Po Tokiu chci rozjet určitě několik projektů i mimo ni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy