Někdejší Muž roku Zach útočil na světový rekord, ten ale "padl" v Bělehradě

Veronika Sklalecká
10. 5. 2017 7:45
O víkendu se konal 20. ročník Velké ceny Pardubic handicapovaných atletů. Vyhlášený útok na světový rekord se nakonec nepovedl.
Martin Zach na domácích závodech v Pardubicích.
Martin Zach na domácích závodech v Pardubicích. | Foto: Veronika Sklalecká

Pardubice - Na pardubickém atletickém stadionu se konal 20. ročník Velké ceny Pardubic handicapovaných atletů. Pardubické závody byly zároveň prvním kolem 19. ročníku KB Českého poháru v atletice vozíčkářů. Závodníků, v šesti různých disciplínách podle stupně handicapu (disk, oštěp, koule, kuželka), se do Pardubic sjelo celkem 51, a to nejen z České republiky, ale i ze Slovenska. Ve vyhlášeném boji o světový rekord nebyl nikdo úspěšný. Mezi Čechy byl nejlepším kuželkářem Martin Zach.

Člen Atletiky bez Bariér Pardubice, Martin Zach, bojoval o světový rekord a o vítězství na domácích závodech. Ani jedno se mu ale nepodařilo, přesto mohl být spokojen.
Člen Atletiky bez Bariér Pardubice, Martin Zach, bojoval o světový rekord a o vítězství na domácích závodech. Ani jedno se mu ale nepodařilo, přesto mohl být spokojen. | Foto: Jan Kábele

Pardubický spolek Atletika Bez Bariér vyhlásil právě na domácí závod boj o nový světový rekord v hodu kuželkou v kategorii F51. Ten se měli pokusit pokořit především Marian Kuřeja ze Slovenska, za Atletiku Bez Bariér pak Zach a Michal Enge, nejlepší domácí kuželkáři. Rekord však nepadal, nejlepší výkon předvedl Marian Kuřeja hodem do vzdálenosti 27,09 metrů, druhý skončil v hodu kuželkou Zach (26,22 m), který se tímto výkonem umístil na nejvyšší příčce 1. kola Českého poháru. Český rekordman Michal Enge skončil s výkonem 24,43 na pardubickém závodě celkově třetí.

Zach hodil na domácích závodech přes 26 metrů, z českých závodníků poslal kuželku nejdále a ovládl úvodní kolo Českého poháru. "Asi s tím výkonem 26,22 metrů nakonec musím být spokojený. Čekal jsem možná trochu víc, ale bohužel se to nepovedlo," hodnotil závod Zach.

Někdejší vítěz ankety Muž roku, který je v současné chvíli na třetím místě ve světových tabulkách, se připravuje se na vrchol sezóny - mistrovství světa, které se bude konat ve dnech 14.˗23. července v Londýně. "Uvidíme, co ukáže hlava, protože ta je u mě trochu nevyzpytatelná, ale pracuju na tom. Myslím, že si chci jet pro medaili. Do každého závodu vstupuju s tím, že chci vyhrát," dodal k blížícímu se světovému šampionátu.

Také slovenský zástupce Marian Kuřeja nebyl s výkonem na pardubickém stadionu úplně spokojený. "Od toho světového rekordu jsem byl dost daleko, tři metry. Čekal jsem, že to bude lepší, že se v tomhle hezkém počasí pokusíme o víc. Ale nevyšlo to, uvidíme příště."

Závody v Pardubicích měly skvělé obsazení. V hodu kuželkou v kategorii F51 se sešlo několik paralympijských medailistů - bronzový Jan Vaněk nebo stříbrný Radim Běleš.
Závody v Pardubicích měly skvělé obsazení. V hodu kuželkou v kategorii F51 se sešlo několik paralympijských medailistů - bronzový Jan Vaněk nebo stříbrný Radim Běleš. | Foto: Jan Kábele

Pozitivně Kuřeja naopak hodnotí konkurenci, kvůli níž jezdí do České republiky velmi rád. "Myslím si, že je tu nejlepší konkurence. Jsou tu borci světové třídy, z první desítky tu můžu napočítat pět, šest lidí. U nás není taková konkurence a není to sem zas tak daleko, takže jsem velmi rád, že jsem se mohl zúčastnit tohoto závodu." Na mistrovství světa se Kuřeja stejně jako Zach chystá s ambicemi na zisk medaile, boj o stupně vítězů v Londýně tak možná bude česko-slovenský. Na medaile pak určitě pomýšlí také další čeští kuželkáři, kteří patří ke světové špičce.

Českým rekordmanem v hodu kuželkou v kategorii F51 je v současnosti Michal Enge výkonem 28,49 m. Světový rekord Srba Dimitrijevice Zeljka má hodnotu 29,96 metrů. Tuto hranici se mu o víkendu podařilo posunout na domácí půdě v Bělehradě, když poprvé pokořil 30 metrů, když kuželkou dohodil na metu 30,50 metrů. Závod nebyl pod IPC, takže jde pouze o nový srbský rekord, který však slibuje na mistrovství světa v Londýně dobrou podívanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy