Tománek chce po skvělé Jizerce zvládnout i Vasův běh. Slavný závod je pro něj výzvou

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 3. 2017 17:06
Tento víkend se uskuteční dálkovými lyžaři nejvíc uznávaný Vasův běh. Koná se od roku 1922 v okolí švédského města Mora a délka trati je odstupňována podle věkových kategorií až po 90 kilometrů. Ročně přiláká kolem 16 tisíc „laufařů“ z celého světa a letos se na start postaví i handicapovaný sportovec Jan Tománek. Před nedávnem dokončil na běžkách pro vozíčkáře jako první Čech a třetí člověk na světě populární Jizerskou padesátku, k jejímuž dramatickému průběhu se ještě rád vrací.
Handicapovaný lyžař Jan Tománek
Handicapovaný lyžař Jan Tománek | Foto: Jan Tománek

Nejprve krize, potom prasklo vázání

První kilometry Jizerské padesátky se mu jely dobře a mohl ho těšit doslova luxusní čas. "Výjezd na Vlašský hřeben však byl v měkkém sněhu a beze stopy nepříjemný. Přepadla mě první mírná krize, ale brzy jsem ji zažehnal. Po doplnění kalorií v podobě sušeného ovoce a banánu jsem pokračoval a stále existovala reálná šance dosáhnout pěkného času kolem pěti hodin."

"Na nejprudším sklonu celé trati mě s mým sparingem Martinem Brabencem však nepotěšilo, že ve sněhu se hole bořily," vysvětluje třicetiletý Jan Tománek, kterému funguje pouze třetina svalů.

"Navíc nás čekalo několik zvlněných kilometrů na Snědavu a potom nejnáročnější stoupání. A pak se to stalo. Přede mnou upadl lyžař, kterému jsem se již nemohl vyhnout a odneslo to mé vázání. Po chvilce hysterie mně můj sparing nabídl své vázání a já v závodě pokračoval."

"On se vracel pěšky proti proudu závodníků k přivolanému support caru, kde vyměnil lyže, vzal nové vázání a začal mě stíhat. Pro mě to byly těžké chvíle, ale vzdát jsem nechtěl," líčí handicapovaný lyžař nepříjemnosti v průběhu první poloviny závodu.

Drama číslo dvě

Další kilometry jel Tománek poměrně jistě, i když místy mu trať připomínala ledové koryto. A zrodilo se druhé drama. "Během prudkého sjezdu se mi uvolnilo provizorně měněné vázání, následoval ošklivý pád, do kterého se zamotali i ostatní lyžaři a znovu jsem byl bez lyže. Avšak tentokrát sám, bez sparinga."

"Během necelé čtvrthodiny jsem lyži a vázání znovu opravil a pokračoval, ale už jen volně. Bylo totiž pouze otázkou času, kdy uvolněná lyže znovu povolí. Dalších pět kilometrů se stalo věčností a k tomu se stalo to, co už jsem čekal: lyže nevydržela. A tak jsem znovu volal support, aby mi poslali náhradní."

Také další krizovou situaci Tománek ustál a dobral se do vytoužené cílové rovinky. "Na Hřebínku mě naštěstí dojel můj partner i s novým vázáním a jelo se dál. Únava se zvyšovala a nervozita, zda technické vybavení vydrží, se stupňovala. V závěrečných kilometrech se mi všechno slilo do husté mlhy a do cíle jsem dojel s obavami, aby se nestalo ještě něco dalšího nepředvídaného."

"A konečně cílová páska, čas 5 hodin a 49 minut, obrovská euforie, báječný pocit, a dokonce i nějaká ta slza štěstí," prozrazuje o svém životním triumfu a hned dodává, že Vasův běh bude určitě ještě tvrdší oříšek.

Na trati může strávit až deset hodin

Tománek netají, že Vasův běh je pro něj velkou osobní výzvou. "Pokud závod dokončím, tak pro mě bude velkou ctí, že se zařadím do společnosti několika sportovců, kterým se to podařilo. Určitě mě nečeká nic snadného, ale po úspěchu na Jizerce odjíždím uvolněný a ani se nebojím, že na trati mohu strávit třeba až deset hodin."

"Především budu potřebovat dobré sněhové a klimatické podmínky. Jsem ryzí vytrvalec a tempař, mám za sebou tři soustředění zakončená ostrým testem, takže odjíždím s vědomím, že v přípravě jsem udělal maximum. Teď si jen přeji, aby vše vyšlo, jak má a já mohl slavit happy end," usmíval se před odletem do Švédska.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí byly propuštěny dívky, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Ozbrojený gang unesl 317 dívek ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle. O kolik dívek se jedná, neuvedl. Zveřejnil ale jejich fotografie.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala nehoda kamionu. Dva lidé jsou zranění

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala v úterý ráno nehoda kamionu u tunelu Prackovice zhruba na 58. kilometru. Vůz narazil do čela tunelu, při nehodě byli zraněni dva lidé. Vyplývá to z informací policie a hasičů. Policisté odklánějí dopravu z dálnice ve směru do Německa na exitu 48 Lovosice.

Nehoda se stala kolem 06:00. "Kamion naboural do ostění tunelu ve směru na Německo. Dva lidé byli zraněni," oznámili krajští hasiči na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy