Ostrava - Czech Open je nejstarším turnajem handicapovaných stolních tenistů na světě. Poprvé byl uspořádán roku 1995 a od té doby se koná každý lichý rok. Letošní 12. ročník přivedl do Ostravy 142 sportovců z osmadvaceti zemí světa. "Hlavním posláním Czech Open je umožnit účast co nejvíce českých hráčům, aby mohli poměřit své síly se světovou špičkou, to znamená i s účastníky paralympiády," vysvětluje Tomáš Staníček, ředitel TJ Ostrava, která akci organizuje. Během čtyř hracích dnů mezi sebou soupeřili ženy, muži a družstva.
Českým stolním tenistům se dařilo
Turnaje se nakonec zúčastnilo celkem 24 tuzemských stolních tenistů. A mezi světovou konkurencí se nenechali zahanbit. Nejúspěšnějším jednotlivcem se stal René Tauš, který si ve své kategorii řekl o zlatou medaili. Stříbrnými muži byli Jiří Suchánek, Daniel Horut a Ivan Karabec. Bronz poté brali Martin Zvolánek a David Půlpán. Češi svou kvalitu potvrdili i v soutěži družstev.
O jednu zlatou medaili se postaral opět René Tauš, tentokrát ve dvojici s Jiřím Žákem. Rovněž trio Ivan Karabec, David Půlpán a Vít Špalek získalo nejcennější kov. Daniel Horut a Zbyněk Lambert spojili síly s ukrajinským Michajlem Popovem a také oni byli nejlepšími ve své kategorii. Stříbrnou medaili přidali do svých sbírek Suchánek a Zvolánek, bronzovou poté Milan Krejčí a Pavel Fiala. Poslední tři medaile obstarali mentálně handicapovaní stolní tenisté. Marcela Červeňáková podlehla až ve finále. Z bronzu se radovali Květa Telváková a Jan Pokuta.
"Atmosféra byla výborná. Příchozí fandili a vzájemně se podporovali také samotní hráči. Letos jsme navíc vysílali živě přes internetovou televizi, takže zajímavá utkání mohl shlédnout prakticky kdokoli," říká Staníček.
Organizace není jednoduchá. Tým je však ostřílený
Uspořádat akci podobných rozměrů pro handicapované sportovce není jednoduché. Je třeba myslet jak na bezbariérovost hotelových pokojů, tak na přístupnost haly. "Samozřejmě musíme umožnit hráčům přesun z ubytovacího prostoru na sportoviště. Spolupracovali jsme tedy s ostravským dopravním podnikem, který nám poskytl nízkopodlažní autobusy," podotkl Staníček. "Myslím, že po letech pořádání turnajů máme vše podchycené a organizace probíhá bez problémů," dodává ředitel TJ Ostrava.
Na akci se podílela spousta lidí. Zapojeni byli zaměstnanci tělovýchovné jednoty, kterým pomáhali dobrovolníci. Spolupracovaly i vysokoškolské studentky, které fungovaly jako delegátky jednotlivých týmů a svým tlumočením jim umožňovaly komunikaci s organizátory. Ruku k dílu přiložili také dívky a chlapci ze základní školy jakožto podavači míčků. "Za podporu vděčíme hlavně Moravskoslezskému kraji a statutárnímu městu Ostrava, bez jejichž finančního příspěvku bychom se při pořádání Czech Open 2017 neobešli," uzavírá s vděkem Tomáš Staníček.