Celý svět opět poběží pro ty, kteří nemohou

Veronika Macková
12. 4. 2018 16:56
Už popáté v jeden moment napříč všemi kontinenty se spojí profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci v rámci jedinečné charitativní akce Wings for Life World Run. Závod, jehož kompletní výtěžek putuje na výzkum léčby poranění míchy, se uskuteční 6. května. Poběží se ve 35 městech po celém světě. Bratislavu v pořadatelství střídá Vídeň. Pokud se nemůžete do některého z nich dopravit, nevadí. Běžci budou mít možnost využít novinku jménem App Run.
Foto: Lukyn Wagneter/Red Bull Media House

Praha - Až závodníci 6. května přesně ve 13.00 vyrazí v rakouském hlavním městě na trať závodu, poběží za někoho, kdo nemůže. A právě pro tuto základní myšlenku závodu vyběhne v jednu chvíli tisíce běžců po celém světě.

Na startu se každý rok setkávají profesionální sportovci, osobnosti z veřejného života, nadšení amatérští běžci, ale i handicapovaní sportovci. V minulosti nechyběli například snowboardistka Eva Samková, kajakář Vavřinec Hradilek nebo skateboardista Maxim Habanec.

App Run

S letošním ročníkem přichází novinka jménem App Run, která umožní zúčastnit se závodu a přispět na dobrou věc i těm, kteří si nenajdou čas vyrazit do sousední Vídně. Pomocí aplikace dostupné pro všechny druhy mobilních operačních systémů může vyběhnout každý odkudkoliv, i ve svém domovském městě.

Běžet pro dobrou věc mohou opravdu všichni. Překážkou není 13 časových pásem, 150 různých národností, ani věk soutěžících.
Běžet pro dobrou věc mohou opravdu všichni. Překážkou není 13 časových pásem, 150 různých národností, ani věk soutěžících. | Foto: Matej Fabianek/Red Bull Content Pool

Není třeba být zrovna profesionální běžec. Stačí se do závodu přihlásit a ve stejný čas, kdy zazní startovní výstřely po celém světě, vyrazit klidně jen na procházku se psem nebo s kočárkem. Každý, kdo pomáhá, se počítá. Pomocí internetového propojení se vás bude snažit dohnat i virtuální Catcher Car. Auto, které vyjíždí půl hodiny po startovním výstřelu a postupně zvyšuje svou rychlost a snaží se běžce dostihnout, když se tak stane, tak je závod u konce.

Ambasadorem bude vozíčkář Zbyněk Sýkora

Nejlepším vozíčkářem byl v loňském roce v Bratislavě český ambasador běhu Zbyněk Sýkora, který dosáhl na metu 20 kilometrů. "Zúčastnil jsem se poprvé a byl to masakr. Hlavně ten konec, kdy člověk cítí, že má za zády stíhací auto a vydá ze sebe úplně všechno," popsal Zbyněk Sýkora. Florbalista na vozíku se chystá i na letošní běh do Vídně s vidinou ještě lepšího výsledku než v roce 2017.

Florbalista na vozíku ujel v loňském roce 20 km. V letošním roce chce Zbyněk Sýkora tuto vzdálenost ještě překonat.
Florbalista na vozíku ujel v loňském roce 20 km. V letošním roce chce Zbyněk Sýkora tuto vzdálenost ještě překonat. | Foto: Lukyn Wagneter/Red Bull Media House

O závodě Wings for Life Word Run

Celá částka ze startovného putuje na výzkum léčby poranění míchy, kterým se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě. Překážkou není 13 časových pásem, 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo prozatím 95 let.

Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. "Pro mě tohle není charita. Upřímně slovo charita nemám moc rád. Wings for Life je sportovní událost, jejíž výtěžek jde na výzkum léčby poranění míchy, ale běží společně handicapovaní i zdraví sportovci. Já jedu jako závodník a chci udělat co nejlepší výsledek. Já jedu rozhodně sportovat," dodal Zbyněk Sýkora v rozhovoru se Stanislavem Zbyňkem.

 

Právě se děje

Další zprávy