Paraatleti sbírali medaile na prestižním mítinku v Dubaji

David Nebor
4. 4. 2018 18:26
Čeští paraatleti mají za sebou závody v Emirátech. Na Grand Prix v Dubaji získali umístění na stupních vítězů, koulař Martin Dvořák zdolal osobní rekord.
Petr Vrátil (oštěp)
Petr Vrátil (oštěp) | Foto: Zlata Vostrá

Dubaj/Sharjah - První zastávka letošní paraatletické Grand Prix zavedla české reprezentanty do Spojených arabských emirátů. Velký a prestižní seriál, který by se dal přirovnat k Diamantové lize, je pro paraatlety vstupem do sezony, která letos vyvrcholí mistrovstvím Evropy. V Dubaji, kde se za úspěch na rozdíl od většiny destinací paraatletiky vyplácí prize money, se Češi ukázali v dobrém světle.

Dvě dobrá umístění získal Jaroslav Petrouš. Kouli nejprve poslal do vzdálenosti 10,69 metru, což mu zajistilo druhé místo v jeho třídě. V hodu diskem si poté 38,77 metru vysloužil ohodnocení 803 body, což pro něj znamenalo třetí příčku.

MS v paraatletice 2017: Petr Vrátil (oštěp)
MS v paraatletice 2017: Petr Vrátil (oštěp) | Foto: Zlata Vostrá

Spokojený může být i Martin Dvořák. Ve vrhu koulí nejlepším pokusem 7,90 metru získal třetí místo. A v disku skončil dokonce první, když hodil náčiní do vzdálenosti 21,79 metru. "Martinovi se opravdu dařilo a vylepšil si i osobní rekordy," říká jeden ze členů výpravy Petr Vrátil. On sám si připsal třetí místo v hodu oštěpem. Stačil mu k tomu výsledek 38,61 metru. "Dosáhl jsem toho hned při prvním pokusu ze šesti. Další pokusy už jsem nevyužil kvůli potížím s kolenem," pokračuje.

Ve své diskařské třídě obstál na výbornou i František Serbus. Svůj nejdelší hod zaznamenal při třetím pokusu - 15,42 metru. V hodu kuželkou se druhým místem prosadil Martin Zach. Lepší výsledek než 26,75 metru měl jen Marián Kuřeja ze Slovenska.

"Skvělý začátek sezony zažila i naše paralympijská medailistka Eva Datinská, která se blížila k osobním rekordům," říká Vrátil. Datinská skončila ve vrhu koulí s 904 body druhá. Třetí se poté umístila v disku hodem dlouhým 28,79 metru. Stejnou pozici získala i v hodu oštěpem. Další ženská reprezentantka Eva Kacanu si vrhem do vzdálenosti 5,25 metru vysloužila třetí místo v kouli. Úspěchy završila Rozálie Niké Mošovská, když hodila oštěpem 10,47 metru a ve své třídě brala druhé místo.

"Po závodech v Dubaji nás v Emirátech čekal ještě jeden, menší a méně prestižní závod - mítink v Sharjahu. Využíváme příležitosti a účastníme se ho, protože na Grand Prix prakticky navazuje a koná se nedaleko odtud," vysvětluje Vrátil. I zde se českým sportovcům dařilo, získali dokonce 12 medailí. Ještě předtím se však v den přejezdu zajeli někteří z reprezentantů podívat do pouště, projeli se po dunách a někteří i sedli na velblouda.

František Serbus
František Serbus | Foto: Zlata Vostrá

Příští závody čekají české atlety při dalších zastávkách Grand Prix, například v květnu v Itálii nebo v červnu v Tunisu. Na konci června se poté koná poslední závod Grand Prix v Berlíně. Zde si sportovci budou moci vyzkoušet stadion, na kterém zhruba o měsíc a půl později svedou boje o medaile na mistrovství Evropy. To bude jednoznačným vrcholem paraatletické sezony.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy