Po nehodě na lyžích Llovera přepisuje dějiny Dakaru. I když od pasu dolů nic necítí

Veronika Skalecká
30. 3. 2017 6:36
Albert Llovera pochází z Andorry, kterou v sedmnácti letech reprezentoval ve sjezdovém lyžování jako nejmladší účastník na zimních olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984. O rok později se mu oblíbený sport stal osudným - při pádu na závodě Evropského poháru si poranil míchu. Se sportováním ale ani po vážném úrazu nepřestal a působí nyní v dakarském týmu Bonver.
Foto: Archiv Bonver Dakar Project

Andorra - Dnes už je Albert Llovera více než třicet let na vozíku, adrenalinu se však nevzdal. Nedlouho po úrazu vyměnil sjezdové lyžování za automobilové závodění.

Rallye začal jezdit v roce 2001. O šest let později jel poprvé Dakar, a zúčastnil se tak posledního ročníku, který se konal ještě na africkém kontinentě. Po sedmileté pauze se na nejtěžší závod vrátil a minulou sezónu přesedlal z automobilu do kamionu - letos tak už podruhé startoval s vozem Tatra z moravského týmu Bonver Dakar Project.

Jako první handicapovaný jezdec dokončil nejnáročnější dálkovou soutěž Rally Dakar v kategorii kamiónů, a to již dvakrát - loni na 35. místě, letos si polepšil o devět příček, dojel na 24. příčce.

Foto: Archiv Bonver Dakar Project

Loni jste na Rally Dakar poprvé přesedlal z automobilu do kamionu. Byly v kamionu kromě ručního řízení potřeba ještě nějaké speciální úpravy?

Ne, ta změna proběhla velmi rychle. Rozhodnutí přidat se k týmu Bonver Dakar Project jsem udělal na poslední chvíli a jediné úpravy, které bylo nutné provést, bylo ruční řízení od italské firmy Guidosimplex.

Jaké největší překážky vám váš handicap při závodění staví do cesty?

Nejtěžší je pro mě to, že od pasu dolů nic necítím, proto pak člověk neví, jestli ho něco bolí, nebo se třeba popálil, nebo jestli se mu třeba chce na záchod.

Loni jste měli na desáté a jedenácté etapě velké potíže, kamión vaší posádky se dokonce převrátil na bok. Letos provázely Rally Dakar povodně a sesuvy půdy. Nastal někdy okamžik, kdy jste chtěl závod vzdát?

Vůbec ne. Letos byly etapy jedenáct a dvanáct velmi obtížné, jak po stránce technické, tak i osobní. Trpěl jsem, protože jsme sjížděli z polohy 4000 metrů nad mořem a teploty 5 stupňů Celsia do 350 metrů nad mořem a teploty 54 stupňů uvnitř v kamionu, a to vše navíc po pěti dnech strávených v Bolívii, kde jsem měl několik hodin křeče. V důsledku toho jsem byl slabý, takže po příjezdu mě hned vzali do lékařské péče.

Jako první handicapovaný jezdec dokončil nejnáročnější soutěž Rally Dakar v kategorii kamiónů, a to již dvakrát. V cíli se mohl radovat i se svou dcerou.
Jako první handicapovaný jezdec dokončil nejnáročnější soutěž Rally Dakar v kategorii kamiónů, a to již dvakrát. V cíli se mohl radovat i se svou dcerou. | Foto: Archiv Bonver Dakar Project

Kterou část závodu jste si naopak nejvíc užil?

I přes ony křeče to šlo na bolivijských dunách dobře, což mi pomohlo zůstat mentálně silný a vytrvat.

Jak moc vám při závodění pomáhá vaše mezinárodní posádka - belgický navigátor Chalry Gotlib a český mechanik Jaromír Martinec?

Oba byli důležitou součástí obou Dakarů, jejich zkušenosti mi dovolily být pokaždé rychlejší. Oni i zbytek týmu tam byli pro mě, když jsem cokoli potřeboval.

Jako první handicapovaný jezdec jste dokončil nejnáročnější dálkovou soutěž Rally Dakar v kategorii kamiónů. Letos navíc na skvělém 24. místě. Máte ještě nějaký cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?

Chtěl bych ještě vylepšit svoji pozici. Upřímně věřím, že když se nám podaří vylepšit podmínky v bivaku a pokračovat v práci na vývoji Tatry 2018, můžeme toho dosáhnout.

Jak jste se vlastně po úraze dostal k automobilovému závodění? 

Lyžaři jsou obvykle dobří řidiči, protože u lyžování a řízení auta najdete hodně podobností, například dráha, pohled dopředu… Uvědomil jsem si, že řídím dobře, rychle a jistě, takže jsem začal uvažovat o závodění. Mou první překážkou bylo to, že lidé s hendikepem nemohli závodit s "normálními" řidiči, a trvalo mi to dva roky, než se mi toho podařilo dosáhnout.

Jak moc je pro vás důležitá podpora rodiny a přátel?

Jsou součástí mého života a mého procesu zotavení. Mám štěstí, že mám velkou rodinu, která při mně neustále stojí, a obzvlášť mé přátele z dětství, kteří mě vždy podporovali, jak v dobrých, tak i v těžkých chvílích.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 7 minutami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
Další zprávy