Florbalová reprezentace vozíčkářů brala ve Švýcarsku stříbro

David Nebor
7. 5. 2018 11:48
Česká reprezentace florbalistů na vozíku jela obhajovat prvenství na mezinárodní turnaj Swiss Wheely Open. Ve finále však nedokázala zdolat rivaly ze Švédska. Svou reprezentační premiéru na zahraničním turnaji zažila brankářská dvojka Jaroslav Novotný.
Foto: Jan Herman

Nottwil - S vidinou obhajoby zlata byli Češi nalosováni do skupiny B, která se jevila jako příznivější. To reprezentanti potvrdili, když v pěti zápasech neztratili ani bod.

Trenéři Vladimír Mařík a Tomáš Pek se rozhodli, že poskládají kompletní dvě pětky, které dostanou stejný prostor ve hře. V první hráli ligoví šampioni z Budějovických Štírů, hráči dalších domácích týmů dali dohromady druhou formaci.

"Není to zvykem. Většina týmu má sestavenou pouze jednu nejsilnější pětku, která je postupně prostřídávána ostatními hráči," říká vedoucí reprezentace Dominika Horáková. Strategie se trenérům osvědčila. Postupně český výběr zdolal Polsko, nizozemský Haag 88, Belgii, druhý tým Kanady a Francii. Těmto soupeřům Češi uštědřili celkem 23 vstřelených branek, zatímco sami obdrželi pouhé dvě.

"Překvapili nás Francouzi, kteří poprvé hráli teprve loni na turnaji v Bredě. Od té doby šla jejich herní úroveň znatelně nahoru a byli silným soupeřem. Papírově lehčí skupinu jsme však zvládli, což nám zajistilo, že na prvotřídní Švédy Grif Invalidos narazíme až v případném finále," pokračuje vedoucí národního výběru.

Semifinálový souboj však nebyl tolik jednoznačný, jako utkání ve skupině. Česko nad Nizozemskem sice vedlo 1:0, ale Holanďani dokázali nedlouho před koncem základní hrací doby vyrovnat. V český prospěch musely promluvit až nájezdy.

Česká reprezentace ve finále nedokázala zdolat rivaly ze Švédska.
Česká reprezentace ve finále nedokázala zdolat rivaly ze Švédska. | Foto: Jan Herman

Došlo tedy na finále favoritů. Češi sice s Grif Invalidos zvládli dvě třetiny vést vyrovnaný souboj. Několik individuálních chyb však rozhodlo o vítězství Švédů 6:3. "Obhajoba mohla být krásná a hlavně zadostiučiněním hráčů i realizačního týmu, protože do všeho dali maximum. Přesto však druhé místo nevnímáme jako neúspěch," komentuje Dominika Horáková. Za pravdu jí dává brankářská dvojka reprezentace Jaroslav Novotný: "Malé zklamání jsme cítili, ale na druhou stranu, kluci předvedli špičkový florbal. Přesně tak, jak si to trenéři přáli. Takže sláva vítězům, ale čest poraženým."

Novotný prožil premiéru

Právě pro Jaroslava Novotného se turnaj stal výjimečným. Přestože za dlouholetou jedničku národního týmu v bráně platí Jiří Němec ze Štírů, i Novotný dostal na turnaji příležitost. Pro brankáře, který v domácí lize hájí branku Tatranu Střešovice, to znamenalo vůbec první starty na reprezentačním zahraničním turnaji. "Moc si vážím si toho, že mohu být reprezentační dvojkou. Když mi trenéři oznámili, že budu ve Švýcarsku chytat, byl jsem opravdu šťastný," sděluje své pocity Novotný.

Jaroslav Novotný zažil svou reprezentační premiéru na zahraničním turnaji.
Jaroslav Novotný zažil svou reprezentační premiéru na zahraničním turnaji. | Foto: Jan Herman

Nakonec odchytal tři utkání základní skupiny, v nichž inkasoval jediný gól. "Užíval jsem si to. Je to opravdu jiné, než chytat domácí ligu, kde se se soupeři dobře znáte. Dostal jsem příležitost vyzkoušet něco nového. A bylo to skvělé," dodává druhý gólman reprezentace. Mohl si pochvalovat i rehabilitační zařízení v Nottwilu, které je jedním z největších a nejkvalitnějších v Evropě. Centrum turnaj hostilo.

V tomto roce reprezentaci čeká už jen jedno nebo dvě soustředění. V roce příštím hráči podniknou další tréninkové srazy, které je připraví na další ročník Paragames Breda, kde loni skončili druzí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy