Emil Open je zpět. Brno hostilo Evropské hry handicapované mládeže. Přijeli i Petráček s Ježkem

David Nebor
15. 6. 2017 7:50
Pro sport tělesně a mentálně postižených byl minulý týden svátkem. V Brně se uskutečnily Evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Sjeli se sportovci z mnoha zemí a nechyběly ani známé tváře parasportu nebo celebrity. Sportovní program navíc doplnily zajímavé vedlejší doprovodné aktivity. Událost je v evropském měřítku jedinečná.
V pátek vrcholila kategorie „Masters“. Své vítěze poznala kromě stolního tenisu také atletika, boccia, plavání a golf.
V pátek vrcholila kategorie „Masters“. Své vítěze poznala kromě stolního tenisu také atletika, boccia, plavání a golf. | Foto: Galerie Emil Open 2017

Brno - Závody handicapovaných sportovců, ukázky parasportu, bohatý doprovodný program - to vše zahrnovalo setkání mladých lidí se zdravotním postižením z různých zemí. Název her Emil Open je odvozen od pořadatele akce, Nadačního fondu Emil, který dlouhodobě pomáhá se sportovními příležitostmi mladým zdravotně postiženým lidem. Obdobné hry se v Česku již konaly mezi lety 2009 a 2013. Po tříleté odmlce se nyní uskutečnil 6. ročník Evropských her handicapované mládeže Emil Open 2017. 

Soutěžilo se v pěti sportech a třech kategoriích

Sportovně se her účastnila mládež ve věku 10 až 26 let. Soutěžili v atletice, plavání, stolním tenise, golfu a boccie. Hráči měli možnost nastoupit ve třech kategoriích. První z nich byla "Masters", tedy kategorie pro sportovce řádně registrované v národní, popřípadě mezinárodní federaci. 

Evropské hry handicapované mládeže Emil Open 2017 jsou jedinečnou událostí umožňující poměřovat síly jak profesionálním, tak amatérským sportovcům.
Evropské hry handicapované mládeže Emil Open 2017 jsou jedinečnou událostí umožňující poměřovat síly jak profesionálním, tak amatérským sportovcům. | Foto: Galerie Emil Open 2017

Začátečníkům byla určena kategorie "Open", kde nastupovali amatérští a rekreační handicapovaní sportovci. Umožnit jim soutěžení bylo jedním z cílů Emil Open. "Chtěli jsme dát příležitost těm se zájmem a chutí si sporty vyzkoušet. Se sportem souvisí finanční překážky. My jsme je však odstranili a dali tak šanci skutečně každému," vysvětluje prezident organizačního výboru her Pavel Zbožinek.

Akce se dále zaměřovala na inkluzi dětí a zdravotně postižené mládeže. To podpořila třetí kategorie "Mixed", do které se hlásili hráči se svým doprovodem. Kromě zmiňovaných sportů byly na programu i sporty ukázkové, které si mohli návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži. Sem patřil například basketbal, ragby, florbal, cyklistika nebo paravoltiž. "Atmosféra? Úžasná. Bylo skvělé pozorovat mladé sportovce a jejich výkony," hodnotí Zbožinek.

Kategorie "Masters" vrcholila v pátek, kdy se rozhodlo o vítězích. Čtyři z deseti atletických disciplín ovládli Litevci. Stolní tenis měl českého šampiona - Davida Půlpána. Reprezentant ovládl Evropské hry handicapované mládeže již potřetí, avšak úspěšný bývá i na jiných prestižních mezinárodních šampionátech. Ve čtyřech třídách se soutěžilo v boccie. Sportu dominovali ruští hráči, kteří si připsali všechna prvenství. Golf je jedním ze sportů, kde je inkluze zdravých a handicapovaných běžná. S holí v ruce triumfoval Brit Ashley Harris.

Na Emil Open nechyběl ani Arnošt Petráček, držitel zlaté medaile z loňské paralympiády v Riu. Potvrdil své úspěchy v disciplíně 50 metrů znak a pro vítězství si doplaval v čase 44,5 sekundy. "Oba dny jsem si neuvěřitelně užil. V bazénu panovala velice přátelská atmosféra," sděloval své dojmy plavec.

Do svého červeného gauče ambasador Jan Kraus usadil a následně vyzpovídal i Arnošta Petráčka.
Do svého červeného gauče ambasador Jan Kraus usadil a následně vyzpovídal i Arnošta Petráčka. | Foto: Galerie Emil Open 2017

Během pěti dnů v Brně sportovalo celkem 445 handicapovaných z celkem šestnácti evropských zemí. "Takový počet sportovců je v historii Evropských her nejvyšší. Máme z toho radost. Dokázali jsme všem zajistit kvalitní péči po ubytovací a dopravní stránce. Tu kladně hodnotily i doprovody účastníků," pochvaloval si Pavel Zbožinek při svém ohlédnutí za Emil Open 2017.

Bohatý doprovodný program

Emil Open se však vyznačoval i řadou dalších nesoutěžních aktivit a doprovodným programem. Hned v úterý se mohli návštěvníci zaposlouchat do koncertu kapely The Tap Tap. Po ní se zábavy ujal český herec a moderátor Jan Kraus, který byl zároveň ambasadorem Emil Open. Do své speciální show k příležitosti her si na červený gauč pozval Šimona Ornesta z The Tap Tap, atletku Kateřinu Novákovou, Arnošta Petráčka a ředitele jednoho z brněnských rádií Jiřího Wienera.

Dalším ambasadorem byl paralympijský vítěz, profesionální handicapovaný cyklista Jiří Ježek. Jeho doprovodná akce TOP SPEED, kde se kromě ambasadora představila dvojice cyklistů David Sojka a Pavel Kelemen, přilákala diváky a umožnila jim vyzkoušet si dvousetmetrovou trať. "Bylo to jedinečné srovnání toho, jak rychle dokáže jet špičkový zdravý profesionál, já jako paralympionik a amatérský sportovec. Potěšilo mě, kolik sem přišlo fandit lidí," neskrýval Jiří Ježek spokojenost se svou účastí na hrách. 

Nevidomí fotbalisté poté vyzvali českou reprezentaci v malém fotbale do 21 let, která si vyzkoušela, jak těžké je orientovat se pouze podle sluchu. V sobotu se již nesportovalo. Handicapovaní se se svými doprovody mohli například podívat do brněnské ZOO nebo si užít plavbu parníkem po brněnské přehradě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy