Na mistrovství ČR přijelo 117 handicapovaných plavců. Kategorii Open vyhrál Arnošt Petráček

Veronika Skalecká
7. 6. 2017 10:36
Celkem 117 plavců z pěti zemí se zúčastnilo 22. ročníku mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených, které se konalo v brněnském plaveckém areálu. Skvělou přípravu předvedli plavci pořádajícího sportovního klubu SK KONTAKT BRNO, kteří z celkových 100 startů zaplavali 36 osobních rekordů. Kategorii Open vyhrál paralympijský šampion Arnošt Petráček.
Na 117 plavců z pěti zemí čekalo v Brně 23 disciplín a štafety týmů.
Na 117 plavců z pěti zemí čekalo v Brně 23 disciplín a štafety týmů. | Foto: Lukáš Morávek

Brno - Do areálu brněnského bazénu Za Lužánkami se sjeli plavci z České republiky, Slovenska, Ruska, Polska a Rakouska. Závody v rámci domácího mistrovství byly zařazeny do kalendáře Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání, a umožňovaly tak plavcům zaplavat limit pro mistrovství světa v plavání handicapovaných, které se bude konat na přelomu září a října v Mexico City.

Ve dvou závodních dnech se plavalo 23 disciplín, navíc pak štafety týmů. Nejvíc medailí z individuálních závodů, celkem sedm, získal z mužů Jonáš Kešnar (PK Jindřichův Hradec), čtyři medaile pak Tadeáš Strašík (SK KONTAKT PRAHA). Z žen byla nejúspěšnější slovenská plavkyně Tatiana Blattnerová, která si "vyplavala" pět medailí, shodně po čtyřech medailích pak vybojovaly Vendula Dušková (SK KONTAKT KARLOVY VARY), Anežka Floriánková (SK KONTAKT PRAHA) a rakouská reprezentantka Janina Falková.

Kategorii Open vyhrál zlatý paralympijský plavec Arnošt Petráček.
Kategorii Open vyhrál zlatý paralympijský plavec Arnošt Petráček. | Foto: Lukáš Morávek

Na závěr byli vyhlášeni nejlepší plavci v dvojboji, tj. součtu dvou nejlepších výsledků individuálních disciplín dle bodového přepočtu. Kategorii Open, tj. všechny věkové kategorie dohromady, ovládl zlatý medailista z Ria Arnošt Petráček (Plavání České Budějovice), druhá se umístila ruská reprezentantka Anna Krivshina a třetí Anežka Floriánková.

Největší početní zastoupení měly na mistrovství kluby Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB, v jejíž spolupráci se závody pořádaly, a to zejména pražská pobočka s 32 plavci, domácí brněnský klub, který na závody vyslal 28 plavců, a karlovarský klub se 17 plavci. Brněnští "kontaktní" plavci přitom v rámci 100 startů předvedli 36 osobních rekordů.

"Překonané osobní rekordy jsou dokladem intenzivní přípravy v rámci Plavecké akademie bez bariér a jsme rádi, že se na start odvážila trojice domácích začínajících plavců ve vloženém závodě na 50 metrů volný způsob, a okusili tak atmosféru startu národního šampionátu. Kdo ví, třeba o nich za pár let uslyšíme," uvedla ředitelka závodů Zuzana Lehotská.

"Myslím si, že to byl vydařený závod, nejen z mého hlediska. V závodě na 50 metrů prsa jsem získala bronzovou medaili, což je určitě úspěch. Organizátoři závod připravili velmi dobře, těším se na další ročníky, které určitě budou kvalitnější a kvalitnější," pochvalovala si mistrovství Dominika Míčková z SK KONTAKT BRNO, která kromě třetího místa na 50 metrů prsa obsadila čtvrté místo na 100 metrů prsa a deváté místo na 50 metrů znak.

Nejlepší plavkyně na 50m prsa. Zleva: Zuzana Lehotská, ředitelka závodu, Janina Falk, Vendula Dušková, Dominika Míčková a Jan Drobný, předseda klubu SK KONTAKT BRNO. | Foto: Vít Franta