Na mistrovství ČR přijelo 117 handicapovaných plavců. Kategorii Open vyhrál Arnošt Petráček

Veronika Skalecká
7. 6. 2017 10:36
Celkem 117 plavců z pěti zemí se zúčastnilo 22. ročníku mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených, které se konalo v brněnském plaveckém areálu. Skvělou přípravu předvedli plavci pořádajícího sportovního klubu SK KONTAKT BRNO, kteří z celkových 100 startů zaplavali 36 osobních rekordů. Kategorii Open vyhrál paralympijský šampion Arnošt Petráček.
Na 117 plavců z pěti zemí čekalo v Brně 23 disciplín a štafety týmů.
Na 117 plavců z pěti zemí čekalo v Brně 23 disciplín a štafety týmů. | Foto: Lukáš Morávek

Brno - Do areálu brněnského bazénu Za Lužánkami se sjeli plavci z České republiky, Slovenska, Ruska, Polska a Rakouska. Závody v rámci domácího mistrovství byly zařazeny do kalendáře Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání, a umožňovaly tak plavcům zaplavat limit pro mistrovství světa v plavání handicapovaných, které se bude konat na přelomu září a října v Mexico City.

Ve dvou závodních dnech se plavalo 23 disciplín, navíc pak štafety týmů. Nejvíc medailí z individuálních závodů, celkem sedm, získal z mužů Jonáš Kešnar (PK Jindřichův Hradec), čtyři medaile pak Tadeáš Strašík (SK KONTAKT PRAHA). Z žen byla nejúspěšnější slovenská plavkyně Tatiana Blattnerová, která si "vyplavala" pět medailí, shodně po čtyřech medailích pak vybojovaly Vendula Dušková (SK KONTAKT KARLOVY VARY), Anežka Floriánková (SK KONTAKT PRAHA) a rakouská reprezentantka Janina Falková.

Kategorii Open vyhrál zlatý paralympijský plavec Arnošt Petráček.
Kategorii Open vyhrál zlatý paralympijský plavec Arnošt Petráček. | Foto: Lukáš Morávek

Na závěr byli vyhlášeni nejlepší plavci v dvojboji, tj. součtu dvou nejlepších výsledků individuálních disciplín dle bodového přepočtu. Kategorii Open, tj. všechny věkové kategorie dohromady, ovládl zlatý medailista z Ria Arnošt Petráček (Plavání České Budějovice), druhá se umístila ruská reprezentantka Anna Krivshina a třetí Anežka Floriánková.

Největší početní zastoupení měly na mistrovství kluby Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB, v jejíž spolupráci se závody pořádaly, a to zejména pražská pobočka s 32 plavci, domácí brněnský klub, který na závody vyslal 28 plavců, a karlovarský klub se 17 plavci. Brněnští "kontaktní" plavci přitom v rámci 100 startů předvedli 36 osobních rekordů.

"Překonané osobní rekordy jsou dokladem intenzivní přípravy v rámci Plavecké akademie bez bariér a jsme rádi, že se na start odvážila trojice domácích začínajících plavců ve vloženém závodě na 50 metrů volný způsob, a okusili tak atmosféru startu národního šampionátu. Kdo ví, třeba o nich za pár let uslyšíme," uvedla ředitelka závodů Zuzana Lehotská.

"Myslím si, že to byl vydařený závod, nejen z mého hlediska. V závodě na 50 metrů prsa jsem získala bronzovou medaili, což je určitě úspěch. Organizátoři závod připravili velmi dobře, těším se na další ročníky, které určitě budou kvalitnější a kvalitnější," pochvalovala si mistrovství Dominika Míčková z SK KONTAKT BRNO, která kromě třetího místa na 50 metrů prsa obsadila čtvrté místo na 100 metrů prsa a deváté místo na 50 metrů znak.

Nejlepší plavkyně na 50m prsa. Zleva: Zuzana Lehotská, ředitelka závodu, Janina Falk, Vendula Dušková, Dominika Míčková a Jan Drobný, předseda klubu SK KONTAKT BRNO.
Nejlepší plavkyně na 50m prsa. Zleva: Zuzana Lehotská, ředitelka závodu, Janina Falk, Vendula Dušková, Dominika Míčková a Jan Drobný, předseda klubu SK KONTAKT BRNO. | Foto: Vít Franta
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy