Na mistrovství ČR v atletice ladili spastici formu před světovým šampionátem. Nadějí je Eva Datinská

Veronika Skalecká
13. 6. 2017 9:52
Mistrovství ČR v atletice Spastic Handicap představovalo pro sportovce možnost vyzkoušet si svou formu před blížícím se mistrovstvím světa v atletice handicapovaných, které se bude konat v červenci v Londýně. V kategorii koule a disk dominovala Eva Datinská (dříve Berná). Právě tato čtyřnásobná paralympijská medailistka je jednou z největších českých nadějí na očekávaném světovém šampionátu.
V kategorii koule a disk dominovala z žen Eva Datinská. Přestože nebyla se svými výkony spokojená, je velkou nadějí na světový šampionát. | Foto: Petr Vrátil

Bílina - V rámci Mistrovství české republiky v atletice Spastic Handicap probíhaly soutěže ve dvou kategoriích, chodící a vozíčkáři, a to v tradičních disciplínách koule, disk, oštěp pro obě kategorie, dále pak kuželka (vozíčkáři) a dálka (chodící). Na stadionu atletického klubu Bílina někteří ze sportovců rovněž trénovali na mistrovství světa v para atletice. To se uskuteční ve dnech 14.23. července v Londýně.

Závody v Bílině pořádala TJ zdravotně postižených Nola Teplice, sdružující v současnosti přes 2000 handicapovaných sportovců, která měla početné zastoupení v řadách vítězů

Michal Pallag bral zlato v disciplínách koule a disk.
Michal Pallag bral zlato v disciplínách koule a disk. | Foto: Petr Vrátil

Z mužů si v Bílině nejlépe vedl nadějný atlet Michal Pallag z pořadatelského klubu, který zvítězil v disciplínách koule a disk. V oštěpu byl nejúspěšnější Lukáš Lačnák, ve 100 m finále si pro zlatou medaili doběhl Lukáš Bronček. Z vozíčkářů se nejvíce dařilo Martinu Dvořákovi, rovněž z teplického klubu. V kategorii W-M34 ovládl disciplíny koule, disk i oštěp. Na prvním místě se v dalších kategoriích umístili Ferdinand Šrámek (koule a disk W-M32/33), Martin Věžník (koule W-M50), Bohumír Dvořák (disk W-M50), Jakub Hřebíček (100 m a oštěp W-M50) a Richard Kyclt (kuželka).

"Moje výkony byly spíše průměrné, v kouli jsem vrhl 10,22 metrů a v disku 34,09 metrů, což patří mezi mé slabší výkony. Oproti Dubai, kde jsem vrhal a házel svoje osobní a v kouli i národní rekordy, tak je stále co zlepšovat," hodnotil sebekriticky svůj výkon v Bílině dvakrát zlatý Michal Pallag.

Ženské disciplíny v kategorii chodících ovládly členky teplického klubu. V ženském finále na 100 i 200 m byla nejlepší Eliška Hájková, v oštěpu zvítězila Martina Šimonová. V disciplínách koule a disk dominovala Eva Datinská. Přesto nebyla se svými výkony spokojená, ve vrhu koulí byl její výkon 10,23 metrů, tedy o metr méně, než na paralympijským hrách v Riu, kde brala bronz.

"Závody v Bílině se mi výkonnostně nepovedly. Doufám, že za týden v Berlíně (na para atletických závodech Berlin Open ve dnech 17.-18. června - poznámka redakce), kde budu mít i konkurenci, se mi zadaří," řekla po závodě Eva Datinská ke svému výkonu.

Z vozíčkářů byl nejúspěšnější Martin Dvořák, v kategorii W-M34 ovládl disciplíny koule, disk i oštěp. | Foto: Petr Vrátil

esto Datinská patří mezi největší české favority na medaili na blížícím se mistrovství světa v para atletice. V Londýně přitom bude startovat pod svým rodným příjmením Berná, neboť přihlášky na šampionát se podávaly v době, kdy byla ještě svobodná.

Také vozíčkářky bojovaly o medaile. Dva nejcennější kovy si z Bíliny odvezla Kateřina Nováková (disk W-F32/50 a oštěp). V dalších disciplínách zlato získaly Adéla Učňová (koule), Kateřina Koukalová (disk W-F33/34), Jana Paulíková (kuželka) a Aneta Kolesíková (100 m).

"Závody byly úspěšné. Pro reprezentanty, kteří jedou do Londýna, to bylo jen takové vystupňování formy, takže se nedá říct, že by se tu snažili o největší výkony. Ale potvrdili, že jejich forma má vzestupnou tendenci a na mistrovství světa by jejich výkony měly být vrcholné," dodal k letošnímu mistrovství ředitel závodu Václav Janouch.