Zavřený bazén ohrozil přípravu šampiona na MS. Běh pro Arnyho ale zachránil situaci

David Nebor
31. 5. 2017 8:01
V Českých Budějovicích se uskutečnil „Běh pro Arnyho“. Měl handicapovanému plavci Arnoštu Petráčkovi pomoci s financováním jeho přípravy na mistrovství světa v Mexico City. Již minulý rok se konala obdobná akce, avšak ta letošní ji překonala jak počtem běžců, tak vytěženou částkou. Plavec peníze využije například i k zajištění kvalitních tréninkových podmínek po uzavření českobudějovického plaveckého bazénu.
Radost měli obě strany. Arnošt z vybrané sumy a běžci z možnosti podpořit ho.
Radost měli obě strany. Arnošt z vybrané sumy a běžci z možnosti podpořit ho. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

České Budějovice - 62 tisíc mil. Tato vzdálenost odděluje jihočeskou metropoli od Mexika, kde se bude na přelomu září a října konat mistrovství světa v plavání handicapovaných.

Parametry "Běhu pro Arnyho", který si uskutečnil v Českých Budějovicích na podporu zlatého českého paralympionika Arnošta Petráčka, se na číslo odkazovaly. Trať byla 6,2 kilometru dlouhá a 62 korun činilo základní startovné.

Díky běhu se nakonec vybralo přes 122 tisíc korun, které výraznou měrou pomohou Petráčkovi s přípravou na zmíněný šampionát.

Pro Arnyho běžela i padesátka dětí

Akci organizoval spolek PRO Arny s pomocí místní kreativní agentury a sportcentra. Stejný běh se uspořádal i v minulém roce, ten měl však za cíl získat finance na paralympiádu v Riu, kde následně Petráček získal zlatou medaili.

A nejspíš díky olympijskému vítězství českého plavce výrazně narostl počet účastníků, kterých nakonec bylo kolem 350 (z toho 50 dětí). "Loni se sešlo asi 250 běžců," říká sám Petráček, který se v nedávné době radoval také z překonání světového rekordu v disciplíně 50 metrů znak.

Radost měly obě strany. Arnošt z vybrané sumy a běžci z možnosti podpořit ho.
Radost měly obě strany. Arnošt z vybrané sumy a běžci z možnosti podpořit ho. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Prvním bodem sportovního programu byl běh dětí. S rozcvičkou pomohl sám Petráček. Poté již následovala kategorie dospělých. "Nejednalo se vyloženě o závod. Chtěli jsme to pojmout jako takový rodinný charitativní běh," komentovala událost Kateřina Lundáková, jedna z organizátorek.

Trať vedla například kolem řeky Vltavy, fotbalového i zimního stadionu, sportovní haly nebo budějovickou Stromovkou. Běžce nezastavila ani vysoká teplota. "Trasa nebyla náročná a běželo nás hodně," říká Lenka Turečková, která Petráčka podpořila svým výkonem. "Ve tvářích účastníků byla vidět radost z pomoci druhému," přibližovala atmosféru události, kterou dále označila za přátelskou a rodinnou. "Mám z akce opravdu radost. Byla náročná na přípravu, proto bych rád poděkoval nejen běžcům, ale i všem organizátorům," pochvaloval si běh Petráček.

Vybranou částku využije i v přípravě

Nárůst běžců způsobil i značně vyšší sumu vybranou ze startovného. V loňském roce lidé podpořili Arnošta Petráčka 55 tisíci korunami. Po letošním běhu byl předán šek na 122 931 korun.

"Nestávalo se, že by účastníci zůstávali u základního startovného. Někteří přispívali i v řádech tisíců korun," objasňovala Lundáková, která pomáhá Petráčkovi s PR a marketingovými záležitostmi. Podle jejích slov vysoké sumě pomohly i příspěvky od partnerů.

Vybrané peníze tedy podpoří Arnošta Petráčka v jeho startu na letošním mistrovství světa a zajistí mu kvalitní přípravu. Petráček obvykle trénuje na českobudějovickém plaveckém stadionu, který je již uzavřený kvůli rekonstrukci.

Ve výběru destinace pro soustředění bude zohledněna i vyšší poloha Mexico City, která činí přes 2000 metrů nad mořem. "Díky běhu může Arnošt vycestovat do nějaké zahraniční horské oblasti, kde bude mít vhodné podmínky ke kvalitní přípravě," dodává Lundáková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy