Slabá obhajoba Johaugové? Přípravek na ochranu rtů zřetelně upozorňuje na doping, ukázala rivalka

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 10. 2016 19:11
Finskou běžkyni na lyžích Ainu-Kaisu Saarinenovou příliš nepřesvědčila obhajoba hvězdné Norky Theresy Johaugové, která pozitivní test na clostebol vysvětluje užitím přípravku Trofodermin na ochranu rtů.
Aino-Kaisa Saarinenová s přípravkem Trofodermin, který si měla vzít Johaugová
Aino-Kaisa Saarinenová s přípravkem Trofodermin, který si měla vzít Johaugová | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Zpráva, že hvězdná Therese Johaugová neprošla dopingovou kontrolou, otřásla lyžařským světem i samotnou Norkou.

Ta se na tiskové konferenci rozplakala, přičemž ze sebe chrlila slova o nevině: "Jsem naprosto zničená a zoufalá, že jsem se ocitla v tak těžké a pro mě zcela neskutečné situaci. Jsem v tom absolutně nevinně, přestože jsem si jako profesionální sportovkyně vědoma odpovědnosti, kterou nesu, když užívám jakákoli léčiva."

Podle vyjádření norského svazu zapříčinil potíže přípravek Trofodermin na ošetření spálených rtů, který obsahuje clostebol. Ten je na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA.

Vinu na sebe vzal týmový lékař Fredrik Bendiksen, který produkt koupil v lékárně v italském Livignu během přípravy. Nepřipouštěl si, že by něco mohlo být v nepořádku. "Je to moje chyba, ona je nevinná," řekl.

Záplava rivalčiných slz však neobměkčila Finku Ainu-Kaisu Saarinenovou, která zašla do lékárny na průzkum. "Ze zvědavosti jsem se šla podívat, jak to vypadá," napsala na Twitter, přičemž okomentovala obal, jenž nápisem "doping" jasně značí, že sportovci by si na přípravek měli dávat pozor, respektive že by ho neměli zneužívat.

V jiném příspěvku (ZDE) finská běžkyně na lyžích ukázala výrobek, který na ochranu rtů používá ona. 

Případ Johaugové, královny loňského Světového poháru, už okomentovala také česká lyžařka Petra Nováková. "Snažím se moc doping nevnímat, i ty zprávy okolo, protože pak to samotnému závodníkovi zkazí chuť závodit, když si řekne: 'No tak tenhle dopuje, tenhle dopuje, tenhle něco bral. Tak s nimi mám závodit, jo?' Takhle to neberu, jdu tam s čistou hlavou a nemyslím na to, co dělají všichni ostatní. Snažím se to nevnímat," řekla na tiskové konferenci.

Zpráva o tom, že 28letá Norka neprošla dopingovou kontrolou, Novákovou zaskočila: "Možná mě to i trochu překvapuje zrovna u ní, ale nevím, jestli si to vzala vědomě nebo je jiný důvod."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy