Slovensko v šoku. Vlhovou po pádu odvezli ze sjezdovky záchranáři, sezona jí skončila

20. 1. 2024 15:36
Frenetický řev se změnil v hrobové ticho. Slovenská lyžařská superhvězda a národní hrdinka Petra Vlhová spadla před tisícovkami fanatických fanoušků při obřím slalomu Světového poháru na domácí trati v Jasné. Ze svahu ji museli na saních odvézt záchranáři, sezona pro ni skončila.
Zraněnou Petru Vlhovou odvážejí ze sjezdovky v Jasné záchranářské saně
Zraněnou Petru Vlhovou odvážejí ze sjezdovky v Jasné záchranářské saně | Foto: Profimedia

Olympijská šampionka chybovala na zledovatělé trati už v deváté brance 1. kola a po pádu skončila až v ochranných sítích.

Ze sjezdovky ji záchranáři po několikaminutovém ošetření odvezli na saních a poté ji přepravili vrtulníkem do Ružomberku.

Vyšetření v tamní nemocnici odhalilo poškozené vazy v pravém koleně a její tým posléze na tiskové konferenci oznámil, že pro mistryni světa v obřím slalomu z roku 2019 skončila sezona.

"Velice nás mrzí, co se dnes stalo. Opět se potvrdilo, jak nevyzpytatelný dokáže náš sport být. Všichni v týmu uděláme maximum, aby se Petra vrátila na lyžařské svahy ještě silnější," uvedl trenér osmadvacetileté lyžařky Mauro Pini.

Vítězku celkového hodnocení SP z roku 2021 čeká v nejbližší době další vyšetření a konzultace u specialisty, poté se rozhodne o dalším postupu.

"Děkuju všem za obrovskou podporu. Věřím, že všechno zvládnu. Budu bojovat o co nejrychlejší návrat na lyže," vzkázala Vlhová z nemocnice.

V Jasné vyhrála suverénní Švédka Sara Hectorová před Mikaelou Shiffrinovou z USA. Hectorová se s náročnými podmínkami nejlépe popasovala už v prvním kole.

Úřadující olympijská vítězka vedla před Shiffrinovou o rovnou vteřinu a ve finále svůj náskok před vedoucí ženou průběžného pořadí SP zvýšila o dalších 52 setin.

"Bylo to úžasné. Sníh byl skvělý, úžasný závod," pochvalovala si Hectorová. "Ráno jsem byla hodně nervózní, měla jsem toho poslední dobou spoustu k přemýšlení, ale dnešek byl prostě bláznivý," radovala se z pátého vítězství v SP v kariéře. Na úspěch v seriálu čekala dva roky.

Třetí místo udržela Alice Robinsonová z Nového Zélandu, která za vítězkou zaostala v součtu o 2,71 sekundy.

Česká lyžařka Adriana Jelínková obsadila 28. místo. Rodačka z Brna, která do loňského července reprezentovala Nizozemsko, uhájila v tatranském zimním středisku postavení po úvodní jízdě a potřetí v sezoně bodovala. Na Hectorovou ztratila 8,61 sekundy.

Absolutním fiaskem skončil závod pro Rakušanky. Ve druhém kole jízdu nedokončila ani poslední zástupkyně alpské velmoci Ricarda Haaserová a Rakousko nemělo poprvé od 13. března 1985 na bodovaných pozicích v obřím slalomu SP žádnou zástupkyni.

Vedení v průběžném hodnocení disciplíny se ujala dnes šestá Lara Gutová-Behramiová. Švýcarka v čele vystřídala Italku Federicu Brignoneovou, která se startovním číslem jedna skončila po pádu hned v úvodní jízdě.

SP v sjezdovém lyžování v Jasné (Slovensko):

Ženy - obří slalom: 1. Hectorová (Švéd.) 2:17,80 min. (1:10,18+1:07,62), 2. Shiffrinová (USA) -1,52 (1:11,18+1:08,14), 3. Robinsonová (N. Zél.) -2,71 (1:11,23+1:09,28), 4. Ljutičová (Chorv.) -4,33 (1:12,79+1:09,34), 5. Stjernesundová (Nor.) -4,40 (1:13,60+1:08,60), 6. Gutová-Behramiová (Švýc.) -4,49 (1:13,15+1:09,14), …28. Jelínková (ČR) -8,77 (1:15,29+1:11,28).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 7 z 11 závodů): 1. Gutová-Behramiová 485, 2. Brignoneová (It.) 460, 3. Shiffrinová 429, 4. Hectorová 372, 5. Grenierová (Kan.) 327, 6. Vlhová (SR) 297, …45. Jelínková 9.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 43 závodů): 1. Shiffrinová 1109, 2. Vlhová 802, 3. Gutová-Behramiová 789, 4. Brignoneová 787, 5. Hectorová 618, 6. Goggiaová (It.) 582, …52. Ledecká 76, 61. Dubovská (obě ČR) 55, 103. Jelínková 9.