Jsem nadšená, řekla Adamczyková po stříbru. O triumf přišla až v předposlední zatáčce

Aktualizováno 3. 2. 2024 12:16
Mistryně světa ve snowboardcrossu Eva Adamczyková skončila druhá v gruzínském Gudauri a i ve druhém závodu po návratu do Světového poháru vybojovala stupně vítězů.
Eva Samková, vítězka Světového poháru 2020-21
Eva Samková, vítězka Světového poháru 2020-21 | Foto: FIS-SKI.com

"Super, jsem nadšená," jásala třicetiletá Adamczyková, jež před týdnem ozdobila návrat do SP po účasti v taneční soutěži StarDance vítězstvím ve Svatém Mořici.

Dvojnásobná světová šampionka, jež v Gruzii dominovala páteční kvalifikaci, nerozjela dnešní závod nejlépe.

Ve čtvrtfinálové jízdě nedoskočila třetí překážku a byla dlouho třetí. Až v závěru se jí podařilo získat druhé postupové místo na úkor Rakušanky Pii Zerkholdové.

Semifinálovou jízdu zahájila olympijská vítězka ze Soči 2014 naopak výtečně. "Na to, jak jsem ve čtvrtfinále byla vůbec ráda za postup, tak v semifinále se mi konečně povedl start," líčila Adamczyková.

Vedla, a přestože ji později předjela Švýcarka Sophie Hedigerová, česká snowboardistka uhájila druhé místo a další postup do finále.

Také v něm se Adamczyková držela dlouho ve vedení. V první části tratě odrazila útok Italky Michely Moioliové, v závěru se na ni ale ještě dotáhly Hedingerová a Trespeuchová.

Francouzka, vedoucí žena celkového hodnocení SP, nakonec po povedenému manévru kousek před cílem Adamczykovou předjela a jako první v tomto ročníku seriálu vyhrála podruhé.

"Ve velkém finále to bylo trochu horší, snažila jsem se to držet z prvního místa, ale udělala jsem trochu chybu, protože jsem nevěděla, že Chloe je za mnou. Nechala jsem jí tam více místa, než bych měla," litovala Adamczyková.

České snowboardcrossové hvězdě tak těsně unikl dvacátý pohárový triumf, kterým by se odpoutala od bývalé běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové.

Více prvenství na sněhu z českých sportovců nasbírala jen Ester Ledecká, která ve snowboardingu a sjezdovém lyžování vyhrála 26 závodů.

"Musím říct, že to dnes od Evy byla skvělá taktická práce, skvělý úspěch," chválil Marek Jelínek, trenér Adamczykové.

"Ve finále Evka dlouho vedla. Takticky velmi dobře zabraňovala děvčatům, aby ji předjela, až do předposlední zatáčky, kde ji předjela Chloe. Evku podjela a těsně na cílovém skoku se dostala před ni," doplnil Jelínek.

Jan Kubičík a Kryštof Choura vypadli v osmifinále, kde se představili spolu v jízdě s Italem Omarem Visintinem a Francouzem Loanem Bozzolem. Ani jeden z českých reprezentantů se ale mezi postupovou dvojici nedostal.

Choura tak nenavázal na čtvrté místo ze Svatého Mořice. Zvítězil Kanaďan Eliot Grondin a upevnil si vedení v seriálu.

Program Světového poháru v Gudauri pokračuje dalšími závody v neděli.

SP ve snowboardcrossu v Gudauri (Gruzie):

Ženy: 1. Trespeuchová (Fr.), 2. Adamczyková (ČR), 3. Hedigerová (Švýc.).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 12 závodů): 1. Trespeuchová 300, 2. Moioliová (It.) 225, 3. Brockhoffová (Austr.) 195, …5. Adamczyková 180.

Muži: 1. Grondin (Kan.), 2. Bolton (Austr.), 3. Hämmerle (Rak.), …21. Choura, 27. Kubičík, 41. Houser (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 12 závodů): 1. Grondin 360, 2. Hämmerle 252, 3. Koblet (Švýc.) 190, …10. Choura 86, 38. Kubičík 16, 42. Houser 12.