Sáblíkovou dělilo od vítězství 1,45 sekundy, v závodě SP v Pekingu skončila druhá

19. 11. 2023 12:08
Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila druhé místo v závodě na 3000 metrů na Světovém poháru v Pekingu. Stejně jako před týdnem na úvod seriálu v japonském Obihiru vyhrála Ragne Wiklundová z Norska. Trojnásobnou olympijskou vítězku dělilo od vítězství 1,45 sekundy. Třetí skončila Číňanka Chan Mej.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Sáblíková v dějišti loňských olympijských her vylepšila výsledek z předešlého SP, na kterém skončila ve stejné disciplíně pátá.

Dvě tamní její přemožitelky a medailistky Momoka Horikawaová z Japonska a Antoinette Rijpmaová-De Jongová z Nizozemska tentokrát nebyly na startu, porážku oplatila alespoň další Holanďance Joy Beuneové. V průběžném pořadí se šestatřicetiletá reprezentantka posunula na druhé místo za úřadující mistryni světa na této distanci Wiklundovou.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se po zdravotních problémech v Japonsku rozhodla startovat v Číně pouze v jednom závodě. "Po trojce v Obihiru jsem dostala zase horečku, takže jsem musela dva dny upustit a nechtěli jsme riskovat, že se mi to zase vrátí po patnáctistovce. Vsadili jsme veškerou moji energii na trojku a to se asi dneska vyplatilo," uvedla Sáblíková v nahrávce pro média.

Představila se v závěrečné rozjížďce společně s Wiklundovou, se kterou jela i v Obihiru. Za favorizovanou soupeřkou sice od startu zaostávala, dlouho se držela na průběžném čtvrtém místě, dvě kola před cílem se ale posunula na druhou pozici a dojela si pro další medailové umístění v seriálu. Při druhém startu premiérové v sezoně.

"Měla jsem ke konci menší mezeru (než minule v Obihiru), ale ona to prostě rozjela hrozně rychle. Já jsem ráda, že s ní můžu jezdit, že mě los dal do páru zase s ní. Sice mi ujíždí docela o dost, ale je lepší jet s někým rychlejším než s někým pomalejším," řekla Sáblíková.

Nakonec zajela čas 4:04,86 a byla o dvě desetiny sekundy pomalejší než před týdnem, kdy si vytvořila sezonní maximum.

"Výkon byl hodně podobný jako minulý týden, akorát tady ten led je opravdu hodně těžký a bylo to znát na těch časech. Spousta závodnic jela pomaleji, ale zase byl někdo, kdo na tom dokázal jet rychleji. Prostě byl ten led takový nevyzpytatelný," konstatovala Sáblíková.

Další dvě české rychlobruslařky se představily v divizi B. Lucie Korvasová skončila s časem 4:20,78 osmnáctá, Zuzana Kuršová zajala čas o téměř osm sekund horší a byla poslední.

Světový pohár bude pokračovat třetím dílem na začátku prosince ve Stavangeru.

SP v rychlobruslení v Pekingu:

Muži:

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:08,11, 2. Lorentzen (Nor.) 1:08,99, 3. Ning Čung-jen (Čína) 1:09,03.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Nuis 103, 2. Ning Čung-jen 102, 3. Jamada (Jap.) 84.

Ženy:

500 m: 1. Jacksonová (USA) 37,54, 2. Kim Min-sun (Korea) 37,85, 3. Leerdamová (Niz.) 37,88.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 10 závodů): 1. Jacksonová 217, 2. Goetzová (USA) 205, 3. Kim Min-sun 178.

3000 m: 1. Wiklundová (Nor.) 4:03,41, 2. Sáblíková (ČR) 4:04,86, 3. Chan Mei (Čína) 4:05,45, …divize B: 18. Korvasová 4:20,78, 24. Kuršová (obě ČR) 4:28,51.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Wiklundová 120, 2. Sáblíková 94, 3. Beuneová (Niz.) 86, …42. Korvasová 12, 43. Kuršová 10.