Dědečkův lék v jahodovém dortu. Valijevová kuriózně hájila svůj doping

ČTK ČTK
7. 2. 2024 20:54
Na jahodovém dortu kontaminovaném lékem od dědečka postavila krasobruslařka Kamila Valijevová svou obhajobu po dopingovém nálezu, který pro ni znamenal na čtyři roky zákaz činnosti a připravil Rusko o týmové olympijské zlato. Sportovní arbitrážní soud (CAS) dnes zveřejnil podrobnosti ke skandálu z předloňských her v Pekingu.
Foto: Reuters

Právníci Valijevové argumentovali v obhajobě, že když dědeček chystal pro svou tehdy patnáctiletou vnučku dort na ruský šampionát, upadl mu do něj jeho lék trimetazidin, nebo že jeho rozdrcené zbytky zůstaly na prkénku, na němž sladkost pro Valijevovou měl.

Sbor soudců CAS této verzi neuvěřil. Vše dnes zveřejnil v rozhodnutí o 129 stránkách. "V důkazech je příliš mnoho nedostatků a příliš mnoho nezodpovězených otázek," uvedl.

Valijevová neprošla dopingovou kontrolou na mistrovství Ruska v prosinci 2021, což však vyšlo najevo až během pekingské olympiády. Z ní byla minulý týden diskvalifikovaná a Rusko přišlo o zlato.

Mladičká krasobruslařka se už během OH hájila tvrzením, že zakázaná látka se jí dostala náhodou z dědečkových léků, dnes CAS svůj verdikt odůvodnil.

 

Právě se děje

Další zprávy