Audit potvrdil, že kouč Sáblíkové špatně vyúčtoval kempy v cizině

ČTK ČTK
17. 1. 2023 9:35
Audit Národní sportovní agentury (NSA) zaměřený na hospodaření Českého svazu rychlobruslení (ČSR) podle informací webu Seznam Zprávy potvrdil nesrovnalosti ve vyúčtování zahraničních cest ze strany trenéra Petra Nováka.
Petr Novák a Martina Sáblíková.
Petr Novák a Martina Sáblíková. | Foto: Milan Kammermayer

Kouč trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové již více než rok čelí podezření, že v letech 2019 a 2020 svazu vyúčtoval nadsazené náklady za zahraniční soustředění sportovců.

Web s odkazem na informace od trenérky a šéfky Klubu sportovního bruslení Hodonín Libuše Steklé před rokem uvedl, že Novák chybně fakturoval náklady na soustředění v italském Collalbu a rozdíl si neoprávněně ponechával pro svoje potřeby. V součtu se mělo jednat až o 1,8 milionu korun. Steklá také podala na Nováka trestní oznámení.

Audit zaměřený na část roku 2019 potvrdil nesrovnalosti v účtech ve výši 275.000 korun. "Obecně mohu říci, že kontrola Českého svazu rychlobruslení byla dílčí, což znamená, že se kontroloval vybraný vzorek z účetnictví," řekl mluvčí NSA Jakub Večerka. Zpráva kontrolorů není veřejná, neboť případem se zabývá policie.

Podle Seznam Zpráv audit označil sedm případů, kdy svaz nedodal důvěryhodné účetní doklady k ubytování a stravování v Itálii, Rakousku, Salt Lake City a v Chorvatsku. Vždy chyběly konečné faktury.

"Výše uvedené doklady nejsou účetními a ani daňovými doklady a jejich podoba a použití se neřídí žádným zákonem. Používají se v případech, kdy chce dodavatel zaplatit předem, před poskytnutím služeb nebo dodáním zboží. O těchto dokladech se neúčtuje a nevstupují do účetnictví," uvedli kontroloři.

Chyby ve vyúčtování cest potvrdil i místopředseda svazu Jan Létal, podle kterého jsou v účetnictví takzvané pro formy faktury, což jsou doklady, které zákazníka informují o očekávané ceně. "Ale už nám nedali tu finální, vyúčtovací fakturu. Někdy to tak v zahraničí dělají," řekl Létal

Jako další problém audit označil to, že svaz svým zástupcům poskytoval na akce hotovost.

"Kontrolovaná osoba (tedy svaz) ve velké míře v řádech tisíců zahraniční měny (eur) vyplácí finanční částky v hotovosti při platbách výdajů v zahraničí," uvedli auditoři, což opět Létal potvrdil. "Pan Novák dostával peníze v hotovosti, bohužel někdy bez toho, aby se podepsaly pokladní doklady," řekl místopředseda svazu.

Novák se ke kauze nevyjadřuje. V oficiálním prohlášení loni pouze připustil, že je možné, že pokaždé nepostupoval podle administrativních manuálů. Vždy ale prý jednal ku prospěchu rychlobruslení.

"Musel jsem si vzít právníka a ten mi řekl, ať k tomu nic neříkám," uvedl nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy