Praha usiluje o start Tour de France. Etapy do Berouna a Varů ale předběhly události

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 11. 2019 6:21
Tour de France začínala za posledních osm ročníků hned pětkrát v zahraničí. V nedaleké budoucnosti by mohla start nejslavnějšího cyklistického závodu hostit také Praha, její magistrát jedná o této možnosti s pořádající agenturou, Škodou a cyklistickým svazem.

První informaci o možném zapojení českého hlavního města přinesla po konci letošního ročníku Tour de France ve své reportáži Česká televize.

"Praha je nádherné město, jedno z nejkrásnějších hlavních měst vůbec. Pokud bude jednou kandidovat, budeme to posuzovat s největší možnou pozorností," podotkl ředitel legendárního závodu Christian Prudhomme.

Technický ředitel Thierry Gouvenou potvrdil, že by Praha mohla vstoupit do hry o pořadatelství Tour. "Vím, že město Praha už navázalo kontakty s naší pořádající agenturou ASO," informoval Gouvenou na konci července.

Jednání skutečně probíhají, Praha má o cyklistický svátek značný zájem. "Jednáme v součinnosti s Českým svazem cyklistiky, se Škodou Auto a s pořádající agenturou," řekl Aktuálně.cz pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral (piráti).

Náklady na organizaci etapy Tour nebo přímo startu třítýdenního závodu šplhají k cenám v řádu statisíců eur, a tedy jednotek milionů korun. Letos se Tour rozjela v Bruselu, příští rok odstartuje ve francouzském Nice a v roce 2021 bude takzvaný Grand Départ hostit Kodaň.

"Od roku 2022 je to otevřené. Snažíme se dělat všechno pro to, abychom sem Tour dostali. Jednání postupují, ale nedokážu nyní odhadnout, jak se vyvinou. Oficiální stanovisko podáme spolu s partnery za tři nebo čtyři měsíce. Stále je to dost citlivé téma," přidal Šimral.

Zřejmě také proto je Český svaz cyklistiky v otázce Tour spíše zdrženlivý. "Slyšel jsem, že se na tom pracuje, ale nic bližšího nevím. Až nás někdo bude kontaktovat, budeme to řešit, teď však nic konkrétního nevíme," reagoval na dotaz Aktuálně.cz prezident svazu cyklistů Petr Marek.

Šimral naopak poznamenal, že na začátku příštího roku by měla do Prahy dorazit delegace zástupců organizující agentury ASO, se kterými se bude jednat o podání kandidatury. Hlavní město ji zatím vyřízenou nemá.

"Kandidaturu podáme, pokud nám předběžná jednání potvrdí, že máme reálnou šanci pořadatelství získat," vysvětlil pražský radní. Tour v Praze by mohl nahrávat také fakt, že hlavním sponzorem závodu je již od roku 2003 největší český výrobce automobilů Škoda Auto.

Závody cyklistických Grand Tour se na českém území ještě nikdy nejely, přestože před nedávnem existovaly snahy dostat do Česka Giro d'Italia. Spekulovalo se o letech 2017 či 2018 a ve věci se angažoval politik Václav Klaus mladší (Trikolóra hnutí občanů). Jednání ovšem úspěšná nebyla a Giro začalo v roce 2017 na Sardinii, o rok později dokonce v Izraeli.

Náznak, že snahy o pořádání Tour de France jsou o trochu dál, přinesla minulý týden fanouškovská stránka Petera Sagana na Facebooku, když zveřejnila profily tří navrhovaných etap Tour v Česku pro rok 2023.

Itineráře etap jsou vyvedeny v oficiálním vizuálním stylu Tour de France a podle popisku pocházejí z dílny La Flamme Rouge, což je tvůrce profilů tras největších cyklistických závodů, včetně "staré dámy".

Návrh Tour de France, Praha - K. Vary, 195 km.
Návrh Tour de France, Praha - K. Vary, 195 km. | Foto: Facebooková stránka Peter Sagan CZ/SK

18,5 kilometru dlouhá pražská časovka vede z Josefova na Vítkov přes průjezdní body, jakými jsou strahovský stadion či Karlovo náměstí.

Další etapa v okolí hlavního města, dlouhá 160,5 kilometru, vede cyklisty přes Slaný či Beroun a obsahuje dvě vrchařské prémie.

Na internetu se objevil také nástin 195 kilometrů dlouhého přejezdu z Prahy do Karlových Varů s několika zajímavými stoupáními a celkem pěti vrchařskými prémiemi.

Nakonec se však ukázalo, že tři navrhované etapy jsou pravděpodobně zatím pouze dílem uživatelů stránek La Flamme Rouge, kde cyklističtí nadšenci diskutují o závodech nebo etapách a sami mohou modelovat profily vlastních tras.

Šimrala zjištění o návrzích etap překvapilo. Zároveň vyloučil, že jde o oficiální práci. "To nás někdo skutečně předběhl, takhle daleko zdaleka nejsme," pousmál se. "My už jsme začali teoreticky promýšlet, kudy by etapy vedly, ale jsme úplně na začátku, a proto se nechci podrobněji vyjadřovat," doplnil pražský radní.

Tour de France v Česku by znamenala pro Prahu a celou zemi obrovskou reklamu. Už na začátku příštího roku by tedy měla být situace jasnější.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy