Praha usiluje o start Tour de France. Etapy do Berouna a Varů ale předběhly události

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 11. 2019 6:21
Tour de France začínala za posledních osm ročníků hned pětkrát v zahraničí. V nedaleké budoucnosti by mohla start nejslavnějšího cyklistického závodu hostit také Praha, její magistrát jedná o této možnosti s pořádající agenturou, Škodou a cyklistickým svazem.

První informaci o možném zapojení českého hlavního města přinesla po konci letošního ročníku Tour de France ve své reportáži Česká televize.

"Praha je nádherné město, jedno z nejkrásnějších hlavních měst vůbec. Pokud bude jednou kandidovat, budeme to posuzovat s největší možnou pozorností," podotkl ředitel legendárního závodu Christian Prudhomme.

Technický ředitel Thierry Gouvenou potvrdil, že by Praha mohla vstoupit do hry o pořadatelství Tour. "Vím, že město Praha už navázalo kontakty s naší pořádající agenturou ASO," informoval Gouvenou na konci července.

Jednání skutečně probíhají, Praha má o cyklistický svátek značný zájem. "Jednáme v součinnosti s Českým svazem cyklistiky, se Škodou Auto a s pořádající agenturou," řekl Aktuálně.cz pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral (piráti).

Náklady na organizaci etapy Tour nebo přímo startu třítýdenního závodu šplhají k cenám v řádu statisíců eur, a tedy jednotek milionů korun. Letos se Tour rozjela v Bruselu, příští rok odstartuje ve francouzském Nice a v roce 2021 bude takzvaný Grand Départ hostit Kodaň.

"Od roku 2022 je to otevřené. Snažíme se dělat všechno pro to, abychom sem Tour dostali. Jednání postupují, ale nedokážu nyní odhadnout, jak se vyvinou. Oficiální stanovisko podáme spolu s partnery za tři nebo čtyři měsíce. Stále je to dost citlivé téma," přidal Šimral.

Zřejmě také proto je Český svaz cyklistiky v otázce Tour spíše zdrženlivý. "Slyšel jsem, že se na tom pracuje, ale nic bližšího nevím. Až nás někdo bude kontaktovat, budeme to řešit, teď však nic konkrétního nevíme," reagoval na dotaz Aktuálně.cz prezident svazu cyklistů Petr Marek.

Šimral naopak poznamenal, že na začátku příštího roku by měla do Prahy dorazit delegace zástupců organizující agentury ASO, se kterými se bude jednat o podání kandidatury. Hlavní město ji zatím vyřízenou nemá.

"Kandidaturu podáme, pokud nám předběžná jednání potvrdí, že máme reálnou šanci pořadatelství získat," vysvětlil pražský radní. Tour v Praze by mohl nahrávat také fakt, že hlavním sponzorem závodu je již od roku 2003 největší český výrobce automobilů Škoda Auto.

Závody cyklistických Grand Tour se na českém území ještě nikdy nejely, přestože před nedávnem existovaly snahy dostat do Česka Giro d'Italia. Spekulovalo se o letech 2017 či 2018 a ve věci se angažoval politik Václav Klaus mladší (Trikolóra hnutí občanů). Jednání ovšem úspěšná nebyla a Giro začalo v roce 2017 na Sardinii, o rok později dokonce v Izraeli.

Náznak, že snahy o pořádání Tour de France jsou o trochu dál, přinesla minulý týden fanouškovská stránka Petera Sagana na Facebooku, když zveřejnila profily tří navrhovaných etap Tour v Česku pro rok 2023.

Itineráře etap jsou vyvedeny v oficiálním vizuálním stylu Tour de France a podle popisku pocházejí z dílny La Flamme Rouge, což je tvůrce profilů tras největších cyklistických závodů, včetně "staré dámy".

Návrh Tour de France, Praha - K. Vary, 195 km.
Návrh Tour de France, Praha - K. Vary, 195 km. | Foto: Facebooková stránka Peter Sagan CZ/SK

18,5 kilometru dlouhá pražská časovka vede z Josefova na Vítkov přes průjezdní body, jakými jsou strahovský stadion či Karlovo náměstí.

Další etapa v okolí hlavního města, dlouhá 160,5 kilometru, vede cyklisty přes Slaný či Beroun a obsahuje dvě vrchařské prémie.

Na internetu se objevil také nástin 195 kilometrů dlouhého přejezdu z Prahy do Karlových Varů s několika zajímavými stoupáními a celkem pěti vrchařskými prémiemi.

Nakonec se však ukázalo, že tři navrhované etapy jsou pravděpodobně zatím pouze dílem uživatelů stránek La Flamme Rouge, kde cyklističtí nadšenci diskutují o závodech nebo etapách a sami mohou modelovat profily vlastních tras.

Šimrala zjištění o návrzích etap překvapilo. Zároveň vyloučil, že jde o oficiální práci. "To nás někdo skutečně předběhl, takhle daleko zdaleka nejsme," pousmál se. "My už jsme začali teoreticky promýšlet, kudy by etapy vedly, ale jsme úplně na začátku, a proto se nechci podrobněji vyjadřovat," doplnil pražský radní.

Tour de France v Česku by znamenala pro Prahu a celou zemi obrovskou reklamu. Už na začátku příštího roku by tedy měla být situace jasnější.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy