Tour de France sledují dvě třetiny Čechů, ale v dresech se příliš neorientují

Sport Sport
21. 6. 2016 15:15
Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Cofidis, alespoň zběžně sledují Tour de France dvě třetiny Čechů. Nejvíce se jim přitom na Tour de France líbí dechberoucí atmosféra, krásné prostředí a účast světových i domácích cyklistických hvězd.
Tour de France láká neopakovatelnou atmosférou, i proto ji alespoň zběžně sledují dvě třetiny Čechů.
Tour de France láká neopakovatelnou atmosférou, i proto ji alespoň zběžně sledují dvě třetiny Čechů. | Foto: Markéta Navrátilová

Praha - Až dvě třetiny lidí v Česku budou v červenci tím čím oním způsobem sledovat cyklistickou Tour de France. Vyplývá to z průzkumu, jenž si nechala udělat společnost Cofidis, která má i letos v pelotonu "Staré dámy" svůj tým.

Z 524 účastníků, kteří se průzkumu zúčastnili, se třetina během třítýdenního závodu dívá alespoň na jednu či více etap, a to především horských, kde se často rozhoduje o vítězích. Další třetina respondentů pak alespoň sleduje průběžné výsledky nejslavnějšího cyklistického závodu, který se letos jede už po 103. 

Čeští fanoušci cyklistiky pochopitelně fandí především svým závodníkům, tuto možnost zaškrtlo přes 40 procent dotázaných. Pozoruhodný je nicméně fakt, že stejný počet lidí tvrdí, že závod sleduje kvůli cyklistice jako takové.

Možná není bez zajímavosti, že bezmála pět procent těch, kteří Tour sledují, se dokonce do Francie na některou z etap osobně chystá. A patrně by jich bylo mnohem více, kdyby Francie nebyla tak daleko a tak drahá. Nepřekonatelnou překážkou je to pro třetinu respondentů. 

Francie by přitom očividně české cyklistické fanoušky k návštěvě lákala. V další otázce totiž dvě třetiny z nich označili přitažlivou atmosféru a prostředí závodu jako hlavní věc, která se jim na Tour de France líbí.

I přes proklamovaný zájem o závod se ale Češi příliš neorientují ve stájích, které se Tour de France účastní. Při označování těch, které znají, totiž žádnou z 22 stájí nepoznala více než polovina lidí. Nejblíže se 50 procentní metě přiblížily Astana (45 %), Sky (39 %) a  Cofidis (31 %). Naopak téměř nikdo (tři procenta a méně) netuší o existenci stájí Dimension Data, Direct Énergie a Fortuneo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Ministerstvo chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun

Ministerstvo průmyslu chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun. Dalších 30 miliard navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy