Před pěti lety odebrali Armstrongovi tituly z Tour de France, do poslední chvíle zapíral

ČTK ČTK
21. 10. 2017 9:31
Uplynulo pět let od doby, kdy Mezinárodní cyklistická unie odebrala Lance Armstrongovi všechny tituly a doživotně mu zakázala závodit. Mohly za to pozitivní dopingové testy.
Lance Armstrong (2017).
Lance Armstrong (2017). | Foto: ČTK

Praha - Kariéra Lance Armstronga, kdysi opěvovaného cyklisty a sedminásobného vítěze Tour de France, se definitivně uzavřela počátkem roku 2011. Poklidného sportovního důchodu se ale tento Američan nedočkal.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) mu totiž před pěti lety, 22. října 2012, všechny tituly kvůli dopingu odebrala a navíc jej doživotně vyloučila z cyklistických závodů. UCI potvrdila verdikt Americké antidopingové agentury (USADA), která jej vinila z užívání krevního dopingu, růstového hormonu, steroidů, testosteronu a dalších látek.

Lance Armstrong přitom až do poslední chvíle odmítal, že by někdy nedovolené prostředky užíval. Přiznal se až čtvrt roku poté, co přišel o všechny tituly z nejslavnějšího cyklistického závodu světa, a to slavné americké moderátorce Oprah Winfreyové.

Armstrong při interview působil značně nervózně a nesvůj a na otázky o dopingu odpovídal jen ano, nebo ne. Během několika minut se ale přiznal ke všemu, co vždy odmítal.

Připustil také, že jeho přiznání přichází pozdě. Zakázané látky prý užíval kvůli své "bezohledné" touze po vítězství, svěřil se Oprah. Bez nich to podle jeho slov ale prý nešlo, stejný názor zopakoval i o půl roku později ve francouzském listu Le Monde. "Záleží na závodu. Tour de France? Ta se bez dopingu vyhrát nedala," uvedl v roce 2013 dnes šestačtyřicetiletý Texasan.

Armstrongův příběh býval přitom ukázkou vůle po vítězství i po životě. Nejmladší profesionální mistr světa na silnici (1993) totiž v říjnu 1996 oznámil, že trpí rakovinou varlat a má padesátiprocentní šancí na přežití. O sedm měsíců později byl ale zdravý a v únoru 1998 už opět závodil.

Pak následovala série na Tour, po které v roce 2005 ukončil kariéru. Vrátil se ještě nakrátko v letech 2009 až 2011. Podezření z dopingu sice u Armstronga existovala vždy, z testů ale dlouho vycházel s čistým štítem. Zlomilo jej až vyšetřování USADA.

Armstrong po přiznání k dopingu utrpěl velké finanční ztráty. Přišel o všechny sponzory a musel zaplatit více než deset milionů dolarů v různých soudních sporech týkajících se jeho podvádění. V nejbližší době by měl začít dosud největší soudní proces, v němž po Armstrongovi americká vláda žádá náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy