Před pěti lety odebrali Armstrongovi tituly z Tour de France, do poslední chvíle zapíral

ČTK ČTK
21. 10. 2017 9:31
Uplynulo pět let od doby, kdy Mezinárodní cyklistická unie odebrala Lance Armstrongovi všechny tituly a doživotně mu zakázala závodit. Mohly za to pozitivní dopingové testy.
Lance Armstrong (2017)
Lance Armstrong (2017) | Foto: ČTK

Praha - Kariéra Lance Armstronga, kdysi opěvovaného cyklisty a sedminásobného vítěze Tour de France, se definitivně uzavřela počátkem roku 2011. Poklidného sportovního důchodu se ale tento Američan nedočkal.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) mu totiž před pěti lety, 22. října 2012, všechny tituly kvůli dopingu odebrala a navíc jej doživotně vyloučila z cyklistických závodů. UCI potvrdila verdikt Americké antidopingové agentury (USADA), která jej vinila z užívání krevního dopingu, růstového hormonu, steroidů, testosteronu a dalších látek.

Lance Armstrong přitom až do poslední chvíle odmítal, že by někdy nedovolené prostředky užíval. Přiznal se až čtvrt roku poté, co přišel o všechny tituly z nejslavnějšího cyklistického závodu světa, a to slavné americké moderátorce Oprah Winfreyové.

Armstrong při interview působil značně nervózně a nesvůj a na otázky o dopingu odpovídal jen ano, nebo ne. Během několika minut se ale přiznal ke všemu, co vždy odmítal.

Připustil také, že jeho přiznání přichází pozdě. Zakázané látky prý užíval kvůli své "bezohledné" touze po vítězství, svěřil se Oprah. Bez nich to podle jeho slov ale prý nešlo, stejný názor zopakoval i o půl roku později ve francouzském listu Le Monde. "Záleží na závodu. Tour de France? Ta se bez dopingu vyhrát nedala," uvedl v roce 2013 dnes šestačtyřicetiletý Texasan.

Armstrongův příběh býval přitom ukázkou vůle po vítězství i po životě. Nejmladší profesionální mistr světa na silnici (1993) totiž v říjnu 1996 oznámil, že trpí rakovinou varlat a má padesátiprocentní šancí na přežití. O sedm měsíců později byl ale zdravý a v únoru 1998 už opět závodil.

Pak následovala série na Tour, po které v roce 2005 ukončil kariéru. Vrátil se ještě nakrátko v letech 2009 až 2011. Podezření z dopingu sice u Armstronga existovala vždy, z testů ale dlouho vycházel s čistým štítem. Zlomilo jej až vyšetřování USADA.

Armstrong po přiznání k dopingu utrpěl velké finanční ztráty. Přišel o všechny sponzory a musel zaplatit více než deset milionů dolarů v různých soudních sporech týkajících se jeho podvádění. V nejbližší době by měl začít dosud největší soudní proces, v němž po Armstrongovi americká vláda žádá náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy