Královskou etapu Vuelty ovládlo trio týmu Jumbo-Visma, Evenepoel odpadl

8. 9. 2023 18:13

Královskou 13. etapu cyklistické Vuelty ovládl tým Jumbo-Visma, jenž obsadil první tři místa, která drží také v průběžném pořadí. Na Tourmaletu zvítězil Dán Jonas Vingegaard před Američanem Seppem Kussem, jenž zůstal lídrem závodu. Třetí dojela další hvězda stáje Primož Roglič ze Slovinska. Šanci na obhajobu loňského vítězství ztratil Belgičan Remco Evenepoel, jenž měl špatný den, odpadl hned na prvním z tří těžkých stoupání a nabral mnohaminutovou ztrátu.

Jumbo-Visma přijel na Vueltu s cílem vyhrát jako první tým v historii všechny tři Grand Tours v sezoně a dnes k tomu udělal výrazný krok. Tým vývoj pouze 134,7 km dlouhé, ale náročné etapy kontroloval a jeho tři lídři v závěru nedali soupeřům šanci.

Pro výhru si na legendárním pyrenejském Tourmaletu dojel dvojnásobný vítěz Tour de France Vingegaard, jenž se několik kilometrů před cílem odpoutal od vedoucí skupiny. Třicet sekund za ním dojel v červeném trikotu Kuss a tři sekundy po něm finišoval trojnásobný vítěz Vuelty a letošní šampion Gira d'Italia Roglič. Až pět sekund po Rogličovi dojel jako první cyklista jiného týmu Španěl Juan Ayuso ze SAE Emirates.

V průběžném pořadí vede Kuss o 1:37 sekundy před Rogličem. Vingegaard, jemuž se nepovedla úterní časovka, je třetí s odstupem 1:44. Ayuso je čtvrtý také celkově, na Kusse ztrácí 2:37 minuty. Dosud druhý Marc Soler ze Španělska nabral tříminutový odstup a klesl na šestou pozici.