Cavendish po vážném pádu zůstal v nemocnici: kolaps plic a zlomená žebra

Sport Sport
22. 11. 2021 12:35
Mark Cavendish nedokončil závod dráhových cyklistů Six Days of Ghent vinou kolize, po které šestatřicetiletý britský cyklista musel být na nosítkách převezen do nemocnice.
Mark Cavendish na letošní Tour de France
Mark Cavendish na letošní Tour de France | Foto: Reuters

K havárii došlo, když se Gerben Thijssen během týmového závodu dostal do smyku, a přestože se mladému Belgičanovi podařilo udržet se na kole, cyklisté za ním už na situaci nedokázali zareagovat. Lasse Norman Hansen spadl a Cavendish do něj narazil.

Jezdec týmu Deceuninck-Quick Step se po pádu skutálel po dráze velodromu Kuipke a vzápětí se dostal do péče zdravotníků. Ti Cavendishovi pomohli na nohy a legendární cyklista ještě dokázal pozdravit fanoušky. Později však skončil na nosítkách a byl převezen do nemocnice, kde mu lékaři diagnostikovali dvě zlomená žebra a kolaps plic. V univerzitním zařízení v Ghentu strávil i noc z neděle na pondělí.

Cavendish, který letos vyhrál čtyři etapy Tour de France a vyrovnal rekord Eddyho Merckxe v podobě čtyřiatřiceti vítězství, v současné době jedná se svým týmem o možném prodloužení smlouvy, která vyprší na konci příštího měsíce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy