Obdivuhodné, chválí kouč české eso, které i ve 41 letech vládne Světovému poháru

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
13. 11. 2019 15:13
V sobotu se v Táboře uskuteční čtvrtý díl tohoto ročníku Světového poháru v cyklokrosu. Největší divácký zájem bude nesporně o vystoupení Kateřiny Nash.
Kateřina Nash
Kateřina Nash | Foto: ČTK

Česká reprezentantka je po předchozích třech závodech v čele průběžného pořadí. "Je obdivuhodné, že ve 41 letech stále patří mezi světovou elitu a dokáže zvládnout náročné cestování mezi Spojenými státy a Evropou, včetně časových posunů," zdůraznil šéftrenér českého týmu Petr Dlask v rozhovoru pro Aktuálně cz.

Co pro český cyklokros znamená závod v Táboře?

Je to svátek na tradiční trati u Lužnice s báječnou diváckou atmosférou. Pro každého českého cyklokrosaře je tento závod spojen s velkou zodpovědností představit se v domácím prostředí v co nejlepším světle. Zároveň je však i obrovskou motivací, takže věřím, že moji svěřenci dokáží na známé trati prodat všechno, na co v současné době mají.

Který zahraniční účastník bude největší hvězdou?

Určitě nizozemský cyklistický fenomén Van der Poel, který dokáže skvěle kombinovat cyklokros, silnici i horská kola. Svůj první titul mistra světa získal v roce 2015 právě v Táboře a o dva roky později tam přidal prvenství také v evropském šampionátu. Myslím si, že vidět tohoto nejvšestrannějšího a mimořádně úspěšného světového cyklistu je velký zážitek.

Jak jste zatím spokojen s výkony českých reprezentantů ve Světovém poháru? 

První dva závody se konaly ve Spojených státech s výjimkou Kateřiny bez naší účasti (Nash skončila druhá a první - pozn. red.). V tom třetím, který se uskutečnil ve švýcarském Bernu, dojela Kateřina sedmá a tři junioři skončili na jedenácté až patnácté příčce v pořadí Jan Zatloukal, Matyas Kopecký a Pavel Bittner, což byly nejlepší výsledky. Mezi muži Michael Boroš i Jan Nesvadba zůstali až ve třetí desítce startujících.

Znamená to, že se nadějní mladíci začínají prosazovat i ve světové konkurenci?

Upřímně řečeno, v Bernu jsem od nich čekal lepší výsledky. Avšak nechci po jednom závodě dělat nějaké závěry. Věřím, že v Táboře plně využijí domácích podmínek a podají výkony, na které mají. Do mistrovství světa jsou ještě skoro tři měsíce a do té doby budou mít možnost nasbírat na mezinárodní scéně další cenné zkušenosti. Pro tuto sezonu i pro ty další.

Jakou roli může hrát v sobotu v Táboře počasí?

Dost velkou. Závod juniorů startuje v 10 hodin, kdy může být mlha a chladno, zatímco odpoledne bude třeba svítit sluníčko. Anebo může pršet a bude se jezdit na mokrém terénu. Je potřeba dobře znát trať a správně reagovat na klimatické změny. Přání jsou však různá. Například Boroš netají, že by mu vůbec nevadilo pořádné bahno. Nesvadba by chtěl buď úplné sucho, nebo tuny bláta, ale nic mezi tím. A Tomáš Paprstka volá za jakéhokoliv počasí jen po teple.

S jakým celkovým táborským účtem byste byl spokojen?

Moc bych si přál, aby Kateřina udržela skvělou pozici lídra Světového poháru. Mezi elitními muži by mě potěšila Borošova přítomnost v top 10 a v mládežnických soutěžích, čili v juniorech a v kategorii do 23 let, abychom nechyběli mezi pěti a dále pak mezi deseti nejlepšími. Maximálně spokojen bych byl aspoň s jedním pódiovým umístěním.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy