Zemřela žena, jíž k legendárnímu výkonu pomohla východoněmecká dopingová mašinerie

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 1. 2021 15:24
Ve věku 79 let zemřela bývalá východoněmecká atletka Margitta Gummelová, olympijská vítězka ve vrhu koulí z Mexika 1968.

V olympijské soutěži tehdy jako první žena překonala hranici 19 metrů, podle dokumentů zveřejněných v 90. letech jí k tomu však pomohlo užívání anabolických steroidů.

V Mexiku Gummelová vyhrála ve světovém rekordu 19,61 metru, na další olympiádě v Mnichově získala pro NDR stříbro. V roce 1966 se v Dortmundu stala halovou mistryní Evropy, kariéru zakončila s osobním rekordem 20,22 metru.

Sport měl pro bývalou NDR jednu z nejvyšších priorit, získávání medailí na vrcholných akcích bylo státním zájmem. Proto byl v zemi vyvinut velmi důkladný systém dopingu, nedovolené látky byly podávány už i desetiletým sportovcům.

V roce 1965 vyvinul východoněmecký podnik Jenapharm nový, vysoce účinný anabolický steroid Oral-Turinabol, který stál za řadou úspěchů závodníků NDR.

Mexické hry v roce 1968 byly první letní olympiádou, na které startovala NDR samostatně, a začala na nich žeň východoněmeckých medailí. Během následujících dvaceti let získala NDR pod pěti kruhy neuvěřitelných 519 cenných kovů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit EU vyzval k propuštění Navalného

Summit EU odsoudil zacházení s ruským opozičníkem Navalným a požaduje jeho okamžité propuštění na svobodu, uvedl šéf Evropské rady Charles Michel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy