Zemřela žena, jíž k legendárnímu výkonu pomohla východoněmecká dopingová mašinerie

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 1. 2021 15:24
Ve věku 79 let zemřela bývalá východoněmecká atletka Margitta Gummelová, olympijská vítězka ve vrhu koulí z Mexika 1968.

V olympijské soutěži tehdy jako první žena překonala hranici 19 metrů, podle dokumentů zveřejněných v 90. letech jí k tomu však pomohlo užívání anabolických steroidů.

V Mexiku Gummelová vyhrála ve světovém rekordu 19,61 metru, na další olympiádě v Mnichově získala pro NDR stříbro. V roce 1966 se v Dortmundu stala halovou mistryní Evropy, kariéru zakončila s osobním rekordem 20,22 metru.

Sport měl pro bývalou NDR jednu z nejvyšších priorit, získávání medailí na vrcholných akcích bylo státním zájmem. Proto byl v zemi vyvinut velmi důkladný systém dopingu, nedovolené látky byly podávány už i desetiletým sportovcům.

V roce 1965 vyvinul východoněmecký podnik Jenapharm nový, vysoce účinný anabolický steroid Oral-Turinabol, který stál za řadou úspěchů závodníků NDR.

Mexické hry v roce 1968 byly první letní olympiádou, na které startovala NDR samostatně, a začala na nich žeň východoněmeckých medailí. Během následujících dvaceti let získala NDR pod pěti kruhy neuvěřitelných 519 cenných kovů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy