Šup do křoví. Kamery ukázaly, jak se fixlovalo při závodu plném podvodníků

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 12. 2018 15:31
Velký ohlas vzbudila zpráva o tom, jak při půlmaratonu v čínském Šen-čenu podvádělo na 258 běžců. Kamery teď ukázaly, jak k tomu také docházelo.
Podvody při půlmaratonu v Šen-čenu | Video: Youtube.com

Při nedělním půlmaratonu v čínském Šen-čenu bylo při podvodu přistiženo 258 účastníků závodu. Největší část z nich, přesně 237 běžců, byla potrestána za to, že si zkrátili trasu. Dopravní kamery ukázaly, jak k tomu docházelo.

Na záběrech je vidět, jak vykutálení atleti odbočí na tříproudé komunikaci do pásu křoví a stromů, který odděluje další tři pruhy v protisměru. Na druhé straně se po pár metrech vynoří jakoby nic a připojí se znovu do proudu běžců, kteří se již vracejí.

Podvodníkům hrozí dvouletý zákaz účasti na tamním půlmaratonu. Dalším jednadvaceti závodníkům, kteří měli falešná startovní čísla nebo se vydávali za někoho jiného, hrozí doživotní zákaz.

"Jsme hluboce zarmouceni podvody, které se během závodu objevily. Běh není jen sport, je to metafora života. Každý běžec je zodpovědný sám za sebe," uvedli organizátoři prostřednictvím agentury Sin-chua.

Zprávy o podvodu vyvolaly v Číně vlnu rozhořčení. Úvodník jednoho z místních listů dokonce nabádal běžce, aby respektovali maraton a sportovní duch. Jako jednu z příčin tohoto problému kritici vnímají enormní nárůst počtu běžeckých závodů určených pro velký počet závodníků.

Podle údajů Čínské atletické asociace bylo v roce 2011 v Číně 22 maratonů a dalších silničních závodů, letos je jich už více než tisíc. "V Číně je teď příliš mnoho maratonů a příliš mnoho takzvaných běžců, ale běžci, kteří opravdu milují běhání, jsou pořád v menšině," uvedl jeden z kritiků na twitteru.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy