Maslák končí na MS v rozběhu, Vondrové po kolizi chyběla k postupu setina

Aktualizováno 18. 3. 2022 11:56
Trojnásobný mistr světa na 400 metrů Pavel Maslák nepostoupil na halovém světovém šampionátu v Bělehradě do semifinále. Ve svém rozběhu obsadil čtvrtou příčku, přičemž přímo postupovali jen dva závodníci. Další dva napříč pěti rozběhy se do další fáze kvalifikovali časem, ale Maslákův výkon 47,31 sekundy na to nestačil.
Lada Vondrová a Jessie Knightová v rozběhu na 400 metrů na MS 2022
Lada Vondrová a Jessie Knightová v rozběhu na 400 metrů na MS 2022 | Foto: Reuters

Česká atletika bude mít v podvečerním semifinále zastoupení díky aktuální tuzemské jedničce Patriku Šormovi, jenž svůj rozběh vyhrál. Mezi ženami po sporném průběhu neuspěla Lada Vondrová.

Maslák sice obhajoval titul z Birminghamu, ale vzhledem k aktuální výkonnosti zdaleka neměl takové ambice. Spokojený by byl s postupem do semifinále, ale i k tomu měl daleko. V první fázi porazil jen jednoho z přímých soupeřů a zaostal o více než šest desetin za svým sezonním maximem. Obsadil osmnáctou příčku, od semifinálové dvanáctky ho dělila více než půlsekunda. "Asi nebyla ta forma taková, jaká měla být. Myslím, že jsem do toho dal všechno, prostě to tam nebylo," řekl České televizi.

Naopak republikový šampion Šorm si počínal suverénně. Seběhl k mantinelu jako první, což bylo zásadní. "To je vždycky nejdůležitější a to se mi povedlo," pochvaloval si. Vedoucí pozici udržel. "Vítězství vždycky potěší a je to důležité do semifinále, kde se může stát cokoliv," doplnil český reprezentant. Celkově ho čas 46,49 zařadil na šesté místo o dvě tisíciny za pátého Španěla Bruna Hortelana-Roiga. Nejlepší výkon předvedl Belgičan Julien Watrin (45,88).

Kontroverzní rozběh absolvovala Vondrová. Při seběhu měla kolizi s Britkou Jessie Knightovou, která pak vyšlápla dovnitř mimo dráhu, a musela se znovu rozbíhat. "Já jsem se před ni chtěla natlačit, myslela jsem, že mě pustí, ale zůstala stát a pak už to bylo k ničemu," popsala dvaadvacetiletá Češka kritický moment.

Ve finiši na Knightovou útočila, ale stejně jako na loňském halovém mistrovství Evropy o setinu prohrála souboj o přímý postup. "Myslela jsem, že tam jsem, ale zase ta setina," dodala smutně. Čas 52,94 na semifinále nestačil, ale pak přišla diskvalifikace britské běžkyně a česká reprezentantka se mohla pár desítek minut radovat z postupu. Následně však jury vyhověla protestu britské výpravy a česká běžkyně o místo v semifinále znovu přišla. Toto rozhodnutí už bylo definitivní.

S jistotou je vyřazena druhá česká čtvrtkařka Tereza Petržilková. Výkon 53,05 byl její druhou nejlepší halovou čtvrtou v životě, ale za osobním rekordem z národního šampionátu o 41 setin zaostala a zařadila se na 20. místo. Nejrychlejší v jejím běhu i absolutně byla nizozemská spolufavoritka Femke Bolová (51,48).

V obtížném klíči osmistovky, kdy ze čtyř rozběhů postupovali vždy jen dva nejrychlejší přímo do finále, se neprosadil Filip Šnejdr. V prvním běhu skončil čtvrtý za 1:49,29 a obsadil šestnáctou příčku.

V závodě na 60 metrů se představila osmnáctiletá Eva Kubíčková. Dobře trefila start, ale pak se propadala a v posledním rozběhu obsadila sedmou příčku. Časem 7,38 zaostala o osm setin za svým juniorským českým rekordem, kterým se z národního šampionátu do Bělehradu kvalifikovala. Celkově byla klasifikovaná na 36. místě. Nejrychlejší čas rozběhů 7,03 sekundy předvedla Američanka Mikiah Briscová.

Skřivanová je průběžně sedmá

Dorota Skřivanová se po třech disciplínách pětiboje na halovém mistrovství světa v atletice dělí o sedmou příčku. Nejlépe si zatím vedla ve výšce, v níž si vyrovnala osobní rekord 180 centimetrů. Ve vedení je před večerním vyvrcholením soutěže úřadující halová vicemistryně Evropy Noor Vidtsová z Belgie.

Skřivanová se při debutu v reprezentačním dresu na překážkách výkonem 8,47 sekundy přiblížila na pět setin osobnímu rekordu. Jen o dvě setiny zaostala za obhájkyní titulu Katarinou Johnsonovou-Thompsonovou, která závodí poprvé od zranění lýtka na loňských olympijských hrách a vede si rozpačitě.

Ve výšce se třiadvacetiletá česká reprezentantka napotřetí zachraňovala na 174 centimetrech, ale pak napodruhé překonala 177 a dokonce napoprvé laťku ve výšce osobního maxima 180 centimetrů. Výš se ale nedostala.

V kouli na rozdíl od životního závodu na mistrovství republiky nepřekonala třináctimetrovou hranici. Za 12,90 metru byla v této disciplíně osmá a průběžný součet posunula na 2723 bodů. Polepšila si na sedmou příčku, o niž se dělí s Francouzkou Léonie Camboursovou.

Vidtsová vede díky vítězství na překážkách v čase 8,15 a v kouli výkonem 14,03 metru. Ve výšce přidala 183 centimetrů a má 2907 bodů. Dvanáct bodů na ni ztrácí úřadující mistryně Evropy do 23 let a vedoucí žena světových tabulek Polka Adrianna Suleková, která si pomohla výhrou ve výšce za 189 centimetrů.

Průběžně pátá je Johnsonová-Thompsonová, které se nedařilo ani ve výškařském sektoru. Výkon 183 centimetrů je pro ni podprůměrný. Pak skončila sedmá v kouli a na čelo ztrácí 134 bodů.

V sedmiboji po třech disciplínách vede olympijský vítěz z Tokia Damian Warner. Kanadský vícebojař vyhrál první dvě: na šedesátce si vylepšil osobní rekord na 6,68 sekundy, v dálce o pět centimetrů překonal osmimetrovou hranici. V kouli se výkonem 14,89 zařadil na čtvrté místo. Celkem zatím získal 2855 bodů a vede o 58 bodů před Švýcarem Simonem Ehammerem.

Halové mistrovství světa v atletice v Bělehradě:

Finále:

Muži:

Trojskok: 1. Martínez (Kuba) 17,64, 2. Pichardo (Portug.) 17,46, 3. Scott (USA) 17,21.

Sedmiboj (po třech disciplínách): 1. Warner (Kan.) 2855 b. (60 m: 6,68 - dálka: 805 - koule: 14,89), 2. Ehammer (Švýc.) 2797, 3. Moloney (Austr.) 2729.

Ženy:

Pětiboj (po třech disciplínách): 1. Vidtsová (Belg.) 2907 (60 m př.: 8,15 - výška: 183 - koule: 14,03), 2. Suleková (Pol.) 2895, 3. Hawkinsová (USA) 2886, …7. mj. Skřivanová 2723 (8,42 - 180 - 12,90).

Rozběhy:

Muži:

400 m: 1. Watrin (Belg.) 45,88, …6. Šorm 46,49 - postoupil do semifinále, 18. Maslák (oba ČR) 47,31 - nepostoupil do semifinále.

800 m: 1. Harris (USA) 1:47,00, …16. Šnejdr (ČR) 1:49,29 - nepostoupil do finále.

Ženy:

60 m: 1. Briscová (USA) 7,03, …36. Kubíčková (ČR) 7,38 - nepostoupila do semifinále.

400 m: 1. Bolová (Niz.) 51,48, … 17. Vondrová 52,94, 20. Petržilková (obě ČR) 53,05 - nepostoupily do semifinále.