První start po zranění a hned z toho byl rekord. Nepamatuji si nic, smál se po závodě Juška

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 5. 2017 15:02
Na úterním Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově přijímal největší počet gratulací skokan do dálky Radek Juška. Podařilo se mu totiž skoro nemožné: po vážném svalovém zranění to byl jeho první závod a hned výkonem 829 centimetrů překonal 29 let starý český rekord Milana Mikuláše. "Při měření mého třetího vydařeného pokusu jsem si moc přál, aby to bylo 815 a měl jsem tak splněný limit na mistrovství světa. Avšak to, co se pak objevilo na tabuli, je přímo fantazie," usmíval se při rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radek Juška
Radek Juška | Foto: Reuters

Kdy a jaké zranění vás na několik měsíců vyřadilo z aktivní činnosti?

Při tréninku rychlosti jsem si 3. ledna v pražské hale Otakara Jandery natrhl na dvou místech zadní stehenní sval. Během několika týdnů jsem se pak postupně snažil opatrně klusat, běhat a posilovat.

Kdy jste mohl začít trénovat naplno?

Až na soustředění v Jihoafrické republice, kam jsem se vydal koncem března. Měsíční pobyt v teple jsem už absolvoval v pohodě, bez zdravotních problémů a podařilo se mi zvládnout všechno podle stanoveného plánu. Zkusil jsem si i dva tréninkové závody s rozběhem dlouhým 10 a 14 kroků a s výkony 728 a 763 centimetrů.

S jakými záměry jste vstupoval do včerejšího závodu v Turnově?

Byl to můj letošní první oficiální závod s dlouhým rozběhem, v němž by mi ke spokojenosti stačil výkon kolem 790 centimetrů. Při prvním pokusu mně rozhodčí naměřili 770 a druhý byl s přešlapem. Pro třetí rekordní skok nemám slov, něco takového jsem samozřejmě nečekal. Skočil jsem o čtyři centimetry dál, než před třemi desítkami let Mikuláš. Je to pro mě až neuvěřitelné.

Co si z tohoto vašeho rekordního výkonu pamatujete?

Skoro nic. Jen vím, že jsem se pořádně odrazil a potom se mi asi podařilo vytvořit ideální letovou pozici, o které často hovoříme s trenérem Josefem Karasem.

Jaký je vás nejbližší program?

Příští týden se představím v exhibici na jednom z náměstí v Innsbrucku a ve dnech 10. - 11. června mě čeká mistrovství republiky v Třinci. Rád bych se zúčastnil některého závodu v Diamantové lize, ale to záleží na pozvání pořadatele. V první polovině srpna pak všechny atlety čeká její letošní vrchol, kterým je mistrovství světa v Londýně.

Včerejším rekordem jste se posunul na čtvrté místo letošních světových tabulek, takže na šampionát pojedete s přáním bojovat o některou z medailí?

Kdyby to vyšlo, pak by to pro mě byla sezona snů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 8 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

Další zprávy