První start po zranění a hned z toho byl rekord. Nepamatuji si nic, smál se po závodě Juška

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 5. 2017 15:02
Na úterním Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově přijímal největší počet gratulací skokan do dálky Radek Juška. Podařilo se mu totiž skoro nemožné: po vážném svalovém zranění to byl jeho první závod a hned výkonem 829 centimetrů překonal 29 let starý český rekord Milana Mikuláše. "Při měření mého třetího vydařeného pokusu jsem si moc přál, aby to bylo 815 a měl jsem tak splněný limit na mistrovství světa. Avšak to, co se pak objevilo na tabuli, je přímo fantazie," usmíval se při rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radek Juška
Radek Juška | Foto: Reuters

Kdy a jaké zranění vás na několik měsíců vyřadilo z aktivní činnosti?

Při tréninku rychlosti jsem si 3. ledna v pražské hale Otakara Jandery natrhl na dvou místech zadní stehenní sval. Během několika týdnů jsem se pak postupně snažil opatrně klusat, běhat a posilovat.

Kdy jste mohl začít trénovat naplno?

Až na soustředění v Jihoafrické republice, kam jsem se vydal koncem března. Měsíční pobyt v teple jsem už absolvoval v pohodě, bez zdravotních problémů a podařilo se mi zvládnout všechno podle stanoveného plánu. Zkusil jsem si i dva tréninkové závody s rozběhem dlouhým 10 a 14 kroků a s výkony 728 a 763 centimetrů.

S jakými záměry jste vstupoval do včerejšího závodu v Turnově?

Byl to můj letošní první oficiální závod s dlouhým rozběhem, v němž by mi ke spokojenosti stačil výkon kolem 790 centimetrů. Při prvním pokusu mně rozhodčí naměřili 770 a druhý byl s přešlapem. Pro třetí rekordní skok nemám slov, něco takového jsem samozřejmě nečekal. Skočil jsem o čtyři centimetry dál, než před třemi desítkami let Mikuláš. Je to pro mě až neuvěřitelné.

Co si z tohoto vašeho rekordního výkonu pamatujete?

Skoro nic. Jen vím, že jsem se pořádně odrazil a potom se mi asi podařilo vytvořit ideální letovou pozici, o které často hovoříme s trenérem Josefem Karasem.

Jaký je vás nejbližší program?

Příští týden se představím v exhibici na jednom z náměstí v Innsbrucku a ve dnech 10. - 11. června mě čeká mistrovství republiky v Třinci. Rád bych se zúčastnil některého závodu v Diamantové lize, ale to záleží na pozvání pořadatele. V první polovině srpna pak všechny atlety čeká její letošní vrchol, kterým je mistrovství světa v Londýně.

Včerejším rekordem jste se posunul na čtvrté místo letošních světových tabulek, takže na šampionát pojedete s přáním bojovat o některou z medailí?

Kdyby to vyšlo, pak by to pro mě byla sezona snů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy