Novým králem sprintu byl v Budapešti korunován Američan Lyles

ČTK ČTK
20. 8. 2023 19:45
Novým králem sprintu na 100 metrů byl na mistrovství světa v Budapešti korunován Američan Noah Lyles. Ke dvěma zlatům z dvoustovky přidal další nejcennější kov v nejlepším letošním čase 9,83 sekundy.
Noah Lyles.
Noah Lyles. | Foto: Reuters

Stříbro získal překvapivě Letsile Tebogo z Botswany v národním rekordu a bronz Brit Zharnel Hughes ve stejném čase 9,88. Sprinteři na druhém až čtvrtém místě se vešli do jediné setiny sekundy, dělily je jen čtyři tisíciny.

Američtí sprinteři loni doma v Eugene obsadili na stovce celé stupně vítězů, ale v Budapešti obhájce titulu Fred Kerley nečekaně vypadl v semifinále, když se nedostal pod deset sekund, a mistr světa z roku 2019 Christian Coleman doběhl ve finále pátý. Olympijský vítěz Ital Lamont Marcell Jacobs skončil už v semifinále a další z favoritů Jihoafričan Akani Simbine dokonce ještě před ním, protože měl předčasný start.

Lyles si vedl suverénně už na cestě do finále a svou snahu korunoval zlepšením osobního rekordu o tři setiny. Na dvojnásobné trati bude v pátek usilovat o zlatý double.

Uganďan Joshua Cheptegei vyhrál potřetí v řadě na MS běh na 10.000 m. Světový rekordman nastoupil v polovině závěrečného kola a zvítězil díky skvělému finiši v čase 27:51,42. Druhým místem překvapil Keňan Daniel Simiu Ebenyo a o bronz svou sbírku obohatil olympijský vítěz z Tokia Selemon Barega z Etiopie.

Soutěž kladivářů překvapivě vyhrál jednadvacetiletý Kanaďan Ethan Katzberg v národním rekordu 81,25 m. Pětinásobný mistr světa Polák Fajdek skončil bez medaile čtvrtý. Jeho krajan a olympijský vítěz Wojciech Nowicki vybojoval stříbrnou medaili.

Maďarské publikum rozjásal hned v úvodu Bence Halász, který zahájil soutěž hodem 80,82 m. Favority zaskočil a dlouho jeho jméno svítilo na prvním místě. Až ve čtvrté sérii ho o jediný centimetr přehodil Nowicki a po Katzbergově explozi v páté sérii na něj zbyl bronz, stejně jako na MS v roce 2019.

Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová se vrátila na sedmibojařský trůn po vážném zranění achilovky a vystřídala na něm Belgičanku Nafissatou Thiamovou, která kvůli podobným problémům v Budapešti scházela. Nasbírala 6740 bodů, o dvacet víc než Američanka Anna Hallová.

Britská mistryně světa z roku 2019 se na první místo vyhoupla až druhý den v dálce, kde zapsala 654 centimetrů. V oštěpu si vylepšila osobní rekord na 46,14 m a vedení udržela i díky svému dalšímu maximu v závěrečné osmistovce.

Hallová sice po prvním dnu vedla s náskokem 93 bodů, ale nezopakovala skvělý výkon z Götzisu, kde zůstala jen dvanáct bodů pod sedmitisícovou hranicí. Po trápení s oštěpem se propadla na třetí místo a až vynikající půlka ji dovedla ke stříbru. Další americká favoritka Taliyah Brooksová v dálce třikrát přešlápla a skončila.

Třetí byla Anouk Vetterová z Nizozemska, které po dvou nepovedených disciplínách v úvodu patřilo až osmnácté místo. Oštěp je ale její nejsilnější zbraní a výkon 59,57 ji vynesl na druhou pozici, kterou obsadila i loni v Eugene. V závěru ji ale předstihla Hallová.

Dálkařka Ivana Vuletaová získala první zlato pro Srbsko v historii atletických světových šampionátů. V páté sérii přistála ve vzdálenosti 714 cm, což byl nejlepší výkon roku. Své letošní maximum zlepšila o 28 centimetrů. Žádná jiná dálkařka sedmimetrovou hranici nepokořila. Stříbro si odveze Američanka Tara Davisová-Woodhallová a bronz Rumunka Alina Rotaruová-Kottmannová.

Chodecký závod žen na 20 kilometrů vyhrála Španělka Mária Pérezová s náskokem 25 sekund. Napodobila krajana Álvara Martína, který zvítězil na stejné trati v sobotu. Česká reprezentantka Eliška Martínková obsadila 27. místo.

Dlouho udávala tempo ve vedoucí sedmičlenné skupině Kimberly Garcíaová Leónová z Peru, která loni v Eugene triumfovala na obou tratích. V této skupině překvapivě scházela trojnásobná mistryně světa Číňanka Liou Chung, startující na osmém světovém šampionátu. V závěru neudržela tempo ani její krajanka a světová rekordmanka Číňanka Jang Ťia-jü a chodecká velmoc, která získala na této trati pět zlatých medailí v řadě, vyšla naprázdno.

Čtyři kilometry před cílem skupinu roztrhla Pérezová a k titulu mistryně Evropy z roku 2018 přidala světové zlato v čase 1:26:51. Letos vyhrála devět z deseti závodů a další šanci bude mít na trati 35 kilometrů, na níž v květnu v Poděbradech vytvořila světový rekord.

Stříbro vybojovala Australanka Jemima Montagová, která v Eugene skončila těsně pod medailovými stupni. Olympijská vítězka Italka Antonella Palmisanová v polovině trati na obrátce upadla, ztrátu rychle dohnala a došla si pro bronz. Na favorizovanou Peruánku Garcíaovou Leónovou zbylo jen čtvrté místo.

Jednadvacetiletá Martínková, jedna z nejmladších závodnic na startu, se pohybovala ve třetí desítce a cílem prošla v čase 1:34:02 na 27. místě. Ve srovnání se svou premiérou v Eugene si pohoršila o šest míst.

"Moc dobře se mi nešlo. Snažila jsem se zůstat v závodě, ale prostě to nešlo. Bylo to celé protrápené," řekla Martínková České televizi. "Vedro tomu nepřidalo, ale kdyby se mi šlo dobře, nebylo to vedro, které by mi bránilo v dobrém výsledku," uvedla medailistka z juniorského mistrovství světa i Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy