Konec oregonského projektu. Vaz mu zlomila kauza kolem potrestaného kouče

ČTK ČTK
11. 10. 2019 9:26
Elitní tréninková skupina Nike Oregon Project (NOP) končí. Deset dní po vynesení trestu nad jejím hlavním koučem Albertem Salazarem o tom rozhodla firma Nike, která ji financuje. Novou základnu teď bude muset hledat řada elitních vytrvalců včetně nizozemské hvězdy nedávného mistrovství světa Sifan Hassanové.
Atletický trenér Alberto Salazar
Atletický trenér Alberto Salazar | Foto: Reuters

Americká antidopingová agentura (USADA) před necelými dvěma týdny po letitém vyšetřování potrestala Salazara čtyřletým trestem za dopingové prohřešky. Kontroverzní kouč, pod kterým se v minulosti připravoval i čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah, obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly. Čtyřletý distanc dostal také endokrinolog NOP Jeffrey Brown. Sportovcům nabízel léky na štítnou žlázu kvůli snížení hmotnosti.

Nike sice hodlá podporovat Salazara při jeho odvolání, ale pokračování projektu považuje za neudržitelné. "Tahle situace společně s neustálými nepodloženými tvrzeními rozptyluje pozornost spousty atletů a znemožňuje jejich koncentraci, kterou trénink a závody vyžadují," řekl americkým médiím výkonný ředitel Nike Mark Parker.

Firma měla s tréninkovým centrem v Oregonu kontrakt na 26 let za 460 milionů dolarů (10,9 miliardy korun). V týmu je aktuálně zhruba tucet běžců. Na MS získal vedle dvojnásobné šampionky Hassanové zlato také americký půlkař Donavan Brazier. V Oregonu se připravovala také bronzová medailistka ze závodu na 5000 metrů na MS Konstanze Klosterhalfenová z Německa.

Ne všichni ale trénovali přímo pod Salazarem, některé připravoval další z koučů v této skupině Pete Julian. Nike chce všem dotčeným atletům pomoci s hledáním nového působiště.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někteří maturanti skládají těžší test z matematiky, není součástí povinné státní zkoušky

Na středních školách se ve středu koná didaktický test pro maturanty, kteří se dobrovolně přihlásili k obtížnější zkoušce z matematiky. Test není součástí povinné státní maturity. Některé vysoké školy k jeho výsledkům ale přihlíží při přijímání ke studiu. Letos se pro něj rozhodlo 3405, tedy zhruba pět procent středoškoláků, kteří skládají maturitu poprvé.

Zkoušku s názvem Matematika+ nedělají maturanti vždy ve své škole, koná se jen ve vybraných. Přibližně tři čtvrtiny přihlášených k testu jsou z gymnázií. Zbytek hlavně z technických středních škol a lyceí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech

Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi státech, v nichž se v úterý hlasovalo. Republikánské primárky všude vyhrál současný prezident Donald Trump, pro kterého je však nominační souboj jen formalitou. Čeká se již jen na výsledky hlasování z hlavního města Washingtonu, informovala agentura AP.

V úterý se demokratické a republikánské primárky konaly kromě hlavního města Washingtonu ve státech Pensylvánie, Indiana, Rhode Island, Nové Mexiko, Montana, Jižní Dakota a Maryland.

Zdroj: ČTK
Další zprávy