Kauza kouče Salazara hýbe atletikou. Ukončete oregonský projekt, radí hlavní svědkyně

ČTK ČTK
8. 10. 2019 12:46
Podle americké olympioničky Kary Goucherové, jež svědčila proti nedávno potrestanému atletickému kouči Albertu Salazarovi, by tréninková skupina Nike Oregon Project (NOP) měla ukončit činnost.
Sifan Hassanová, která zazářila ne nedávném mistrovství světa, je jednou z hvězd oregonského projektu
Sifan Hassanová, která zazářila ne nedávném mistrovství světa, je jednou z hvězd oregonského projektu | Foto: Reuters

Sama se v ní pod Salazarovým vedením v letech 2004 až 2011 připravovala, ale pak vypovídala o jeho nekalých praktikách. Svědectví přispělo k tomu, že Americká antidopingová agentura (USADA) Salazarovi před týdnem udělila kvůli dopingu čtyřletý trest.

"Oregonský projekt by měl být ukončen. Kdybych byla na místě (sponzorské společnosti) Nike, sehnala bych pár nových trenérů a opustila ho, protože jeho principy jednoznačně nebyly v souladu s čistým sportem a musíme prostě začít znovu," uvedla pro BBC vicemistryně světa v běhu na 10.000 metrů z roku 2007.

Stříbro v Ósace získala v období, kdy u Salazara sama trénovala. Dva roky po odchodu z oregonské skupiny svědčila, jak jí americký trenér nabízel léky na štítnou žlázu, aby zhubla po porodu. Kvůli tomu dostal čtyřletý trest i endokrinolog NOP Jeffrey Brown. Salazar byl potrestán také za obchodování se zakázaným testosteronem a ovlivňování dopingových kontrol některých svěřenců. Vinu odmítá a hodlá se odvolat.

Goucherová si myslí, že hvězdní běžci trénující pod Salazarem udělali špatné rozhodnutí. Čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah podle ní neměl ve skupině zůstávat, když začalo vyšetřování, a Nizozemka Sifan Hassanová se neměla ke skupině přidávat, když věděla o koučově kauze. Na nedávném MS získala Hassanová unikátní double na 1500 a 10.000 metrů, ale musela se hájit kvůli spojení s potrestaným trenérem.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach vyzval Světovou antidopingovou agenturu, aby vyšetřila všechny atlety zapojené do projektu. Goucherová s ním souhlasí. "Není to příjemné, ale myslím, že všechny naše krevní vzorky včetně těch mých by měly být znovu otestovány. Ale jenom to, že běháte v tomto programu, neznamená, že děláte něco špatného," řekla.

Zprávou USADA o Salazarově případu, která má 140 stran, se bude zabývat také Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU). "Jsem přesvědčen, že se AIU podívá na celý případ a bude přemýšlet o jeho důsledcích," řekl v závěru mistrovství světa šéf Světové atletiky Sebastian Coe. Sám se zatím seznámil jen se shrnutím závěrů, k nimž USADA dospěla, celou zprávu ještě neprostudoval.

Spekulace o čistotě Hassanové se podle něj daly očekávat. "Bohužel takový je svět, ve kterém žijeme. Je nevyhnutelné, že výjimečné výkony jsou zpochybňovány," konstatoval. Hassanová se hájí argumentací, že vyhrávala už před příchodem do Oregonu v roce 2016. "Jsem čistá. Byl to velmi těžký týden a měla jsem v hlavě spoustu věcí, ale mám dobrého manažera a ten mě opravdu podpořil," řekla po sobotním triumfu a evropském rekordu na 1500 metrů na MS v Dauhá.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy