Kokosy na sněhu naruby: Britský bobista zaběhl atletickou stovku za 9,96s a zapsal se do historie

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
1. 8. 2016 6:15
Že je sprinter dobrým bobistou? To je jasné už od dob trenéra Irvinga Blitzera z filmu Kokosy na sněhu. Tato přímá úměra však platí i obráceně. Britský bobista Joel Fearon vyhrál o víkendu ostrovní šampionát, když na stometrové sprinterské trati triumfoval časem 9,96 sekundy a tím se zařadil na třetí místo historických tabulek britského království na této trati.
Atlet a bobista Joel Fearon
Atlet a bobista Joel Fearon | Foto: Twitter

Londýn – Znáte film Kokosy na sněhu? Americký trenér Irving Blitzer v něm udělal z party jamajských sprinterů bobisty. Tvrdil totiž, že právě tito svalnatí atleti mají pro jeho sport ideální predispozice. Nyní se jeho teze potvrdila. Jen s tím rozdílem, že na tartan šel bobista.

Na britském atletickém šampionátu v Bedfordu zazářil jistý Joel Fearon. Že atletiku sledujete a jméno vám stejně nic neříká? Nezoufejte. Tohohle sedmadvacetiletého rodáka z Coventry budou spíše znát fanoušci zimních sportů. Teď se to však změní.

Nejrychlejší britské stovky v historii

• 1. Linford Christie 9.87s
  • 2. James Dasaolu 9.91s
  • 3. Chijindu Ujah, Joel Fearon 9.96s
  • 5. Dwain Chambers, Adam Gemili 9.97s
  • 7. Jason Gardener 9.98s

Fearon totiž ve finálovém běhu ostrovního mistrovství ohromil časem 9,96 sekundy a vstoupil do atletické historie země. Byla to totiž třetí nejrychlejší stovka všech dob v podání Brita. Rychleji v minulosti běželi jen Linford Christie a James Dasaolu.

Anglický šampion však nebude moct své umění předvést na olympiádě v Riu, není v nominaci. Byl ale účastníkem zimních her v Soči před dvěma lety. Tam, coby člen britského čtyřbobu, obsadil páté místo. Je však možné, že se nakonec dočká cenného kovu. Dvě ruské čtverky, které byly před ním, totiž měly v týmu dopující jezdce. Medaile tak dost možná budou měnit majitele.

Třetí čas historie? Prioritou jsou stále boby

Na atletické stometrové trati letos Fearon zaznamenal ohromný progres. Před dvěma týdny si zlepšil osobní rekord z času 10,10s na 10,04s. V sobotu své maximum stlačil ještě o dalších osm setin níže a prolomil magickou hranici deseti sekund.

Podle svých slov chce i přes světový atletický výkon zůstat věrný bobům. "Mým prvotním zaměřením je opravdu i nadále ledová dráha. Běhání považuji jen jako přípravu na ZOH 2018 v Pchjongčchangu. V Soči jsme ukázali, že máme na to, porvat se o medaili," řekl po rekordním závodě v rozhovoru pro Athleticsweekly.com.

Fearon není sám, kdo zdárně kombinuje boby a tretry. Britský olympijský vítěz ze štafety v Aténách Marc Lewis-Francis se minulý rok připojil k britskému bobistickému týmu, ve snaze dostat se na olympiádu. Do ledové formule už mimo jiné naskočili také Jason Gardener, Simeon Williamson nebo Craig Pickering.