Drahotová šla do závodu v Berlíně s cílem udělat maximum. Z druhého místa je šťastná

ČTK ČTK
11. 8. 2018 15:01
"Věděla jsem, že je dobře připravená a že tam šetří. Snažila jsem se bojovat o zlato, ale to už nešlo," prohlásila třiadvacetiletá chodkyně.
Anežka Drahotová slaví stříbro na ME v Berlíně.
Anežka Drahotová slaví stříbro na ME v Berlíně. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Berlín  - Chodkyně Anežka Drahotová v průběhu dnešního závodu pomýšlela i na evropský titul, ale nakonec i po druhém místě zářila štěstím. Věděla totiž, že na trati víc udělat nemohla. Nelitovala, že byla aktivní a Španělka Mária Pérezová ji čtyři kilometry před cílem předstihla a udělala rozhodující trhák.

"Věděla jsem, že jsem dobře připravená. Šla jsem do toho s tím, že udělám, co bude v mých silách. Možná jsem třeba nešla úplně takticky dobře, mohla jsem víc pošetřit síly, ale trenér mi dal pokyny, že když se budu cítit dobře, že to mám zkusit. Víc jsem udělat nemohla," popisovala.

Uznala, že v závěru jí chyběly síly, aby Španělce odolala. Znala kvalitu Pérezové z MS družstev v čínském Tchaj-cchangu, kde byla o deset sekund před ní. "Já jsem tam skoro umřela, aby mě nepředešla. To si pamatuju. Věděla jsem, že je dost silná. Myslím si, že má malinko problém s technikou, takže jsem věděla, že když půjde se mnou, tak třeba se bude snažit jít vážně čistě. Věděla jsem, že je dobře připravená a že tam šetří. Snažila jsem se bojovat o zlato, ale to už nešlo," vykládala třiadvacetiletá chodkyně.

Musela se vyrovnat s téměř dvouhodinovým odložením ranního startu kvůli úniku plynu v blízkosti závodního okruhu. "Nejdřív nám řekli dvacet minut, pak čtyřicet. Vždycky jsem si sedla, pak jsem šla rovinku, pak na záchod, taková kolečka jsem chodila, už jsem z toho byla taková nervózní. A pak nám řekli, že půjdeme s muži, tak jsem si sedla do stanu. Lukáš Gdula mě občerstvoval, spíš jsme si dělali fórky, Tomáš Dvořák říkal vtipy, takže to bylo dobré," řekla.

Drahotová měla trošku obavu, aby ve společném závodě s muži nepřepálila úvod. "Ale konec byl docela příjemný. Jak nás docházeli, tak jsem se chvilku i s Christopherem Linkem, řekla bych tak kilák, vyvezla, to bylo fajn. I když potom tam byl trochu zmatek, na obrátce jsem se snažila jenom lehce zmapovat, jak jsem na tom, a to se vůbec nedalo," uvedla juniorská mistryně světa z roku 2014.

Smíšený závod prospěl atmosféře na Evropské míli v centru města, kde se konal. "Atmosféra byla neskutečná, to jsem fakt nezažila. Po celé trati byli fanoušci, celou dobu někdo řval, slyšela jsem trenéra, protože stál na straně, kde fanoušci být nemohli. Pak jsem slyšela taťku, ještě i pár českých hlasů, ale opravdu to byl takový řev, že to bylo neskutečné," rozplývala se Drahotová.

Večer se chystá na Olympijský stadion, protože v akci bude její přítel Patrik Šorm, člen čtvrtkařské štafety. "Půjdu se podívat na štafetu 4×400 metrů a na další disciplíny. Včera dali český rekord, věřím, že to ještě zlepší," dodala Drahotová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy