Do roku 2020 chceme být čtvrtý největší sport na světě, plánuje šéf atletů Coe

Sport Sport, Tadeáš Mahel, RunCzech
5. 11. 2016 7:06
Už rok je novým předsedou IAAF, tedy organizace sdružující atletické svazy celého světa, bývalý britský běžec Sebastian Coe. Má za sebou náročný rok, který vyvrcholil olympiádou v Riu, ale také kontroverzí kolem neúčasti ruských atletů na této vrcholné akci sezony. I přes dopingové skandály ale Coe plánuje, že z atletiky do roku 2020 udělá čtvrtý největší sport na světě. "Atletiku lidé sledují po celém světě, ale máme problém tento zájem promítnout do sponzorských a televizních práv," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz a RunCzech Coe.
Sebastian Coe.
Sebastian Coe. | Foto: Reuters

Jste držitelem dvou zlatých olympijských medailí v běhu na 1500 metrů. Vidíte rozdíl mezi atletikou tehdy a nyní? Cítíte při sledování závodů chuť si znovu zaběhat, nebo jste už definitivně pověsil atletické tretry na hřebík?

Že bych si vzal tretry a vyrazil závodit, to určitě ne. A když mě to opravdu popadne, otevřu si tréninkový deník z let, kdy jsem závodil, a uvědomím si, proč už nezávodím. Ale dovolte mi něco vysvětlit: pořád jsem běžec. Běhám každý den a pořád z toho mám výborný pocit. Jediný rozdíl je teď v tom, že už nezávodím. Závodnické roky jsou už dávno za mnou.

Jako vedoucí organizačního výboru olympiády v Londýně jste byl před čtyřmi lety zodpovědný za největší sportovní událost. Když se teď ohlédnete zpátky za hrami, jaký máte pocit?

Jsem na ně pyšný. Přinesli jsme sport na té nejvyšší úrovni před plným hledištěm, ale jsem nejvíc pyšný na to, že tribuny byly zaplněné celé dny během atletických soutěží. Atletika zase jednou ukázala, že je olympijským sportem číslo 1.

Olympiáda v Riu skončila před dvěma měsíci. Hodně se o tom diskutovalo, myslíte, že Brazilci odvedli dobrou práci? A co jste si v Riu užil nejvíc?

Hry jsem si užil a myslím, že Brazilci udělali kus práce. Čelili možná těm největším výzvám v historii her. Když v roce 2009 vyhráli hlasování, byla Brazílie pátou největší ekonomikou světa, v roce 2016 během zahajovacího ceremoniálu byla na 74. místě. A nebyla to jen ekonomika, byla tu i politická nestabilita. Nepamatuji si, že by se nějaké hry konaly v takové situaci. Od Ria je také jasné, že IAAF dokáže jednat a není jen jakýmsi akcionářem her. Na těchto hrách šlo tedy o mnohem víc než sport. Zanechaly za sebou odkaz, který ovlivnil nejen tuto chudou společnost, ale i mnohé další. Jsem také hrdý na to, že za mého předsednictví na těchto hrách získala Británie ještě více medailí než na domácí olympiádě.

Chceme být čtvrtý největší sport planety

Jak byste popsal své cíle jako šéfa IAAF? Jaké jsou hrozby a výzvy ve světě atletiky?

Děláme všechno pro to, aby se atletika stala po roce 2020 jedním ze čtyř nejvýznamnějších světových sportů. Když se podíváte na současné analýzy, jsme až na osmém místě. Máme některá silná aktiva: globální dopad a dostupnost publiku.

Ale nedaří se nám jich využít v oblasti sponzorství, vysílacích práv, schopnosti udržet náš sport v hledáčku po celý rok nebo v profilaci velkých atletických jmen.

Takže v příštích čtyřech letech musíme udělat všechno pro posílení našeho sportu, aby byl v první světové čtyřce. To znamená najít nové partnery, najít nové formáty, dát hlasu sportovců větší zvuk a podobné věci.

Pro zajímavost, jaká první myšlenka vás napadá ráno v kanceláři?

Mým úkolem a úkolem mého týmu – a nejen jeho, ale všech členských federací – je udělat všechno, aby se naše organizace a náš sport posunuly do pozic, na kterých můžeme v jasných metrikách jasně ukázat, že jsme mezi čtyřmi nejlepšími sporty. Čeká nás ještě kus cesty. Nemůžeme prostě říct, že jsme olympijský sport číslo 1, protože to nic neřeší. Před námi je fotbal, formule 1, baseball…

Nesoupeříme jen s dalšími olympijskými sporty, poměřujeme se sporty mnohem většími – a tak bychom měli být posuzováni.

Zúčastnil jste se některého z podniků série RunCzech? Všech sedm má zlatou známku IAAF, jaký mají podle vás tyto známky dopad pro běžce?

Nezúčastnil, ale chci to rychle napravit. Silniční běhy jsou zásadní pro finanční zdraví našeho sportu a vím, že v České republice máme velké množství závodů se zlatou známkou. Silniční běhy jsou pro nás důležité. Neměli bychom ignorovat fakt, že řada našich federací získává peníze právě díky jejich programům.

Silnice je také velmi důležitým nástrojem, jak přiblížit sportovce lokálním komunitám. Je všem lehce dostupná a má masovou účast.

Silniční běhy jsou jedním z mála sportů, v nichž může být rekreační nebo občasný běžec ve stejném závodě s držitelem světového rekordu, olympijském vítězem nebo mistrem světa. Je skvělé moci něco takového říct.

Je to sport, kterého se osobně účastním a je zásadní součástí mého vlastního tréninku, stejně jako příprava pro běžce i ostatní atlety na letní sezonu.

 

Právě se děje

Další zprávy