Kontroverzní trenér elitních vytrvalců Salazar dostal loni na podzim v době konání atletického mistrovství světa čtyřletý trest za doping. Kubánský rodák podle Americké antidopingové agentury (USADA) porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project (NOP). Údajně obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly.
Firma Nike vzápětí projekt ukončila a skupinu, ve které byla i dvojnásobná světová šampionka Sifan Hassanová, rozpustila. Salazar se proti verdiktu odvolal.
Čtyřnásobný olympijský vítěz Farah u Salazara trénoval do roku 2017, kdy odešel z dráhy na silnici. Jakékoliv provinění opakovaně odmítal. Dříve se svého kouče zastával, ale po vynesení trestu se postavil proti němu. Nedávno řekl, že by ze skupiny odešel dříve, kdyby věděl o jeho praktikách.
USADA by ráda znovu otestovala vzorky Salazarových svěřenců, ale Britové ty Farahovy bez dalších důkazů poskytnout nechtějí. "Podporujeme USADA v jejím vyšetřování Nike Oregon Projectu. Ale když otevřete vzorek, rozmrazíte ho a pak znovu zmrazíte, postupně ho znehodnocujete. Řekla jsem USADA: Musíte mi být schopni předložit konkrétní důkazy o tom, co hledáte, ne aby to bylo jen odevzdání naslepo," uvedla Sapsteadová.
Nechce riskovat, že vzorky budou poškozeny natolik, že to znemožní jejich zpětné testování v pozdějších letech po objevení nových metod. Naznačila, že by možná nevyhověla ani případnému požadavku Světové antidopingové agentury (WADA). "To by se vidělo, až by na to došlo. Z mého pohledu jsou všechny vzorky odebrané Britskou antidopingovou agenturou majetkem Britské antidopingové agentury," dodala.